Идеи: Майките и бащите с равни родителски права, а издръжките да са по-високи
Съдът да постановява съвместни родителски права на двамата родители при развод дори ако те не могат да се споразумеят. Такива поправки в Семейния кодекс са написали ГЕРБ-СДС, “Възраждане” и ИТН. Трите партии обаче имат свои текстове.
По време на бракоразводно дело родителите сами могат да решат за съвместно упражняване на родителските права. Ако обаче не се постигне споразумение, съдът служебно постановява местоживеенето на децата, на кого от родителите се предоставят родителските права, определя мерките за упражняването им, включително при пътувания на детето в чужбина. А когато и двамата родители искат права над детето, съдът може да постанови съвместното им упражняване, предлагат депутатите от ГЕРБ-СДС.
“Това е изключително важно. Темата е изключително невралгична. Само за 2023 г.
браковете са 21 800, а над 9 хил. разводите
На практика почти половината бракове се прекратяват, което поставя немалко деца в риск. Обикновено децата стават жертва на ожесточени родителски войни. Именно пътуванията в чужбина и времето, което прекарват с родителите, е винаги тема на много сериозни скандали и се отразява на психологическото състояние на децата”, обясни бившата социална министърка от ГЕРБ Деница Сачева.
Депутатите от ИТН също предлагат времето на детето да се споделя между двамата родители независимо дали живеят заедно, или са разделени. При спор обаче
детето трябва да прекарва поне 127 дни в годината при единия родител
Тук е уточнено, че това е само в случай, че той не застрашава живота и здравето му. Те предлагат издръжката да не е по-малко от 30% от минималната заплата. Сега тя е една четвърт от нея. "Ако по каквато и да е причина, детето не прекара определеното по споразумение между родителите време, последният не дължи издръжка за съответния месец. ако причината за неспазването на режима е в родителя, той дължи издръжка на детето в двоен размер за съответния период на месечна база", пише още в законопроекта им.
След преценка на родителския капацитет, личните качества и възможности да се дава равнопоставеност на двамата, предлагат от “Възраждане”. Родителят без права на детето пък трябва да има 10 календарни дни в месеца, определени в поредност по преценка на съда и според официалните празници, ваканциите, личните празници и интересите на детето.
В момента съществува презумпция, че майката е по-подходящият родител. В съвременния свят тази редакция е неактуална и силно дискриминационна, пишат от “Възраждане”.