Допуснаха жалбата срещу условната присъда за убитото на пешеходна пътека в Пловдив момиче
Близките на загиналата Габриела искат поне 1 г. затвор за водачката, за да почувства болката им
Пловдивският апелативен съд все пак ще разгледа жалбата на близките на убитата на пешеходна пътека 13-годишна Габриела срещу условната присъда на водачката Веселина Семова, въпреки че първоначално друг състав на тази инстанция отказа.
Габриела пресичала с майка си Диана на „Брезовско шосе" на 11 юли м. г., когато били блъснати от колата на 54-годишната тогава Веселина Семова. Тя била само с година стаж зад волана, решила да стане шофьор след смъртта на съпруга си. Семова се движела с 46 км/час при ограничение от 30, късно видяла двете пешеходки и ги ударила. Детето се завъртяло във въздуха и паднало, при което получило тежка черепно-мозъчно травма и починало. Майката се разминала с леки наранявания.
Семова призна вината си пред Окръжния съд в Пловдив и заяви, че не се е качвала на автомобил от деня на инцидента, нито пък има намерение да го прави. „Ако можех да бъда на мястото на това момиче, наистина бих отишла", каза тя. Бабите на Габриела бяха в залата с нейна снимка и една от тях - Иванка Матанова, насочи портрета на детето съм Семова и извика: „Вижте какво дете убихте!"
Прокурорът по делото Тодор Павлов поиска условна присъда с довода, че Семова не е типичният пътен хулиган. Тогавашният адвокат на роднините на момичето Венцислав Банчев не настоя за ефективна присъда и се съгласи с казаното в пледоарията на прокурора. „Моля да постановите присъда, като съобразите установените по делото смекчаващи отговорността обстоятелства", каза той пред първата инстанция той и близките потвърдиха, че са съгласни с думите му. Присъдата беше 2 години условно с изпитателен срок от 48 месеца и 3 години без книжка.
Близките на Габриела наеха друг адвокат и обжалваха наказанието. „Искаме поне 1 г. затвор за водачката, да почувства болката ни", заяви тогава за „24 часа" Иванка Матанова. Състав на Апелативния съд обаче отказа да я разгледа, като се позова на чл. 318 от НПК, в който се казва, че „частните тъжители не могат да обжалват присъдата, ако тя е постановена в съгласие с направените от тях искания", т. е. те не са поискали наказанието да е ефективно. Делото беше върнато на първата инстанция и последва ново оспорване от страна на роднините на момичето, представлявани от нов защитник, с мотива, че от самото начало на делото те винаги са искали присъдата да бъде затвор.
Този път апелативните магистрати допускат жалбата, като приемат, че те са се съгласили да бъдат отчетени смекчаващите вината на Семова обстоятелства, но в какъв размер да бъде присъдата и дали да е условна, би трябвало да прецени съдът. Това определение е окончателно и предстои насрочването на делото във втората инстанция.