За да има кабинет, ГЕРБ готови да жертват подкрепа за Киев, но първи тест ще е правната комисия
- Насред преговорите Главчев раздели партиите с питане да подпише ли споразумение. Обърнал се първо към депутатите, защото отвсякъде го "брулят здраво", обясни служебният премиер
- Борисов все по̀ оптимист за правителство
Темата Украйна изведнъж се оказа препъникамък в преговорите за кабинет, които трети ден вървят с предпазлив, но все пак оптимизъм от страна на участниците. А от ГЕРБ май са готови да отстъпят от позицията си за максимална подкрепа за Киев в името на разбирателство с БСП, които са твърдо против военно сътрудничество.
Бурните реакции започнаха във вторник вечерта, а в парламента ескалираха в сряда, след като премиерът Димитър Главчев изпрати до всички групи писмо, с което поиска мандат служебното правителство да подпише
Споразумение за сътрудничество в областта на сигурността между България и Украйна за срок от 10 години
Решението за подписването му беше взето от Министерския съвет в края на ноември. Самият проект бе одобрен като основа за водене на преговори с решение на МС още на 4 октомври 2024 г.
От Брюксел, където замина вчера, Главчев обясни, че ако не получи подкрепа от депутатите, няма да подпише. Отвсякъде ни брулят здраво, оплака се служебният премиер.
Главчев да оттегли споразумението, а подобен тип решение да се вземе от редовен кабинет, призоваха обаче от ГЕРБ.
За нас е безкрайно неудачен моментът, избран
от премиера Главчев да внесе подобен тип споразумение в парламента. В момента водим разговори за съставяне на солидно парламентарно мнозинство, което да избере кабинет с 4-годишен мандат, а подобен тип предложение може да попречи дори на преговорния процес и да породи динамика, която е нежелателна, коментира зам.-шефът на партията Даниел Митов. Според него споразумението е безкрайно закъсняло -
трябвало да се подпише преди година, когато останалите от НАТО и ЕС са го направили
От 27 страни в ЕС само 6 още нямат подобен документ - България, Австрия, Кипър, Малта, Словакия и Унгария.
Левицата изпрати писмо на премиера, в което му обяснява, че документът е извън компетенциите на служебния кабинет. Българският парламент не може да бъде използван като индулгенция за подобни произволни вредни решения на изпълнителната власт, пише БСП.
От ДБ пък изразиха подкрепа за споразумението, но и озадачаване от писмото на Главчев.
Процедурата е много ясна - когато МС иска НС да се произнесе с определен акт - решение, закон за ратификация на международно споразумение, ако то е в компетенциите на парламента, кабинетът трябва да внесе предложение. Такова по процедура все още не е постъпило, обясни Надежда Йорданова. В случая МС не би трябвало да иска от парламента каквото и да било, тъй като това е в неговите правомощия, включи се и Божидар Божанов. Иначе в писмото си до Главчев от ПП-ДБ настояват за подписване на споразумението с Украйна, защото то съответства на стратегическия интерес на България.
На този фон Бойко Борисов съобщи, че е оптимист. На третия ден от разговорите лидерът на ГЕРБ за първи път каза, че “засега преговорите вървят добре”. И призова, че “колкото по-мълчим, толкова по-добре” - първо да минат всички теми, а после коментарите. Аз съм оптимист, защото това, което виждам в международен план, просто ни задължава да излъчим редовно правителство, каза Борисов. Двете формации, коитко искат избори, са “ДПС-Ново начаро” и “Продължаваме промяната”, в останалите имало желание да се направи правителство. А
ИТН че ще се включат, когато има рамка,
върху която да се говори.
На въпрос дали ще пишат коалиционно споразумение, Борисов бе лаконичен: “Ще пишем каквото трябва, когато има резултат”.
По предварителни заявки преговорите ще продължат със сигурност до края на тази седмица, а и най-вероятно и в дните между празниците. Президентът вече обяви, че ще връчи мандата след Нова година.
Гласуването за ново правителство ще съвпадне с избора на главен прокурор на 16 януари, прогнозира пък бившият депутат от ДБ, а сега част от преговорните екипи на коалицията с ГЕРБ Владислав Панев.
Затова било нужно още преди да има крайна договореност за кабинет, парламентът да гласува промените в Закона за съдебната власт, които да спрат ВСС да избере Борислав Сарафов.
Невъзможно е ДБ да участва в кабинет без ПП, категоричен бе Панев пред Нова тв. И разкри, че партиите още не са стигнали до разговор за премиера. Кирил Петков пък потвърди, че ПП ще участва само ако декларацията бъде подписана “и разговорът е за равноотдалечен премиер”.
Най-важното сега са комисиите и най-вече правната - ако тази седмица тя не бъде приета, нямаме шанс да спрем Сарафов, обясни още той. Всички сме се фокусирали върху Закона за съдебната власт и няма да позволим с маркетингови трикове да разсейват българския народ, докато Сарафов леко се придвижва при неговото назначаване за 7 г., настоя Кирил Пепков.
Ние ще бъдем опозиция, ако те успеят, и ще посочваме всички грешки. В случая с тези хора, с които той (Борисов) иска да се събере, ние нямаме място. Утре, ако ние сме първа сила, аз ще си избера партньорите, каза пък Делян Пеевски.