48 часа след разтърсващата лична изповед на Криско София намери място за центъра за деца със синдрома на Даун (Обзор)
Десетки съпричастни, но и такива, които са убедени, че певецът е чут, защото е известен
4-годишният Даниел, второто дете на Криско, е родено със синдром на Даун и родителите се притесняват да признаят публично това, а лекарите предлагат на певеца и съпругата му Цвети да оставят момченцето в дом за деца.
В неделя историята стана публично известна, след като родителите гостуваха в подкаста на Станислав Цанов “Напред и нагоре” и за първи път я разказаха. А Криско обяви, че иска да създаде най-големия на Балканите център за деца със специални нужди.
48 часа след разтърсващата изповед на певеца зам.-кметът на София Надежда Бачева се срещна с него, за да намерят решение къде в столицата може да се осъществи такъв проект.
Разказът на Кристиан Талев - Криско, предизвика вълна от съпричастност и стотици се включиха с обещания да помогнат със средства. Майки съобщават, че ще отделят от детските надбавки, възрастни - от пенсията си, а компании - процент от печалбата.
Конкретни райони, подходящи за парцел, и варианти за финансиране
е предложила Столичната община за детския център, който Криско иска да създаде.
“Един чудесен първи разговор с общината, който ме зареди с позитивна енергия. Все още сме на етап обсъждане, но важното е, че
виждам желанието в очите на тези хора. Витае усещането, че
това ще се случи! Нека си пожелаем късмет по дългия път, който, надявам се, всички ще извървим заедно”, написа във фейсбук профила си певецът.
Според Криско центърът ще струва 7-8 милиона лева, а ако общината даде парцел, това ще спести поне 1 млн. евро. Идеята му е да има място, където децата със специални нужди да могат да се развиват и интегрират в обществото. Там да има занимания по спорт, изкуство, педагогика, рехабилитация, цялата нужна техника и съоръжения. Той създаде фондацията “Слънчеви деца 2024”, която ще събира дарения. Със средствата
ще се финансират и лечението и терапиите на децата,
ще бъдат създадени и стипендии за тях.
“Да имаме център, е било мечтата ни!”, казва Тони Маринова, председател на Сдружение “Синдром на Даун България”. Това е първата организация у нас, която се бори за правата на слънчевите деца и порасналите българи със синдром на Даун- създадена е през 2009 г.
“Преди 2 г. с всичките си дарения купихме помещение на ул. “Богатица” и досега не можем да го пуснем да работи - няма финансиране и е много трудно. Дори общината не можа да ни помогне. Но сега с Криско всичко се развива бързо”, казва тя. Смутена е, че звездата “крие детето си 4 години и изведнъж гръмва, че прави център, и то най-големия на Балканите”. Защото е Криско, това е геройство, а реално не се задават адекватните въпроси - що за общество сме ние, коментира Маринова. Убедена е, че Криско е можел да ги потърси, да си бъдат полезни и да надграждат.
А най-голямата тема тук е защо лекарите си позволяват все още да съветват родителите на деца с проблеми да ги зарязват.
Ако планът е центърът да се издържа от събития, звучи като бизнеспроект, казва още шефката на фондацията. “Проблемите при хората с Даун не опират просто до това да им дадеш една социална услуга. Тя пак ще бъде на парче, а и е работа на държавата да я създаде. Трябва да се мисли какво ще правят хората с Даун в живота. Дори
приобщаващото образование в гимназията започва да буксува, няма подготвени специалисти
на терен”, обяснява Маринова.
След специализираните училища у нас тези деца нямат бъдеще, а в Швейцария например след навършване на 10 г. учителите започват да наблюдават слънчевите деца - къде са им силните страни, и да ги подготвят за някакъв занаят, разказа тя.