Над 50% ръст на заплатите в МВР? Това ще вдигне ли доверието с 50%
Повече пари трябват за екипировка и технологии на полицията, не само за възнаграждения
По разходи за персонал МВР е най-голямото министерство. През тази година за заплати са дадени 2,5 млрд. лв.
Точно в МВР обаче проектобюджетът за 2025 г. предвижда над 50% увеличение. Така ресурсът за заплати ще достигне 3,8 млрд. лв. Това са близо 1,3 млрд. допълнителен ресурс.
Това ще има много голяма бюджетна тежест. Имаме примери през годините приоритет да са изостанали сектори или такива, в които се предвиждат реформи. Но какъв е правилният подход при нужда от по-сериозна корекция на заплащането в дадена публична сфера. То да се прави със средносрочна програма в период от няколко години и няколко стъпки. И с много ясни насрещни ангажименти какво ще се постигне.
Донякъде беше такъв случаят с учителите
Техните заплати се удвоиха за 4 г. Целта беше да стане професията по-привлекателна. Имаше структурни промени в системата, макар и недостатъчни, и тя вече привлича повече млади хора.
Ако приемем подобен подход и към МВР, стоят с голяма сила два въпроса:
1. Защо не се прави плавно с визия за 3-4 години, което би било поносимо за бюджета?
2. Какво стои насреща?
Сега при това рязко увеличение от 50% от днес за утре няма никакъв насрещен ангажимент за промяна в работата на полицията, за по-голямо доверие в системата, за по-ниска престъпност и др. Тоест ни се предлага същата система, която да работи по същия начин, но просто с над 50% по-високи заплати.
Само парите обаче не могат да променят една система. Тя има нужда от вътрешна реформа. Това обаче е тема за други експерти.
Изследванията показват, че системата на МВР е с ниско доверие. Замесвана е в скандали - полицаи помагат на обвиняеми, а впоследствие самите те се разследват. Обсъжда се как въобще такива хора са в тази система. Имиджът на полицията със сигурност не отговаря на страна от ЕС. Една от правилните стъпки може да бъде подобряването на условията на работа, което включва много повече от заплати - оборудване, екипировки, облекло и технологии. Затова вдигането на заплатите само по себе си не е достатъчно.
Освен това новото правило не залага просто еднократно увеличение, а много голямо еднократно увеличение
и след това всяка година солиден ръст на заплатите,
следвайки средния ръст за икономиката. Тоест, ако през 2025 г. се направи сериозно увеличение на разхода, през 2026 г. ще има ново такова - няма да е с 50%, но ще има сериозна стъпка към увеличение. И това ще е всяка следваща година.
Няма нищо лошо заплатите да се обвържат с ръста на икономиката, но при толкова агресивна първа стъпка, която ще изтегли целия сектор много напред в класирането по заплащане, и със сериозен темп на покачване година след година, ще стане сериозен дългосрочен товар върху бюджета.