"Тренд": 60% доволни от живота през 2024-а българи – колкото преди COVID и кризите

18.12.2024 07:59
Хора се разхождат по "Витошка" в София СНИМКА ЙОРДАН СИМЕОНОВ

Добра ли беше отиващата си 2024 година за България? Едва една четвърт от хората казват “да”. А 38% от българите смятат, че следващата година ще бъде по-добра за страната. Доста повече - 47 на сто, или близо половината, очакват в личен план 2025 година да е по-добра.

Това показват данните от национално представително проучване на Изследователския център “Тренд” по поръчка на “24 часа”.

Изминалата 2024 г. е била щастлива за близо две трети (64%) от българите. По този показател няма промяна спрямо предходната година.

На този фон 24% определят 2024-а като добра година за България, като делът е намалял с 4% спрямо миналата година. Въпреки че

песимистите са мнозинство (58%),

резултатът е сходен с този от 2023 г. (57%) и намалява с над 20% спрямо предходните три години, които бяха доминирани от ковид пандемията и войната в Украйна.

6 от 10 българи (60%) оценяват годината като добра в личен план. Това е най-високата стойност от 2019 година насам.

За малко над една четвърт (26%) отминаващата година е била лоша. Оценката и за страната, и в личен план е най-висока сред най-младите (18-29 г.), които традиционно са по-оптимистично настроени, докато с покачване на възрастта негативизмът се засилва.

Очакванията за идната 2025 година са по-скоро позитивни.

38% са на мнение, че България я очаква по-добра година,

а 26% предвиждат по-лоша година.

И тук персоналните очаквания са по-оптимистични – 47% разчитат, че 2025 г. ще е по-добра за тях в личен план, а 15% са скептично настроени. И при тези нагласи влияние оказва възрастта на анкетираните – близо седем от десет от хората под 30 г. очакват по-добра година, докато сред хората над 70 г. това споделят едва трима от десет души.

Увеличават се спрямо миналия декември хората, които не могат да кажат по-добра или по-лоша ще е 2025 г. - и в личен план, и за държавата.

Прави впечатление, че 38% от българите смятат, че 2025 г. ще бъде по-добра за България, коментира Евелина Славкова от “Тренд” пред “24 часа.” Виждаме в този процент в края на годината, когато всеки е под влиянието на ентусиазма заради предстоящите коледни празници, че не е голям делът на хората, които са оптимисти за това, че следващата година ще е по-успешна.

Това в голяма степен се дължи и на политическата ситуация у нас, която няма как да не създава и социално напрежение в българското общество. Липсата на редовна власт и някаква сигурност за перспективите пред държавата, случващото се в Близкия изток, информацията за състоянието на германската икономика - всички тези детайли косвено или по-пряко влияят върху оптимистичния поглед на българина по отношение на една по-добра 2025 г.

Други от Анализи

Защо малка и бедна Молдова (не) бърза за ЕС

В Молдова предстои във втори мандат да встъпи президентката Мая Санду, твърдо решена да продължи проевропейския курс на страната. В книжарниците в Кишинев вече се продава нова издание на

Връхлита ни голям глад за девствени политици

Или – защо точно Наталия Киселова? Г-жа Наталия Киселова като че ли нарочно бе приобщена в парламента за да му стане председател – вътре няма други такива поливалентни личности

Какво ще стане с кюрдите в Сирия?

Един от най-големите рискове за мирния преход в Сирия се крие в североизточната част на страната. Докато много сирийски араби празнуват свалянето на режима на Асад и края на дългогодишната гражданска

Гърция удвоява военния бюджет, планира свой "Железен купол"

Гърция увеличи чувствително военния си бюджет - за следващата година са предвидени разходи от 6,1 милиарда евро. Това е почти двойно повече, отколкото през 2019-а

Връхлита ни голям глад за девствени политици

Или – защо точно Наталия Киселова? Г-жа Наталия Киселова като че ли нарочно бе приобщена в парламента за да му стане председател – вътре няма други такива поливалентни личности

>