Трансплантираха генно модифициран свински бъбрек на жена

20.12.2024 08:26
Тауана Луни преди това е дарила бъбрек на собствената си майка. СНИМКА: pixabay

Жена от Алабама, която е в списъка на чакащите за бъбречна трансплантация от 2017 г., току-що стана третият в историята реципиент на генетично редактиран свински бъбрек.

53-годишната, но когато единият ѝ останал бъбрек започва да отказва, започва дългото чакане за донорски орган.

Ситуацията на Луни се усложнява от уникални медицински фактори. При нея е преценено, че има вероятност от отхвърляне на органа поради високите нива на вредни антитела в кръвта ѝ, което прави почти невъзможно намирането на подходящ човешки бъбрек. През почти осемте години, през които е била в списъка на чакащите, тя е трябвало да се подложи на животоспасяващо диализно лечение, което с времето става все по-трудно, тъй като кръвоносните съдове, необходими за достъп, се увреждат, информира vesti.bg

Поради тези обстоятелства в крайна сметка Луни се класира за получаване на генетично редактиран свински бъбрек по програмата за разширен достъп на Агенцията по храните и лекарствата.

Първият жив реципиент на генетично модифициран свински бъбрек е Ричард „Рик" Слейман, 62-годишен мъж, който преди това е получил трансплантация на човешки бъбрек и живее с бъбречно заболяване в последен стадий. Операцията на Слайман е извършена в Масачузетската обща болница през март 2024 г. Той почина внезапно през май, въпреки че медицинският екип заяви в изявление, че няма индикации това да е в резултат на процедурата.

През април тази година 54-годишната Лиза Пизано от Ню Джърси получава втората трансплантация на бъбрек от генно редактирано прасе. Въпреки че първоначалната операция е успешна, трансплантираният орган трябва да бъде отстранен няколко седмици по-късно, тъй като не получава достатъчно кръвоснабдяване - Писано има вече съществуващо сърдечно заболяване, за което само осем дни преди това ѝ е поставена и сърдечна помпа, което е първият случай. За съжаление Писано умира по-малко от три месеца след опита за операция.

В случая на Клуни трудностите при намирането на човешки донорски орган означават, че на хирурзите в NYU Langone Health е разрешено да направят опит за ксенотрансплантация. Тя е първата, която получава бъбрек с 10 отделни генни редакции, и в момента се възстановява добре, като е изписана 11 дни след седемчасовата операция.

„Това е благословия. Чувствам се така, сякаш ми беше даден още един шанс за живот. Нямам търпение да мога отново да пътувам и да прекарвам повече време със семейството и внуците си", казва тя в изявление.

Проблемите с бъбреците на Клуни са започнали, след като е развила прееклампсия по време на бременността. През 1999 г. тя е дарила единия си бъбрек на майка си, но високото кръвно налягане, причинено от прееклампсията, е довело до хронично заболяване на останалия й бъбрек. През 2016 г. тя започва диализа, а през 2017 г. е включена в списъка на чакащите за трансплантация. Като предишен жив донор на органи, на Клуни е даден по-висок приоритет за трансплантация.

Въпреки това, както изтъкна водещият хирург д-р Робърт Монтгомъри на пресконференция, намирането на подходящ партньор би било шанс „едно на милион". Случаи като този, както и приблизително 5600 души, които умират в списъка на чакащите за трансплантация всяка година само в САЩ, подчертават потенциала на използването на животински органи, когато няма подходящи човешки.

Ксенотрансплантацията остава експериментална процедура и медицинският екип ще следи отблизо напредъка на Клуни. Появата на технологията за редактиране на гени CRISPR направи революция в тази област, като увеличи шансовете за успех чрез модифициране на ключови гени, за да се направят органите от друг вид по-съвместими с човешкото тяло. В случая на Луни медицинският екип се надява, че тази новаторска процедура й е дала нова надежда за бъдещето.

„Тоуна е вдъхновение. Да бъда член на екипа, който се грижи за нея, беше абсолютна привилегия и не мога да се гордея повече с екипа на NYU Langone Health. Мисълта, че сега може би ще имаме решение на кризата с недостига на органи за други хора, които са закъснели в нашите списъци на чакащите, предизвиква най-желаното чувство: чиста радост!", казва д-р Джейм Лок, един от водещите хирурзи.

Други от Докторе кажи

С упоритост и с помощта за редовна рехабилитация Иван вече ходи

Той е на 6 години и има спастична парализа на краката “Синът ми вече ходи. Редовно е на рехабилитация. Благодарение на помощта от “Българската Коледа” той не прекъсва процедурите и състоянието му

Личните лекари вече имат достъп до електронните здравни досиета на пациентите си

Общопрактикуващите лекари (ОПЛ) вече имат пълен достъп до електронните здравни досиета на пациентите си и до всички вписани в Националната здравноинформационна система (НЗИС) електронни здравни

За Йордан “Българската Коледа” помага със специфично генетично изследване

Лекарите още не могат да поставят диагноза “Решихме да се обърнем към “Българската Коледа”, защото ни посъветваха така от педиатрията в София, която посещава детето ни, и приятели

Свещеници и коледари благословиха всички лекари и пациенти във ВМА

Да е здрава и мирна следващата 2025 година. Това пожелание на Игнажден обедини свещенослужители от Софийската Света митрополия и коледарите от Национален фолклорен ансамбъл „Българе"

УМБАЛ „Света Екатерина" награди най-добрите си медици за 2024

Екипът на УМБАЛ „Света Екатерина" отбеляза края на една успешна година и отличи най-изявените специалисти за 2024 г. на тържествено събитие. Призът „Лекар на годината 2024" бе връчен на д-р Емил

>