Кметът на Пловдив Костадин Димитров: Имаше предизвикателства, заради които с екипа ми прекарахме безсънни нощи

26.12.2024 11:15 Ваня Драганова
Костадин Димитров, кмет на Пловдив

Знаех по ден и час кога идват гредите за Бетонния мост и пилоните и кога ще бъдат монтирани

Ще настоявам автобус, чийто климатик не работи, въобще да не тръгва по курса си в градския транспорт

- Каква година изпращате като кмет на Пловдив, 2024-а беше на практика и първата от мандата ви?

- Беше динамична година, в която имах много предизвикателства - както административни, така и някои буквално на терен. Общо взето, с добра комуникация успяхме да решим доста от проблемите и да направим всичко възможно Пловдив да е място, където се води спокоен живот.

- Какво наричате предизвикателства на терен?

- Например пожарите в депото в Цалипица, ВиК авариите, които тормозят хората, или мокрият сняг, който заваля преди година и нападаха дървета и клони в целия град. Това бяха вечери, когато аз като кмет и част от моя екип не спахме, прекарахме безсънни нощи, но се справихме бързо с огъня на сметището например.

- Ясно ли е вече дали пожарите в депото са умишлени?

- Това е работа на полицията, но ясно искам да кажа, че ние в добрата си комуникация с Пожарната и със зам.-кмета по екология Иван Стоянов направихме така, че 8 компании да дойдат да помагат за гасенето на огъня и в рамките на 24 часа да имаме запръстен пожар. А статистиката сочи, че преди това за потушаването на такива пламъци са били необходими 8-9 дни.

- Споменахте заместника си Иван Стоянов, чиято оставка поискаха различни съветници заради увеличението на такса смет. Имаше дори приятелски огън от Слави Георгиев от ГЕРБ. Остава ли Иван Стоянов част от екипа ви?

- Иван Стоянов е направил страшно много за града – и като директор на „Чистота" в продължение на 8 години, и като кмет на район „Източен". Аз познавам неговата работа от самото й начало и мога да кажа, че той влага сърце и воля в това Пловдив да е по-добро място за живеене, и съм с ясното съзнание, че той работи за развитието на града.

- Спират ли ви вече пловдивчани с критики за вдигането на такса смет, което е сериозно – над 40%?

- За размера на таксата върху битовите отпадъци имахме няколко срещи в Националното сдружение на общините и стигнахме до извода, че увеличаването й е неминуемо. Това се случва в цялата страна, почти няма град, в който да не се вдига тази такса. А управниците, които я оставят на старите нива, ще имат много сериозни проблеми с почистването, просто парите няма да стигат. Обясних това няколко пъти, включително и в Общинския съвет, и се надявам хората да са ме разбрали.

- А как ще отговорите на критиките, че в Пловдив е мръсно?

- Имаме още много очаквания към работата на общинското предприятие "Чистота", но за да е уютен градът, трябва всички да положим усилия. Няма как да се изхвърля нерегламентирано отпадъци и да очакваме да е чисто. Разбира се, има още много какво да се подобри – например съдовете за разделно събиране трябва да се изпразват по-често.

- Отворихте Бетонния мост, което беше изненада за много скептици. Вярвахте ли, че за половин година ще решите един проблем, който висеше над града доста години?

- Да, и това е пример как се случват нещата, когато има ясно планиране. Бетонният мост е част от проекта на НКЖИ за пробив под гарата и те искаха да го съборят още през декември м. г. Ние отказахме, преговаряхме с тях и ги убедихме да го затворят и да започнат разрушаването на 15 юни, когато започва ваканцията за повечето ученици, хората излизат в отпуски и трафикът намалява. След това бях в непрекъсната комуникация с ръководителя на проекта Николай Иванов, знаех по ден и час кога идват гредите и пилоните и кога ще бъдат монтирани. Наш ангажимент беше да преасфалтираме подходите към моста и го изпълнихме. Има още работа по мантинелите и стълбищата, но е важно, че колите се движат по съоръжението.

- Защо не поканихте на откриването бившия кмет Здравко Димитров, който заяви, че е спасил моста от събаряне?

