Микропластмасата във въздуха може да доведе до рак на белия дроб и дебелото черво

19.12.2024 08:46
Всяка година компаниите по света произвеждат близо 460 милиона тона пластмаса. СНИМКА: pixabay

Обобщаването на 3000 научни проучвания показва, че микропластмасата във въздуха може да доведе до редица сериозни здравословни проблеми, съобщава Калифорнийския университет в Сан Франциско.

Микропластмасата може да причини мъжко и женско безплодие, рак на дебелото черво и хронично белодробно възпаление, което увеличава риска от рак на белия дроб.

Микропластмаса са всички полимерни частици с размер под 5 милиметра, т.е. те са по-малки от оризово зърно. Основен източник на микропластмаса във въздуха са автомобилите. Триенето износва гумите заедно с пътната настилка, като изпълва въздуха с пластмасови фрагменти.

Всяка година компаниите по света произвеждат близо 460 милиона тона пластмаса. Прогнозите са, че до 2050 г. те ще достигнат 1,1 милиарда, предаде БТА. 

Изследването на Калифорнийския университет е публикувано в научното списание Environmental Science & Technology. Статията е първият систематичен преглед на микропластмасата с помощта на методи, отговарящи на златните стандарти, одобрени от Американската академия на науките.

Повечето от проучванията в доклада се основават на животни, но изследователите твърдят, че заключенията вероятно се отнасят и за хората, тъй като те са изложени на много от същите въздействия.

„Призоваваме регулаторните органи и политическите лидери да вземат под внимание нарастващите доказателства за вредата за здравето от микропластмасата, включително рак на дебелото черво и белия дроб", обобщава д-р Николас Чартърс, научен ръководител на изследването.

Други от Докторе кажи

Трансплантираха генно модифициран свински бъбрек на жена

Жена от Алабама, която е в списъка на чакащите за бъбречна трансплантация от 2017 г., току-що стана третият в историята реципиент на генетично редактиран свински бъбрек

Националната кардиологична болница не се „унищожава“, ще използва пълния си капацитет, създавайки нови клиники

Националната кардиологична болница (НКБ) няма да бъде „унищожена" или разбита, както писаха някои медии, а просто ще използва пълния си капацитет, създавайки нови клиники"

Д-р Мирослав Спасов: Епидемичната вълна ще настъпи след празниците

„След празниците ще настъпи епидемичната вълна. Дано я преминем по-леко. Може да се имунизираме, да се храним здравословно и да излизаме на чист въздух". Това посъветва д-р Мирослав Спасов

Учени: Сифилисът се е появил в Америка преди пристигането на Колумб

Сифилисът се е появил първоначално в Америка, преди пристигането на Христофор Колумб, а европейският колониализъм е помогнал за глобалното му разпространение

Първи тежък случай на птичи грип при човек в САЩ

Американските центрове за контрол и профилактика на заболяванията (CDC) съобщиха, че пациент с тежка форма на птичи грип H5N1 е приет в болница в Луизиана, предадоха Ройтерс и АФП

>