Цените пак растат, но България е все по-близо до еврото (Обзор, графика)
Храните поскъпват през ноември с малко и влияят на общия индекс
Вече втори пореден месец годишната инфлация в България се покачва и за ноември се оказа 2,1%. Въпреки това обаче страната е на път да изпълни ценовия критерий за влизане в еврозоната, защото същата тенденция е обхванала и ЕС, както и страните от еврозоната, а изпълнението на изискването предполага сравнимост с инфлацията в еврозоната.
След края на лятото средната инфлация в страните от валутния съюз падна до 1,7%, но през октомври се вдигна до 2 процента, а през ноември е вече 2,3%.
В трите държави от еврозоната с най-ниска средногодишна инфлация - Литва, Италия и Словения, показателят също се покачва в последните месеци и това помага на България да се доближи до покриването на критерия независимо от тренда напоследък.
Приема се, че страната кандидат изпълнява изискването за ценова стабилност, ако средногодишната инфлация в нея е максимум с 1,5 процентни пункта по-висока от средната за трите държави с най-ниска инфлация. В момента на България ѝ остават още 0,42 процентни пункта, за да се вмести в изискването и ако не се случи някакво рязко поскъпване само у нас, е твърде възможно критерият да бъде изпълнен още през януари и дори през декември.
Миналата година с решение на Народното събрание на правителството бе вменено веднага щом ценовият критерий бъде изпълнен, да поиска нов конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка. Твърде възможно е двете институции да решат да извадят една и дори две държави от сметките с мотива, че има нещо нетипично в инфлацията в тези страни и сравненията с нея биха били неадекватни. Така постъпиха ЕК и ЕЦБ преди приемането на Хърватия. В такъв случай решението за присъединяването ни към еврозоната може да бъде взето още напролет.
Малко необичайно за това време от годината най-голямата тежест върху ноемврийската инфлация оказват храните. Докато през октомври годишното нарастване на техните цени беше 3%, сега се ускорява до 4,1%, а само за един месец - в сравнение с октомври, те са поскъпнали с 1,3%. Макар това да не е много на фона на миналата и по-миналата година, храните все пак имат съществен дял при изчисляване на инфлацията в България и заемат почти една трета от кошницата.
Най-много сред тях поскъпват зеленчуците, които не са сезонни - доматите например са с 21,2% по-скъпи през ноември в сравнение с октомври, краставиците - с 12,4%, пиперът - с 14,1%, а олиото с 5,5% (виж инфографиката).
В групата на нехранителните стоки сред поскъпналите стоки преобладават автомобилните горива - бензин, дизел, пропан-бутан и метан, които са средно с около процент и половина по-скъпи от октомври.