Какви скрити послания има в малък бял квадрат, че го купиха за $ 1,3 млн.?
Втората странна продажба след банана предизвика сарказъм в социалните мрежи
Празно бяло платно беше продадено на търг за 1 383 800 долара.
Произведението е от 1970 г. на американския художник минималист Робърт Райман. Озаглавена е General 52” x 52”, което е намек за размерите ѝ. Тя беше предложена на любителите на изкуството в аукционната къща Ketterer Kunst в Берлин на 6 и 7 декември и беше оценена на 1,1 млн. долара. Не е упоменато обаче името на купувача, който дава почти 300 000 долара отгоре.
Картината изглежда празна, но изцяло бялото платно с малко по-тъмна бяла рамка всъщност е нарисувано с бял емайл и емайллак, които обикновено се използват за боядисване на метал.
Полагането на тези видове бои върху памучно платно е довело до създаването на толкова деликатна творба, че тя не е могла да пътува, за да бъде изложена преди продажбата.
“Материалът е много чувствителен и най-малките следи по безупречната повърхност веднага биха намалили значително стойността на творбата”, се казва в изявление на Ketterer Kunst, в което картината се описва като “в много добро състояние”. “Ето защо не я изпращаме на пътешествие.”
General 52” x 52” обобщава същността на делото на живота на Робърт Райман: бяло, серийно, квадратно, аналитично и базирано на изчислена концепция, така от аукционната къща описват творбата на американския художник.
Самият той на въпроса: “Правите ли бели картини?”, отговорил: “Не мисля за себе си, че правя бели картини. Аз правя картини, аз съм художник. Бялата боя е моята среда. Включен е много цвят. Нямам предвид цветове като червено, зелено и жълто, но цвят в този смисъл”. По думите на Райман не е толкова важно какво рисуваш, важно е как го правиш.
Художникът концептуалист е известен с експериментите с нюанси на бялото. Роден в Нашвил, той се премества да живее в Ню Йорк с надеждата да стане професионален джаз саксофонист. Райман не е учил живопис, но седем години работи като охрана в нюйоркския Музей на модерното изкуство.
Най-известните му творби са белите композиции върху квадратни платна. Той казва, че не рисува картини, а работи със светлина и пространство и показва материалите, каквито са.
Робърт Райман умира през 2019 г. на 88-годишна възраст. Но днес неговото произведение на изкуството, подобно на банана на Кателан, отнесе немалко шеги в социалните мрежи. “Аз пред такова изкуство мълча и свалям шапка!”, “Лудост”, “Грешна професия сме избрали, грешна. А тази картина спокойно може да се нарече “Празнотата на човека и света”, “Е, как да отречеш, че съдържа послание и излъчва внушение в смисъл прозрение, които прерастват в естетическо съпреживяване! От друга страна - любопитно ми е кой ли генерал е позирал пред Райман” - шегуват се потребители във фейсбук. “Третият на картината кой е”, пък пита друг.
Само миналия месец произведението на Маурицио Кателан, представляващо банан, залепен с тиксо за стена, озаглавено “Комикът”, беше продадено на търг за 6,2 млн. долара. Веднага след това беше изядено от китайския криптопредприемач, който го закупи. Така предизвика дебат най-вече заради факта, че продавачът на щанда за плодове е спечелил само стотинки за своя принос.