След 11 г. с “Българската Коледа” Ели сама бута количката на Митко - братчето близнак също напредва, макар и бавно
- Елеонора и Димитър Захариеви от Габрово страдат от детска церебрална парализа, появили се след 4 опита инвитро
- Момичето вече се движи, облича се и се храни без чужда помощ
- Бягащи пътеки, шведски стени и топки са превзели хола в дома им
132 месеца постоянна рехабилитация, т.е. 11 години. За да се изправиш, да се облечеш, да изкачваш стълби, да се храниш сам и без чужда помощ. Това е всекидневието на 12-годишните близнаци Елеонора и Димитър Захариеви от Габрово.
Те може би са още някъде по средата на пътя, за да сбъднат единствената мечта на майка си Светлана - да станат самостоятелни хора. Родени са преждевременно, в 7-ия месец от инвитро бременност. След наложителното престояване в кувьоз недоносените бебета са изписани. На шестия месец родителите им забелязали, че децата имат проблеми в развитието. Чули диагноза детска церебрална парализа. Така много желаните рожби, чакани 12 години и появили се след 4 опита инвитро, се превърнали и в най-важния изпит за любовта и силата на своите родители.
“Още докато бяха в кувьоза, ни казаха, че нещо не е както трябва
Имаха кабели чак по главичките, по крачетата. Проблемът беше, че съм развила преклампсия от високо кръвно и никой не ми е обърнал внимание. Първоначално проследяваха бременността ми в София, но в 5-ия месец ми забраниха да пътувам и в Габрово нещо ме объркаха. Може би, ако си бях продължила в София, да си взема квартира и ме следят докрай... Човек не може да избяга от съдбата си. Но не съжалявам”, казва Светлана.
Това са повече от 11 г. непрекъсната работа, много малки победи, за да достигнат връстниците си. Момичето е много добре, допълва тя.
“Ели сама се придвижва, без наша помощ. Облича се и се храни сама. Брат ѝ я догонва, макар и с по-малки стъпки. Вече прави стабилни крачки, хванат за ръка, опитва се да я копира”, обнадеждена е майката.
Близнаците са петокласници
в Центъра за социално-образователна подкрепа в Габрово. На целодневно обучение са и под постоянни грижи на специалисти - ресурсен учител, логопед и психолог, и помощен персонал за обслужване. “Имат сензорна програма за усъвършенстване на такива деца със затруднения в изразяването. Като поставят детето на компютъра, тя разгадава дефицитите му. Тази програма много помага на този етап. Ели вече говори и даже пее. Разбира абсолютно всичко”, казва Светлана. На училище са до обед, а след това - в дневен център, който включва занимания от всякакво естество. Със специалните деца работят логопед, психолог и психотерапевт. Разполагат и със сензорна стая с басейни с топки, гумени мебели, кубчета, барбарони, да се мъчат да стават. Там им е много интересно.
Децата съчетават училището и рехабилитацията. Лекуват се в Болница за рехабилитация - Банкя. НЗОК покрива по 10 дни престой в санаториума всеки месец. Ежегодно са подпомагани и от “Българската Коледа”. Отпуснатите средства отиват за специализирана допълнителна гимнастика от 1 час на ден.
“Гимнастиката, която се покрива от НЗОК, не е достатъчна, тъй като е само 40 минутки. В комбинация с плуването и физиотерапията - грубо 2 часа на ден. Прекалено е малко. Затова родителите в нашето положение сме принудени да плащаме с лични средства този допълнителен 1 час позициониране, модули, учене на баланс”, обяснява Светлана.
Признателна е, че вече 11 години
гимнастиката е възможна чрез “Българската Коледа”
На подкрепа разчитат и през следващата година. “Благодарение на това Ели стана много по-стабилна. Много ми помага. Когато гушна Митко да слизаме по стълбите, тя ми отваря вратата. Излезем ли на разходка, тя бута количката с брат си. И понеже физически също е по-развита, хората в парка възкликват: “Виж каката как се грижи за братчето си!”. А те са родени през две минути”, смее се майка им.
Поддържане на рехабилитация, плуване и физиотерапия - от това се нуждаят близнаците, за да напредват. Всички поликлиники в Габрово имат добра физиотерапия - електростимулация на крачетата, магнити, ударо-вълнови терапии, които възбуждат засегнатия мускул. С направление здравната каса поема по 3 процедури за 7 дни два пъти в годината.
Разчитат на специалистите, които работят с Ели и Митко, но не пропускат и заниманията вкъщи, където са оборудвали мини физиотерапия: бягащи пътеки, шведски стени, закачени на половината хол, топки за търкаляне, проходилки за позициониране, степери, за да поддържат напредъка и да си “изпълняват домашното”.
“Аз съм много упорита, изцяло съм отдадена на децата. Те са ми единствени и много чакани, цели 12 г. Затова е голяма борба”, твърди майката.
Трудно се справят финансово, тъй като Светлана
е личен асистент само на Митко,
Ели се води самостоятелно човече. Татко им работи в завод и със заплатата покрива пълната издръжка - сметки, храна, разходи, дрехи. Защото държавното обезщетение за такива деца отива само за лечение.
Според Захариева освен финансова възможност благотворителната кампания “Българската Коледа” помага на семействата да чувстват силата на общността, да се надяват и да мечтаят за децата си. “Какво е коледно чудо ли? Все така да се развиват, лечението им да е все така успешно и, дай боже, да прескочим пубертета и на пълнолетие да сме напълно самостоятелни човечета”, пожелава си габровското семейство.