България ще продължи да доставя газ за Унгария (Обзор)
- Радев щастлив, че Орбан му е "полазник" на Игнажден, а гостът - че президентът е "фиксирана точка" в изменчивата ситуация у нас
- Борисов обаче е "приятелят от 100 години", пазил да не наказват страната му
- И двамата благодариха за Шенген
България ще продължи да доставя руски газ на Унгария въпреки наскоро наложените от САЩ санкции, които възпрепятстваха плащането за количествата през газопровода “Турски поток”. Това стана ясно след срещата между президента Румен Радев и унгарския премиер Виктор Орбан в София този петък.
България отдавна не ползва руски газ, но през територията ни минават милиарди кубици, които отиват за Сърбия и Унгария. Страната ни взема такса за пренос от “Газпром”. В края на ноември обаче САЩ решиха да санкционират няколко руски финансови институции, сред които и Газпромбанк, която търгува с всички компании, доставящи или транзитиращи руски газ.
Преди седмица Унгария и България съобщиха, че все пак са
намерили решение за плащанията,
което не нарушава американските санкции. А часове преди срещата между Радев и Орбан енергийният министър Владимир Малинов обяви, че България е получила транша си за транзит на газ от “Газпром” за декември, което бе и първото плащане, застрашено от санкциите. (Виж долу.)
“85% от нашата икономика работи с газ. Сега не е толкова сигурна, но ние се стремим да осигурим това през България. През миналата година успяхме да внесем 5,6 млрд. кубика, а за тази година са девет. Седем млрд. кубика от газа, който получаваме, дойде от България, което показва колко ключова е тя в това отношение”, коментира Орбан след срещата с Радев.
“Ние също имаме атомна електроцентрала, както и вие, но не можем да получим горива от Украйна. В това може само България да ни помогне. Много сме благодарни, че тези доставки станаха възможни и се радваме да се включим към коридора, който ще свързва много страни от Централна Европа и ще бъде част от това сътрудничество”, подчерта унгарският премиер.
Проектът, за който говори Орбан, е т.нар. вертикален газов коридор.
Той ще се строи по инициатива на Гърция, България, Румъния, Унгария, Словакия, Украйна и Молдова. Идеята му е да се осигурят разнообразни източници и маршрути на газ. Той ще е първият, при който преносът ще върви от юг на север, а не обратното.
И Радев, и Орбан сега
настояват строежът му да се ускори
“Не е лесно един унгарец да държи дългосрочни връзки с България, защото много се променят условията, но благодаря на президента, че той винаги е бил една фиксирана точка на двустранните отношения. България винаги е била стратегическа точка за нашата сигурност, особено от старта на войната в Украйна”, отбеляза още Орбан.
Радвал се и че България е станала член на Шенген именно по време на унгарското председателство на Съвета на ЕС. Сега очаквал да се задълбочат военното сътрудничество и инвестициите между двете страни.
“Днес е Игнажден и съгласно поверието, който първи гост дойде в къщата, такава ще бъде и годината. Аз много се радвам, че нашият първи гост е Виктор Орбан. Вярвам че ни очаква една много по-добра година както за нашите отношения, така и за Европа”, заяви пък Радев.
“Искам да поздравя Виктор Орбан за неговата трезва преценка за геополитическите процеси и предизвикателствата, пред които сме изправени. За ясната му визия за развитието на неговата страна и Европа, за смелостта му да отстоява своите позиции и за силното лидерство”, допълни той. Радев обясни и че споделя убеждението, че “приоритетно за Европа е постигането, възстановяването на мира на континента с водещата роля на дипломацията”.
След срещата с президента Орбан се запъти към парламента, за да се види с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, когото нарече “приятел от 100 години”.
“Лидерът на ГЕРБ винаги е помагал много на Унгария да не бъде наказвана от външни сили, или дори от местни български партии, които искат да спрат доставките на газ от България за Унгария”, отбеляза пред журналисти Орбан.
Двамата първо разговаряха в кабинета на Борисов в Народното събрание.
“Да не се объркаш - това е унгарското, а това българското знаме”,
пошегува се Борисов с Орбан на влизане, показвайки му двата национални флага в стаята. Между тях стоеше и знамето на ЕС. После се похвали, че на масата държи подаръка си от унгарския външен министър Петер Сиярто, който бе у нас преди седмица. Разясни и защо сдтоловете в бившия Партиен дом са така ниски - хората били “много ниски навремето”, а не могат да се сменят, защото са паметник на културата.
Експремиерът също благодари на Орбан за подкрепата за Шенген.
“Балкански поток” (продължението на “Турски поток” през страната ни) е изключително важен не само за България. България печели милиони, милиарди печели. Печелят и сърбите, унгарците, македонците, Турция. Сиреч “Балкански поток”, който толкова много искаха да го сринат, в момента, е “тръбата на дружбата”. Транзитните такси ще останат за българите. Това кажете на тия, моите врагове”, обобщи Борисов след разговора.
“Успяхме да се договорим с американците санкциите над Газпромбанк да бъдат спрени за 3 месеца и да има алтернативен път на финансиране, който договорихме с руснаците. Така за няколко месеца Унгария е в относително безопасна позиция”, коментира Орбан. Напомни, че ЕС трябва да реши за санкциите върху Русия до края на януари. Моята препоръка към всички нас е да изчакаме, каза унгарският премиер. Не било нужно да се чака встъпването в длъжност на американския президент Доналд Тръмп.
“Булгартрансгаз” е получил парите за преноса за декември
"Уестингхаус" и АЕЦ "Козлодуй" с нов договор за анализи на безопасността на ядреното гориво за шести блок
“Булгартрансгаз” е получил в пълен размер плащанията за пренос на руски газ за декември, каза служебният енергиен министър Владимир Малинов на брифинг в Министерството на енергетиката.
Думите му идват по повод на информацията, че има забавени плащания към България. Унгарският външен министър Петер Сиярто съобщи с видео в социалните мрежи, че след наложените от САЩ санкции за Газпромбанк плащанията са спрени. Малинов посочи, че все още няма официална информация от американската администрация за премахване на санкциите.
Министърът се срещна с Петер Сиярто миналия петък. Двамата са обсъдили отделни варианти, сред които е този “Булгартрансгаз” да получава в срок и в пълен размер плащанията си за предоставяните услуги.
В газовия оператор продължавали работата по обсъждане на алтернативни възможности за плащане в рамките на санкциите и те ще бъдат обявени, когато работата приключи, стана ясно от думите на енергийния министър.
Междувременно “Уестингхаус електрик къмпани” и АЕЦ “Козлодуй” подписаха нов договор за анализи на безопасността при лицензиране на алтернативен тип ядрено гориво за шести блок на атомната електроцентрала. Документът беше парафиран в Министерството на енергетиката в присъствието на Малинов. Според него това е огромен напредък по отношение на общата цел с американските ни партньори, а именно независима българска енергетика.