Синтетичните диаманти – новата звезда в подаръците
Поставени един до друг, натурален и лабораторен камък с еднакви характеристики са неразличими от непрофесионално око
Коледа е време за топлина, споделени моменти с най-близките, но също и за подаръци. Бижутата безспорно заемат специално място под елхата, а диамантите по тях са избор, символизиращ вечната стойност и любов. Всяка година около 20% от празничните изненади по света са под формата на накити, което ги прави особено популярен избор.
Скъпоценните камъни носят в себе си класика и изглеждат обвити в традиционност. Сякаш няма с какво толкова да ни изненадат. И при тях обаче не липсват иновации. Лабораторно отгледаните диаманти завладяват все повече пазара със своята достъпност и етичност. Преориентирането на купувачите има не само естетически и финансови подбуди, но се уповава на дълбоко вкоренени ценности. Милениалите (родени между 1981 и 1996 г. - б.а.) и поколението Z (родени между 1997 и 2012 г. - б.а.) имат друга представа за лукс и изискват продуктите да съответстват на техните вярвания - устойчивост, почтеност и прозрачност. Традиционно добитите диаманти поначало се свързват с екологични щети и нарушаване на човешките права, което ги прави по-малко привлекателни за младия и социално осъзнат купувач.
Вероятно поне веднъж сте чували понятието “кървав диамант”, известно още като “диамант на конфликта”. Това не е просто име на филм с Леонардо ди Каприо, а название, което се използва за скъпоценни камъни, добити в зони на въоръжени конфликти.
Проджбата им обикновено финансира войни, насилие и нарушения на човешките права. Често тези брилянти идват от страни с политическа нестабилност, като някои региони в Африка, например Сиера Леоне, Ангола и Демократична република Конго. В немалко случаи са плод на принудителен труд, включително експлоатация на деца и местни общности.
Едноименният филм по темата също играе ключова роля за повишаване на осведомеността сред масовия потребител относно неетичния добив и търговия. Лентата показва как индустрията може да доведе до страдание на хората в регионите, където се добиват камъните, и подчертава необходимостта от нравствени норми в бранша. Разбира се, гореописаните вредни практики не са правило, а по-скоро рядкост.
Въпреки това като светлина в тунела се появяват лабораторно отгледаните еквиваленти. Те предлагат същата красота и блясък, но без морален компромис от страна на купувача. Повече и повече потребители оценяват възможността да вложат парите си в качество, което отговаря на съвременните им ценности.
Синтетичните алтернативи са все по-предпочитани и при годежните пръстени, които от своя страна са много търсени около Коледа, когато предложенията за брак са в пика си. Те позволяват закупуване на по-висок карат за същата сума. Нека бъдем честни - коя жена не би искала да носи на безименния си пръст голям диамант, подарен от любимия?
Много хора биха помислили, че лабораторните камъни са непозната и ексцентрична новост. Това обаче не е така.
Произвеждат се от 50-те години на миналия век, а изящният резултат се постига чрез високотехнологични методи като HPHT (високо налягане и висока температура - б.а.) и CVD (химическо отлагане на пари - б.а.). Въпреки че в началото са използвани основно за индустриални цели, популярността им нараства значително през последните 10 години благодарение на технологичния напредък и вече споменатите етични предимства.
Може би първият въпрос на всеки, който иска да закупи диамант, би бил с колко по-достъпен е синтетичният. Отговорът е с около 30-40% в сравнение с естествен със сходни качества. Важно е да се знае обаче, че двата камъка имат еднакви физически, химически и оптични характеристики, но не и равна инвестиционна значимост.
“Натуралните диаманти са с по-висока цена заради своята рядкост, процеса на добив и стойността, свързана с тяхната естественост. Поставени един до друг, натурален и синтетичен с еднакви характеристики не могат да бъдат различени от човек, който не е професионалист”, разказва Нури Димитрова, която е гемолог и оценител на диаманти. Не липсват обаче и минуси. Може би най-големият сред тях е, че лабораторните камъни нямат същата стойност на вторичния пазар като естествените. “Ако човек държи на традициите, инвестиционния и емоционален елемент, натуралните диаманти вероятно са по-добър вариант”, допълва тя.
Към момента синтетичните брилянти заемат около 10% от световния пазар, но тази цифра нараства ежегодно, подчертавайки тяхната растяща популярност. Според инвестиционната банка Morgan Stanley те са съставлявали около 14,3% от общото предлагане на скъпоценни камъни за 2023 г. - 16 милиона карата в сравнение със 112 милиона естествени камъни.
Числата са интересни, тъй като показват устойчива тенденция на ръст в предлагането им и стабилно или намаляващо предлагане на добит материал от мина. През 2024 г., отново според Morgan Stanley, прогнозно делът на синтетичните диаманти ще е нараснал до 18%, а догодина ще достигне до 21,3%.
Както и при други производствени стоки, основната част от тези камъни идва от Китай, като според банката азиатската държава е осигурила 9,3% от предлагането за миналата година, а през тази процентът ще се увеличи до 12,7%. Индия е вторият по големина производител с 2,9% за 2024 г.
Скоростта, с която лабораторните диаманти завземат пазарния дял, се вижда и от по-далечни данни за 2020 г., когато те са представлявали едва 7,5% от пазара. Или иначе казано - 8 милиона карата срещу 107. Дали обаче преминаването към тях е печеливша промяна, е рано да се каже.
Износът от Индия, център на индустрията за рязане и полиране на суровина, остава в спад, намалявайки с 11% на месечна база през юли т.г. и с 23% на годишна база, далеч под историческите средни стойности.
