С 302 млн. лв. чистят София, а система ще следи колко често и колко боклук се вдига от кофите
302 млн. лв. ще струва събирането на боклука от кофите, чистенето и миенето на улиците, както риенето на сняг през зимата в София. Тази сума е заложила общината в предложената от нея план-сметка за 2025 г. Това е с над 18 млн. повече от сумата, с която се чисти сега. Последната приета план сметка е от 2022 г.
Няколоко са акцентите - да завишим контрола върху фирмите за почистване, каза зам.-кметът по екология Надежда Бобечва.
Камионите, които извозват битовите отпадъци, ще бъдат оборудвани с независима система, която включва бордови компютър, сензори за измерване на теглото на отпадъка, GPS устройство, комуникационен модул, RDF антена за разпознаване на контейнерите.
Целта е да се следят маршрутът на камионите, времето за вдигане на кофите, както и дали не се събират "неидентифицирани контейнери".
Освен това са завишени и парите за Столичния инспекторат, за да може колегите по-добре да вършат своята дейност, каза още Бобчева.
Заложени за почистване са малко над 3000 декара, които са в детски градини, училища, институции и гробищата.
Само събирането и транспортирането на боклука през следващата година ще струва 85 млн. лв. Парите са за 6-те фирми, които имат договори с общината.
Още 88,2 млн. лв. ще струва обработката им в завода за боклук и останалите инсталации.
Сумата за миене и метене на улици, тротоари, площади и публични пространства ще бъде около 90,3 млн. лв. От тях 20 млн. са за косене и поддържане на междублокови пространства, за което отговарят районните кметове.
Предвижда се 8 пъти годишно миене на улиците с автоцистерна с маркуч. Продължава и механизираното метене на улици и площади, като средните кратности са 22 пъти месечно за периода от март до ноември. Предвижда се да бъдат изметени машинно 392 973 дка улични платна и площади. Парите тук се харчат на база подадени и изчистени декари.
Близо 30 млн. лева са предвидени за чистенето на улици, спирки и тротоари от сняг и лед през зимата.
Развитието на София като чист и зелен град е ключово за по-доброто качество на живота и здравето на хората, което е основна наша цел. В плановете си за 2025 г. поставяме акцент върху подобряването на средата - озеленяване, поддръжка и почистване - на училищни дворове, детски, здравни и социални заведения и гробищните паркове. Повишаваме изискванията за чистота и контрол.
Столичната община поема озеленяването и неговата поддръжка на 459 общински училищни дворове, детски градини и ясли, здравни и социални заведения и гробищните паркове.
Ще бъдат направени и въведени мерки за над 12,5 млн. лв. за технологично обновяване и подобряване на дейността на завода за отпадъци.
Това е вторият бюджет за чистене, предложен от администрацията на кмета Васил Терзиев. Първият опит от миналата година се оказа неуспешен. Причината бе, че до февруари СОС нямаше избран председател, а такса смет трябва да е приета до края на календарната година.
През 2023 г. също нямаше актуална план- сметка. Тогава предложението на администрацията на бившия кмет Йорданка Фандъкова не успя да събере достатъчно гласове в Столичния общински съвет.
Това са причините София да се чисти с парите от 2022-а.