25 общински съветници в Бургас срещу превръщането на Маслен нос в резерват
Местните жители се страхуват, че нова защитена зона ще попречи на поминъка им и развитието на туризма в региона
25-имата общински съветници от ГЕРБ и КОД - "Български възход" в Бургас се обявиха против създаване на защитена морска територия – поддържан резерват "Маслен нос". Те са внесли докладна за приемане на протестна декларация, която да бъде гласувана на сесията на 20 декември.
Идеята Маслен нос, прочут с тюленовите си пещери и красивия миден плаж, да придобие статут на поддържан морски резерват, е на "Грийнпийс България", а на 30 ноември
в Приморско се проведе среща с обществеността
и местната администрация на Созопол, Приморско и Царево. На нея стана ясно категоричното несъгласие на местната власт и общността морската територия да се превръща в резерват.
"На срещата не бяха дадени ясни отговори каква е целта на създаването на резервата и по какви критерии е избрана точно тази територия. Не стана ясно и какви са предвижданите режими и ограничения за местното население", коментират вносителите на докладната.
Не е бил получен и отговор защо изобщо се предприемат действия по създаване на строго защитена територия от субект, различен от екоминистерството.
В мотивите си за гласуване на протестна декларация съветниците от ГЕРБ и КОД - "Български възход" отбелязват, че липсват адекватни и актуални наблюдения за защитените типове местообитания и видове в потенциалната стриктно защитена зона "Ропотамо" и в частност в обхвата на предлаганата защитена територия поддържан резерват "Маслен нос".
Нямало още екодоклади, доказващи необходимостта от нова защитена територия.
"Липсват оценка за въздействието върху социалната и околната среда на трите общини, анализ на положителните и отрицателните ефекти за местното население, бит и култура, както и ясно разписани ограничения и забрани в обхвата на предвижданата защитена морска територия и буферните зони около нея", обясняват общинарите.
Те настояват общинският съвет на Бургас да излезе с ясна позиция, че е категорично против намерението и внесената в МОСВ петиция за създаване на поддържан резерват "Маслен нос".
На срещата в Приморско през ноември
кметът Иван Гайков бе категоричен, че 3-те общини няма как да приемат подобно решение
"И трите общини пречистваме отходните води, тук е най-чистата черноморска вода, ние добре се грижим за териториите си. И вместо да бъдем наградени за това, биваме осакатявани.
Ние сме за поддържането на нашата природа, но има достатъчно територии, които могат да бъдат определени като защитени и които не влияят на развитието на общините.
Ние сме черноморски курорти, правим неимоверни усилия да върнем доверието към нас. Нашата общност категорично се противопоставя на превръщането на най-красивата част от Южното Черноморие в резерват - това би нанесло сериозен удар върху развитието на общината и региона", коментира Гайков.
Според местните подобна стъпка би ограничила ключови дейности като туризма, риболова и местното предприемачество, които осигуряват поминък.
Бургаските общински съветници, вносители на докладната, подкрепят морските кметове и определят намерението на природозащитниците като спиращи развитието на засегнатите общини. Към момента защитените територии в Приморско са около 12 987 хектара, което е около 42% от общината.
Съгласно българското законодателство в обхвата на морските резервати са забранени човешки дейности, като основните включват забрана за риболов, дълбочинни и добивни дейности, дейности по развъждане и добиване на аквакултури, туризъм и рекреационни дейности, корабоплаване, строителство и др.
Забраната на тези дейности ще се отрази неблагоприятно на бъдещото развитие не само на община Приморско, а ще доведе до негативни влияния върху развитието на целия морски регион.
Ще бъде възпрепятствано и разширяването на пристанището в Приморско, както и изграждането на ново пристанищно съоръжение.
"Всички населени места около резервата ще имат огромна полза от опазване на морската екосистема. Рибните ресурси ще нараснат, а това ще се усети веднага дори в Созопол и Царево, макар да се намират отвъд границите на резервата. Местният риболов не е застрашен, а само ще спечели от тази защита.
Зоната от 2 мили пред Китен и Приморско няма
да е част от резервата
и така местните рибари ще ползват морето както досега", казва Кремена Ватева от "Грийнпийс България".
На срещата в Царево тя алармира, че в последните години се увеличават сигналите за тралене на морското дъно в района на Маслен нос, което унищожава живота в Черно море и вреди на риболова.
Местните хора обаче не приемат идеята и настояват за широко обществено обсъждане, в което да участват и представители на екоминистерството и местната власт.
Отсъствието на сериозни обществени обсъждания с всички заинтересовани страни и
липсата на данни за евентуален положителен ефект
от подобна защитена територия будят сериозно безпокойство сред обществото и бизнеса най-вече в секторите рибарство и туризъм, явяващи се основен поминък за региона, казват бургаски общинари.
"Ние, като жители на морски общини, сме пряко заинтересовани от опазване на околната среда, но считаме, че всяко предложение за защитена зона трябва да бъде обосновано с ясни и актуални научни данни и да бъде обсъдено и постигнато съгласие, за да се гарантира благоприятна жизнеспособна среда за живот и развиване на бизнес", уточняват 25-имата общински съветници.
Те припомнят, че през ноември общинският съвет на Бургас прие "Стратегия за син растеж и интелигентна специализация на синята икономика и план 2024–2030", която трябва да осигури баланс между опазването на околната среда и развитието на икономическите дейности за местните общности.