Мъск иска да се меси и в политиката на Великобритания?

23.12.2024 22:25 Анете Дитерт, "Дойче веле"
Конспиративните теории на крайнодесните обаче продължиха да се разпространяват - особено в Х (бившия Туитър) Снимка: "Дойче веле"

Чувството на облекчение, което много британци изпитаха, когато лейбъристите спечелиха изборите в страната това лято, не продължи дълго. След ужасяващото нападение над деца в Саутпорт в Англия избухнаха протести, които бяха подклаждани от слухове в социалните мрежи, че извършителят е мюсюлманин. Нищо от това не беше вярно, припомня германската обществена телевизия АРД. 17-годишният извършител всъщност е роден във Великобритания и е християнин, чиито родители са от Руанда.

Конспиративните теории на крайнодесните обаче продължиха да се разпространяват - особено в Х (бившия Туитър). Подобно нещо се случва сега и в Германия след нападението на коледния базар в Магдебург, пише "Дойче веле".

Размиване на реалността
Познанията на Илон Мъск за политическата ситуация както във Великобритания, така и в Германия най-вероятно са ограничени. Това обаче няма значение, пише АРД. Истинската цел на милиардера е да подкопава доверието в либералните демокрации, чиито системи за контрол той смята за досадни. Това не е трудно за постигане - в основите на всяка демокрация са фактите, които сега се размиват възможно най-много.

Преди няколко дни Мъск написа в профила си в Х, че "само "Алтернатива за Германия" може да спаси" Федералната република. Лидерката на крайнодясната партия Алис Вайдел с охота прие подкрепата на милиардера и дори му отговори: "Напълно прав сте!".

И докато германски политици като Алис Вайдел и Кристиан Линднер продължават да търсят поле за разговор с Мъск, във Великобритания най-богатият човек в света вече е няколко крачки напред с изпълнението на своя план.

Найджъл Фараж - проводник за влиянието на Мъск
Найджъл Фараж, лидерът на крайнодясната партия "Реформа", е проводникът на Мъск в Обединеното кралство. Фараж не просто беше ключов в решението за Брекзит, но и оттогава прави всичко по силите си да приближи Великобритания до авторитаризма. Години наред Фараж не пропуска възможност да се представи за най-добрия приятел на Доналд Тръмп, припомня АРД. Сега той заяви, че за следващата предизборна кампания очаква дарение от 100 милиона долара от Илон Мъск.

До следващите избори има повече от четири години, но премиерът Киър Стармър не трябва да приема това за празни приказки, предупреждават демократичните политици на Острова. Изборното законодателство във Великобритания не е много строго и много неща са неясни. Дарения над 500 паунда за партиите могат да идват само от британски компании, но това лесно може да се заобиколи от Мъск, който например може да използва дъщерни фирми там. А горна граница за дарения няма.

Регулации на социалните мрежи?
Много британци искат да се наложат по-строги регулации на социалните мрежи, най-вече на Х. Алгоритмите на платформата на Мъск вече ясно показаха, че могат да създават проблеми в Обединеното кралство. Какво обаче е нужно, за да стане това? Албания обяви, че ще блокира ТикТок за една година заради вредите, които социалната мрежа нанася на детската психика. Как точно ще работи това е друг въпрос.

От друга страна, британското правителство изглежда иска да продължи да вярва, че подобряването на индивидуалните условия на живот в страната ще премахне предпоставките за радикализация, пише АРД. Това е по-убедително от всякакъв вид забрана на партийните дарения, казва служител на Стармър пред "Гардиън".

Джо Байдън и американските демократи обаче току-що изпитаха колко успешна може да бъде тази вярa. Неговите реални успехи в икономическата политика бяха заглушени от шума на общата несигурност, предизвикана от Тръмп и неговите дигитални фенове. Подходът на Байдън вече не работи, а изглежда наивен, обобщава АРД. Вместо това сега демократичните правителства трябва много бързо да се научат как могат да се защитават там, където се извършват далеч по-опасните атаки срещу тях през 21 век: онлайн.

Други от Анализи

Деница Сачева или Надежда Нейнски за премиер?

От удачната фигура за премиер зависи в голяма степен дали България ще има редовно правителство и колко устойчиво би било то. Гражданите си дават ясна сметка, че тежката политическа криза

Над 50% ръст на заплатите в МВР? Това ще вдигне ли доверието с 50%

Повече пари трябват за екипировка и технологии на полицията, не само за възнаграждения По разходи за персонал МВР е най-голямото министерство. През тази година за заплати са дадени 2,5 млрд. лв

Либерална Европа между паниката на елитите и гнева на избирателите

Ако иска да оцелее, трябва да научи някои исторически уроци* Един стар виц разказва как две гадателки се срещнали и след като прекарали известно време в почтително мълчание

По-скъпо и луксозно изкарване на празниците? Съвсем не значи по-хубаво

Българските пенсионери вече не седят вкъщи, тръгнаха с по-нискотарифните екскурзии Масово все повече българи и не само в активна възраст се пръсват в България и по света

Орбита - украинският град на парадоксите

Бурени и полуразрушени къщи, а зад тях - огромният комин на недостроена атомна централа. Така изглежда днес град Орбита в Украйна. От пръв поглед не можеш да разбереш дали на това място някога са

>