ГЕРБ и ДБ се срещнали с Людмила Петкова за бюджета, преговорите продължават
ГЕРБ и ДБ са се срещнали с финансовата министърка Людмила Петкова снощи, за да обсъдят бюджета за 2025 г. А днес преговорите между двете формации и "Има такъв народ" за правителство продължават.
"Мога само да кажа, че продължават преговорите с колегите от ДБ, БСП, днес от 11,00 часа и с ИТН по регионални, здравни и останалите теми. На този етап мога да кажа, че се работи", обясни лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в кулоарите на парламента.
"Аз се включвам непрекъснато. Всякак. Примерно снощи се включих по телефона, когато беше Люси Петкова и ѝ казах какво искам да видя от бюджета. Бяха на среща ГЕРБ и ДБ с нея вечерта, за да им представи бюджета и на тях. Аз казах какво искам да направи - първо да излезе с истинските числа. Защото оправданието до момента, и тя е права - има закон, който я задължава да вкара бюджет с 3% дефицит. Тогава вече започват да раздуват разходите, да взимат от капиталовите програми, за да се получи този 3-процентен дефицит. С една дума ние или трябва да отменим закона, който задължава Министерството на финансите да вкара 3% дефицит, или тя трябва да ни изпрати паралелно с този бюджет една справка, анализ за фактическото състояние на финансите на държавата, защото то е зле. И има име защо е зле", обясни Борисов.
Той заяви, че не може да подкрепи проектобюджета в нито една част в този вид. Затова и искал анализа - за да обясни на хората защо ГЕРБ ще иска преработване на бюджета
"Мога само да го приветствам това, показва ангажираност с огромните проблеми, които има България в момента", отговори той как ще коментира появата на евродепутата от ДСБ Радан Кънев на преговорите за съставяне на правителство.
"Аз никога няма да стана причина нещо да не се случи. Знам, че по-добре от мен няма кой да го прави, но накрая това е колективно решение", обясни той дали ще бъде кандидат за премиер.
Борисов потвърди, че ще има лидерска среща след края на настоящите експертни преговори. В преговорите до момента не присъства нито един лидер, дори и председателите на парламентарни групи.
"Винаги съм твърдял, че служебните правителства са за да правят избори и съм бил абсолютно против те да подписват дългосрочни договори. Помните договора с "Боташ" и много други неща, които се сътвориха от служебни правителства и всеки ден по един милион изтича от България. Решение за подобен договор, когато сме в процес на правене на редовно правителство, може да го подпише Министерският съвет - Главчев, не му е нужна ратификация на парламента, а най-правилно е, когато има редовно правителство, да прецени с мнозинството, което има, и тогава да го подпише", коментира бившият премиер намеренията на Димитър Главчев да подпише сп
Очаквайте подробности!