- Ние не сме правили някаква голяма организация да пуснем движението, беше динамично и дори не рязахме лента. Просто един свещеник освети обекта и колите тръгнаха по Бетонния мост. Без пищна церемония открихме и ул. „Царевец".

- След тези два обекта къде ще фокусирате усилията си, може би на „Брезовско шосе", което е в ремонт вече 3 години?

- Преди дни подписахме споразумение с регионалното министерство за отпускането на още 4 млн. лв. за довършването на шосето, така че средствата са осигурени. Обектът се бави заради разкритията на археолозите, които работят от май до декември. Предстои сега отново да зарием изкопа и да пуснем движението, през май проучването на находките ще продължи.

- Но кога „Брезовско шосе" ще бъде завършено окончателно?

- В края на следващата година. Имаме и други приоритетни обекти – за втория етап на „Голямоконарско шосе" тече избор на изпълнител, трябва да ремонтираме продължението на ул. „Царевец" до бул. „Свобода", да довършим работата по „Кукленско шосе". Много важен обект и е и околовръстното шосе. Там сме в комуникация с агенция „Пътна инфраструктура". По-лесно е, когато един обект е работа само на общината, но околовръстното шосе е въпрос на обща работа и с други институции.

- Какви въпроси ви поставят пловдивчани, когато ви срещнат на улицата?

- За градския транспорт, за чистотата, говорят за социални и административни проблеми Помагам с кавото мога, а конкретно за градския транспорт, който стана по-добър, след като прекратихме 2 от договорите с неизрядните превозвачи, предстои нов конкурс. При това възлагане на обслужването на линиите ще заложим високи изисквания и ще настоявам автобус, чийто климатик не работи, въобще да не тръгва по курса си.

- Колко е различно да си кмет на Пловдив в сравнение с управлението на район „Тракия", който ръководихте 3 мандата?

- Много е различно, тук мащабът е друг, обемът на работата е много голям и трябва мениджърски подход. Разчитам и на районните кметове, за да има разбираемост и чуваемост на гражданите, съответно и на заместниците си, за да имаме по-добро планиране и реализация на идеите, с които сме дошли в общината.

- Какво ще пожелаете на пловдивчани за празниците?

- Аз мисля, че Пловдив е чудесно място човек да прекара празниците, защото е градът може би с най-богата културна програма у нас. Така че пожелавам и на пловдивчани, и на гостите на града светли празници с техните близки!

CV

Костадин Димитров е кмет от 8 ноември 2023 г. Преди това в продължение на 12 г. управляваше район "Тракия".

Завършил е математика в ПУ "Паисий Хилендарски". Вицепрезидент е на Българската федерация по таекуондо ITF, дългогодишен треньор и спортист.

Семеен, с две дъщери.

Други от Интервюта

Проф. Стоян Братоев: С метрото до Симеоновския лифт, а на спирката - автогара и паркинг

Отсечката до “Слатина” ще превозва още 75 хил. души, казва изпълнителният директор на „Метрополитен" Нова спирка ще има в връзка с влаковете - входовете на метростанциите ще излизат на перона

Детелина Стаменова, психолог: Внимавайте със “закачките” за ядене, пиене и фигура около трапезата! Залагат спирали от конфликти в много семейства

Преяждането е грешен начин да преработим тревожността си Дългата кампания "да се чувстваме коледно" ни насилва да сме щастливи - Коледа може да ни докара депресия

Богдана Карадочева: Помогни на детенце или на стар болен човек, но не казвай “Аз давам”

Скъпите неща - обич, деца, приятелство, здраве и живот - не се купуват с пари. С пари се купуват ламарина и рокли и високи токчета. И си правят уста, казва голямата певица Само един съвет имам към

Адв. Ванина Попова и адв. Александър Кацарски: Стартъп общността и инвеститорите имаха нужда от дружествата с променлив капитал

С тях се поставя началото на нов етап в развитието на търговските отношения у нас Първото дружество с променлив капитал (ДПК) подаде заявления за вписване в Търговския регистър

Мирослав Попов: С Наталия Киселова сме заедно повече от 12 г., съвети не ѝ давам

Поява на второ, дори трето ДПС не е толкова лоша новина, казва политическият анализатор Още акценти от интервюто: Оптимист съм, че ще има правителство

>