Синтетичният диамантен гигант Pandora например обяви планове за напълно екологично производство до 2025 година. Същевременно през септември бе проведен първият международен симпозиум, посветен на синтетичните диаманти, подчертавайки тяхното значение за индустрията.
"В много случаи при тях качеството е по-добро, защото процесът на създаване е контролиран, за разлика от натуралните, при които няма как да предвидим какво ни е подготвила природата", казва Нури Димитрова. "При синтетичните също така могат по-лесно да се постигнат определени цветове и форми, което е чудесно за потребителите с по-екстравагантни желания", допълва тя.
Най-модерна остава брилянтната шлифовка
Въпреки новостите в производството на диаманти, в предпочитаните форми на шлифовка няма изненади. Най-модерна остава брилянтната шлифовка, която е класическа и актуална от столетия. Търсени са и крушовидната и изумрудена. Годежните пръстени с три камъка също се очертават като фаворит за празниците.
Аквамарин, сапфир и изумруд са търсена алтернатива на диаманта, защото добавят уникалност и индивидуалност към пръстена. При дизайна на бижуто пък е особено модерен романтичният винтидж стил, вдъхновен от минали епохи. Характерни за него са изтънчените детайли като преплитащи се редове от малки диаманти.
Минимализмът и елегантността продължават да доминират, като моделите с прости линии и семпъл дизайн са любим избор за онези, които харесват дискретността. Те са също така отличителни за т.нар. стил “тих лукс”, който говори за богатство, без да парадира шумно с него.
Модерните решения като розово злато и платина остават актуални, като през 2024 г. продължава да се експериментира с интересни текстури и комбинации между различни метали в пръстените.
Диамантените обеци също са популярен избор за подарък. Те несъмнено са аксесоар, навяващ усещане за аристократизъм и холивудски блясък. През този сезон стилът им е минималистичен, за разлика от предишни години, в които бяха на почит халките и макси размерът. За Коледа две малки и дискретни камъчета са напълно достатъчни за завършек на всяка визия. Добрата новина е, че с нарастването на популярността на синтетичните диаманти малките брилянтени обеци се превръщат в по-достъпен подарък.
Проверявайте сертификата и не вярвайте безрезервно на всеки документ
Какъвто и вариант да изберете за най-удачен за себе си, трябва да бъдете внимателни при покупката. Има някои основни правила, които е добре да спазвате, когато купувате бижу със скъпоценен камък и искате цената да отговаря на реалната му стойност. Ако имате възможността, е добре да се консултирате със сертифициран специалист и оценител. Ако не - заложете на реномиран търговец, предлагащ диаманти с акредитация от международно признати организации като GIA (Гемологичен институт на Америка - б.а.), HRD (Висш диамантен съвет - б.а.) и други. GIA е една от най-престижните и уважавани институции в света за сертифициране и оценяване на диаманти, цветни камъни и перли. Известна е с въвеждането на световно признатата система за оценка на брилянти (т.нар. 4C’s: Carat, Cut, Color, Clarity – карат, шлифовка, цвят, чистота). Документът, издаден от GIA, гарантира обективна и точна оценка на качеството. HRD също е водеща организация за сертификация и гемологични изследвания в Европа. Предлага свидетелства за диаманти, които се считат за надеждни, особено на европейския пазар.
Това, което можете да направите, е да проверите сертификата по уникалния му номер в сайта на съответната акредитационна институция. Не вярвайте безрезервно на всеки документ. За съжаление, се срещат и доста фалшиви.
За синтетичните камъни докуменът за качество също е стандарт. Избягвайте сделки, които изглеждат прекалено изгодни. И не на последно място - не забравяйте, че годежният пръстен или бижуто трябва да отразява уникалния стил на човека и да подхожда на начина му на живот. Ако сте любител на винтидж естетиката, украшение с ретро усещане ще ви подхожда повече от модел с изчистен и модерен дизайн. Ако пък предпочитате семпла и минималистична визия, класиката е по-добър избор от дръзките и нестандартни детайли.
Заложете на висококачествен и издръжлив материал. Някои обкови и метали са по-здрави от други. Ако работите с ръцете си, вземете предвид начина си на живот, когато избирате метала и карата. 14 карата злато обикновено е оптимален вариант, който не се огъва и драска лесно при всекидневни дейности.
Погрешно е схващането, че за да се сдобиете с диамантено бижу, трябва да отделите колосална сума. На пазара можете да срещнете предложения на разумни цени, като според експерти средният бюджет, който отделя българинът за годежен пръстен с диамант, е около 1000 лв. с таван до 1500. През последните години станаха особено популярни дизайните, на които са събрани десетки микроскопични брилянти с компромисно качество, създаващи илюзия за внушителността на 1 камък с голям карат. Това обаче не е съвсем разумна покупка, тъй като обикновено стойността на всички камъни е по-малка от тази на един, но с добро качество. “Съветвам купувачите да заложат на един диамант, макар и с по-малък карат, но с добри характеристики. Така бижуто им има стойност, която се запазва във времето”, казва гемологът Нури Димитрова.
Предпочитанията на различните хора са толкова разнообразни, колкото са и предложенията в бижутерийните магазини. Потребителското мнение е променливо и динамично, влияещо се от модните тенденции. Едно обаче е сигурно. Диамантената индустрия повече от всякога върви към революция, водена от синтетични алтернативи. Те предизвикват традиционните представи за стойност и качество. Както е казала Коко Шанел: “Луксът трябва да бъде удобен, иначе не е лукс.” И това важи с пълна сила за лабораторно отгледаните диаманти, които не спират да оформят нови стандарти в света на бижутата, съчетавайки красотата с достъпност, но и с голяма доза морална отговорност.