Осигуровките за пенсии с 3% нагоре от 2026-а, а бизнесът и сега плаща 53% данък труд (Обзор)
- През 2027 г. е предвиден втори скок от 2%, според планираните разчети
- Рекордни 24,7 млрд. лв. за обезщетения и пенсии ще плати НОИ
- Работодателите искат държавните служители сами да плащат осигуровките си и така съотношението и при тях да е 60 на 40
Рекордните 27,4 млрд. лв. ще се харчат за пенсии и обезщетения, а още 9,5 млрд. ще отидат за здраве. Това предвиждат бюджетите на ДОО и здравната каса. Те бяха приети в сряда от Министерския съвет заедно с държавния бюджет.
Служебното правителство обаче
е готово да изтегли проекта си, ако депутатите надхвърлят 3% дефицит,
колкото е заложено в момента, за да приеме България еврото, предупреди служебният премиер Димитър Главчев.
Догодина минималната заплата ще е 1077 лв., а максималният осигурителен доход - 4130 лв. Тези параметри не се харесаха на бизнеса и те настояват да не се вдигат.
Прогнозите показват, че доходите от труд ще нарастват, нормално е да се предлага увеличение на осигурителната тежест. Така се подкрепя приходната част на бюджета, запазва се връзката между приноса и правата и се поддържа мотивацията на хората с високи възнаграждения да участват в осигурителната система, каза социалният министър Ивайло Иванов.
Максималният осигурителен доход трябва да е 8500 лв., обясни пък Валери Апостолов от КТ “Подкрепа”. Причината е, че по закон максималната пенсия е 40% от него. От АИКБ пък призоваха да се спре с тази спекулация, защото този текст се отнася за максималната пенсия, а не за прага на осигурителен доход.
“Максималният осигурителен доход няма толкова голямо значение за приходите, колкото за правата на хората, защото се отразява на размера на обезщетенията за майчинство и безработица. Ако сте се осигурявали на максимален осигурителен доход и се пенсионирате днес -
няма да получите пенсия от 3400, а с 1000 лв. по-малко”,
обясни Ася Гонева от КНСБ. Според нея не трябва да има таван на пенсията, който ограничава около 2000 души. Това са хора, които продължавали да работят.
От 1 юли пенсиите ще се осъвременят по швейцарското правило. Очаква се това да ги вдигне с 8-9%, каза временният управител на НОИ Весела Караиванова. От същата дата минималната пенсия ще се повиши от 580,57 на 631,08 лв. Средната се очаква да остане 976 лв.
Определянето на минималната пенсия от държавата трябва да спре и всеки да получава толкова, колкото заслужава, а помощи през социалното подпомагане да се дават на възрастните, чиито пенсии са под линията на бедност (526 лв. - б.а.), каза изпълнителният директор на АИКБ Добрин Иванов.
Друго тяхно предложение е пенсиите да се не увеличават от 1 юли по швейцарското правило, а само с инфлацията. Така възрастните ще бъдат компенсирани с ръста на цените.
През тази година няма да се пипа осигурителната вноска. Но е предвидено да се вдигне с 3% от 1 януари 2026 г. А за 2027 г. с още 2 на сто.
Сега вноската за пенсия е 19,8% за родените
преди 1960 г. 14,8% е за тези след 1959 г., още 5% са за универсалния фонд. Първоначално идеята на финансовото министерство беше още от догодина вноските да се вдигнат с 3%, но после се отказаха от тази идея.
Още от 1 юли да се вдигне осигурителната вноска за пенсия с 2,5%, предложи Ася Гонева от КНСБ. Според нея колкото повече се отлага, толкова повече ще се вдига във времето.
“Данъкът от труд в България е най-висок и сега.
За да плати чиста заплата от 1000 лв. работодателят дава 1532 лв. Тоест облагането е 53,25%
С предложеното увеличение на осигуровките, то ще стигне до 60,85% през 2027 г. Увеличаването на вноските ще доведе до ръст на сивата икономика”, отвърна Добрин Иванов.
Според него заплатите в публичният сектор трябва да се замразят, а алтернативата е съкращаване на персонала с 20% и увеличаване на заплатите на останалите с 20%. Смятаме, че има резерв в държавната администрация и всички знаем, че през последните три месеца има допълнително раздаване на допълнително държавно стимулиране. Второто ни предложение държавните служители, в това число заетите в отбраната и сигурността, да плащат за своя сметка осигурителните вноски в съотношение 60 на 40. По този начин ще се постигне равнопоставеност на заетите в публичния и частния сектор и ще намали нетния ефект в бюджета каза още Добрин Иванов.
От КНСБ предлагат обезщетението най-ниското обезщетение за безработица да се вдигне от 18 на 30 лв., за да се доближи до линията на бедност.