302 млн. лв. дава София догодина за почистване на улици и кофи
ГЕРБ прати завода за боклук на прокуратурата
302 млн. лв. ще струва събирането на боклука от кофите, чистенето и миенето на улиците, както и риенето на сняг през зимата в София. Тази сума - с 18 млн. лв. повече от сега, е заложила общината в предложената от нея план-сметка за 2025 г.
Това е вторият бюджет за чистене, предложен от администрацията на кмета Васил Терзиев. Първият опит от миналата година се оказа неуспешен. Причината бе, че до февруари СОС нямаше избран председател, а такса смет се приема до края на календарната година.
През 2023 г. също нямаше актуална план- сметка. Тогава предложението на администрацията на бившия кмет Йорданка Фандъкова не събра достатъчно гласове от съветниците. Така
София се чисти с парите от 2022-а
За миене и метене на улици, тротоари, площади, публични пространства, както и за косене сега се залагат около 90,3 млн. лв. Близо 30 млн. пък са предвидени за чистенето на улици, спирки и тротоари от сняг и лед.
От догодина камионите, които извозват битовите отпадъци, ще бъдат оборудвани с независима система за разпознаване на контейнерите. Целта е да се следят маршрутът, времето за вдигане на кофите, както и дали не се събират “неидентифицирани контейнери”.
Само събирането и транспортирането на боклука през 2025 г. ще струват 85 млн. лв. Парите са за 6-те фирми, които имат договори с общината. Още 88,2 млн. лв. ще излезе обработката му. А над 12,5 млн. лв. ще се дадат за технологично обновяване и подобряване на дейността на завода за боклук.
Терзиев да гарантира, че ще намали с 1/3 районите, “в които почистват частни фирми на бизнесмени с прякори”, настояха от БСП.
ГЕРБ-СДС пък обявиха, че категорично
няма да подкрепят бюджета
Същия ден те изпратиха сигнал до прокуратурата за документална и финансова измама “в особено големи размери” в завода за боклук на София. Под ръководството на Николай Савов били преправени количествата на заровените отпадъци, постъпили към РИОСВ. Към ноември е депониран 3 пъти повече отпадък - 157 718 тона, като по закон имали право на 146 хил. т. Има основание да се отнеме лицензът на завода и той да бъде затворен, твърди шефът на групата на ГЕРБ Антон Хекимян.
Заравянето на отпадък се заплаща към държавата с т.нар. очисления, а с подправените числа вместо дължимите 10 млн. лв. ще се заплатят 7 млн., т.е. щетата е 3 млн. лв. за държавния бюджет, казва ГЕРБ.
73 569,82 тона по-малко отпадъци са отишли на заравяне в сравнение с 2023 г., отвърнаха от завода. Приходите от рециклиране през 2024 г. са се увеличили със 195%, или на 1, 4 млн. лв., напомниха оттам. В позицията им се посочва, че “с гръмки фрази и опити за всяване на паника” съветниците от ГЕРБ се опитват да отклонят вниманието от план-сметката на София. Преди броени дни заводът отчел значително подобрение на резултатите си и веднага бил атакуван с поредните безпочвени обвинения към новото му ръководство.