Експерти: Нереформираното производство и липсата на нови технологии са причини за вдигането на цената на тока
Увеличението рано или късно ще се случи. В началото на ценовия период се прави прогноза за следващите 12 месеца. Когато прогнозата не се изпълни, тази разлика се включва в новия ценови период. Правилото беше променено през 2013 г., това коментира пред Нова тв Калоян Стайков, председател на Института за енергиен мениджмънт, за налагането на увеличението на тока.
По думите му разликата между прогнозната и пазарната цена е толкова голяма, че вече се трупат огромни загуби и компаниите започват да изнемогват, а ако те не могат да си покрият разходите си, се трупа междуфирмена задлъжнялост.
Ръстът на цената на тока беше задържан, за да бъде тя по-ниска. Стойността през 2022 г. се увеличи средно с около 30-40%, а оттогава досега с не повече от 10%. Затова хората преминават от парно към климатици, заяви още Калоян Стайков.
Според Виктор Минчев от Асоциацията "Свободен енергиен пазар" пазарната енергийна система не е гъвкава. "Ние продължаваме да подкрепяме една негъвкава пазарна система в нашата енергийна система". По думите му не можем да реагираме на промените, които се случват постоянно в електроенергийния пазар. Заради това се питаме през 6 месеца защо за пореден път трябва да вдигнем цената на тока. Причината е само една - нереформирано производство, неефективно управление и невъвеждане на нови технологии и подходи в начина на работа.
Либерализацията не бива да се отлага, тя е механизъм, чрез който да падне неявното разпределение на средства. Има нескрити субсидии в енегертиката, които минават през НЕК и отиват в "Мариците". Затова начинът, по който се въртят парите, минава през таблица на КЕВР, която определя кой колко пари да вземе. Така се получават неясни движения на средства", коментира още той.