10 100 лв. средна заплата искат магистратите, залагат да стане 13 400 на месец през 2028 г.

23.12.2024 09:35
Магистратите искат средна заплата от 10 000 лв. на месец Снимка: Пиксбей

С 36,2% ръст на разходите само за една година проектът за бюджет на съдебната власт бележи нови рекорди по абсурдност и отдалеченост от реалността, съобщи Институтът за пазарна икономика. Предвиденото увеличение е от над 442 млн. лв. само за 2025 г., като парите са основно за възнагражденията и допълнителните плащания за персонала. Повишението не е обвързано с резултатите от работата на системата, напомни ИПИ.

Представеният от ВСС проект на бюджет на съдебната власт предвижда 1,7 млрд. лв. общ размер на разходите. От тях 1,4 млрд. лв. са насочени за персонала, 146 млн. лв. за издръжка и 95 млн. лв. за капиталови разходи.

Тези 1.4 млрд. лв. за персонала ще нараснат с още 450 млн. лв. до 1,9 млрд. лв. през 2028 г., залага "правителството" на съдената власт.

Средната заплата на магистратите се планира да достигне до 10 100 лв. на месец през 2025 г. и 13 400 лв. на месец през 2028 г.

С подобни заплати и такъв ръст в момента могат да се похвалят само избрани сектори с много висока добавена стойност (най-вече високотехнологични и иновативни) и лица на високи (често управленски) позиции, напомнят анализаторите. Според ВСС тези възнаграждения са постигнати, като са спазени всички законови изисквания за ръст на възнагражденията и допълнителните плащания за системата и нищо повече.

Предложението на Министерския съвет за бюджет на съдебната власт е с 277 млн. лв. по-малко, но в мотивите си министерството на финансите също твърди, че е спазило всички законови изисквания за ръст на възнагражденията на заетите в системата на съдебната власт.

Какво виждаме в предложението за бюджет за 2025 г. на ВСС?

Има все пак позитивно развитие: за първи път ВСС представя бюджета си в програмен формат, отчитат от института. И анализират какво прави впечатление в него:

Междувременно анализаторите от ИПИ са подготвили първото по рода си табло на съдебната власт, последявайки тенденциите от последните 10 години. То е придружено с интерактивна карта, на която събраните данни са сравними и проследими и по региони.

Основните изводи от изследването "Съдебната власт в числа" са:

Други от От страната и света

Алибегов: Разликата от 9% до 20% ДДС ще поеме ресторантьорският бранш, няма да вдигаме цените

Водихме срещи с партиите в парламента и с голяма част сме постигнали съгласие за запазване на ставката от 9% за ресторантьорския бранш. Докъм 20 януари този въпрос се надяваме да бъде решен

Благодарение на слуховата рехабилитация от “Българската Коледа” Божидар е напълно нормално дете

Момчето е на 9 г. и не чува Божидар е на 9 години. Роден е преждевременно и се е наложило да остане доста време в кувьоз. Бил е здрав. Лекарите смятат

Китайски импресии - първа част

Много бяха българските граждани, които посетиха Китай по различно време и по различни поводи през изминалата година за участие в разнообразни събития. Повечето от тях бяха в рамките на инициативата

Започнаха преговорите за нов колективен трудов договор в Столичния автотранспорт

Днес в Столичната община в присъствието на кмета на София Васил Терзиев и зам.-кмета по финанси Иван Василев започнаха преговорите за подписване на нов колективен трудов договор в Столичния

Дерайлиралият край Батановци влак блъснал постройка и разсипал въглища в частен имот

Станалият по-рано днес инцидент, при който четири вагона от влак, превозващ въглища, дерайлираха край Батановци, е предизвикал множество материални щети

>