Близо 14 млн. лв. са разходите на БНБ за издръжка на паричното обращение у нас
БНБ извърши разходи в размер на 13,829 млн. лв. за издръжка на паричното обращение в страната за периода януари-юни, се отбелязва в отчета на централната банка за първото полугодие на тази година, публикуван на страницата й в интернет. Това представлява 7,5 процента от утвърдения бюджет за годината по този показател и 18,6 процента от всички разходи за издръжка на БНБ през този период.
Бюджетът на БНБ за 2024 г. е приет от Управителния съвет на банката с Решение от 21 декември 2023 г. Съгласно приетите от УС на БНБ "Вътрешни правила за изготвяне, изпълнение и отчитане на бюджета на БНБ" отчетът за изпълнението на бюджета на банката е изготвен в два раздела - "Разходи за издръжка на БНБ" и "Инвестиционна програма", обясняват от банката.
За осъществяване на дейността си и за издръжка през първото шестмесечие на годината БНБ е изразходила средства в размер на 74,337 млн. лв., което представлява 21,2 процента от утвърдения годишен бюджет. Според данните бюджетът за разходи и издръжка на БНБ за 2024 г. е 350,008 млн. лева.
БНБ продължава активно да работи по дейности, свързани с приемането на еврото като национална валута, като разходите по тези дейности имат косвен ефект върху цялостното изпълнение на бюджета на БНБ за 2024 г., се отбелязва в документа. От БНБ обясняват, че поради промяна на датата на приемане на еврото като национална валута значителна част от планираните в бюджета на банката за 2024 г. средства за издръжка на паричното обращение, придобиване на машини, съоръжения, транспортни средства и друго оборудване и развитие на информационните системи не са изразходени през първото шестмесечие на годината. Очаква се част от тях да бъдат изразходени до края на 2024 г., като тези, които не бъдат изразходени, ще бъдат препланирани и при необходимост - включени в бюджета на БНБ за 2025 г., пише в отчета.
Според данните за периода януари-юни за отсичане на нови монети са изразходени 13,434 млн. лв., от които 4,294 млн. лв. за разменни монети. Разходите за отсичане на възпоменателни монети са 9,140 млн. лв. и са свързани с изпълнението на приетата от УС на БНБ "Монетна програма за 2024 г.". През първото шестмесечие не са извършени разходи за производство на нови банкноти, като се очаква до края на годината да бъдат изразходени средства в размер на 5,737 млн. лв., отчитат от БНБ.
Разходите за наеми на помещенията, ползвани от БНБ във връзка с извършване на емисионно касова дейност в сградите на "Дружество за касови услуги" АД и "Монетен двор" ЕАД и за наем на складови площи във Варна и Плевен, възлизат на 294 000 лв. За консумативи, свързани с обработката на банкноти и монети, са изразходени 61 000 лв., а за резервни части и ремонт на машините, използвани за обработката на банкнотите и монетите - 27 000 лв.
Извършени са разходи за проектиране на нови емисии банкноти и монети в размер на 13 000 лв. и разходи за унищожаване на банкноти и монети в размер под 1000 лв. За материали, услуги и амортизации са изразходени общо 19,775 млн. лв., което е 27 процента от годишния бюджет по този показател и 26,6 процента от всички разходи за издръжка на БНБ през първото полугодие.
Разходите за персонал, социално и здравно осигуряване на служителите възлизат на 36,185 млн. лв., което е 47,6 процента от утвърдения бюджет по този показател и 48,7 процента от общия размер на разходите за издръжка на БНБ за отчетния период.
Разходите за социална дейност са 2,025 млн. лв., което е 58 процента от годишния бюджет по този показател и 2,7 процента от издръжката на банката за периода.
За други административни разходи (командировки в страната и чужбина, обучение и разходи за представителни цели) БНБ е изразходила 697 000 лв., което е 15,5 процента от предвидените средства по този показател и 0,9 процента от всички разходи за издръжка на банката.
Във връзка с участието в Европейската система на централните банки (ЕСЦБ) БНБ е извършила разходи от 1,826 млн. лв., или 25,5 процента от годишния бюджет по този показател и 2,5 процента от общия размер на разходите за издръжка на банката.
Разходите за изпълнението на инвестиционната програма на БНБ през отчетния период са в размер на 4,992 млн. лв., което е 5,5 процента от средствата, утвърдени в бюджета по този показател за годината.
За финансиране на ново строителство, реконструкция и модернизация в рамките на първото шестмесечие на годината са изразходени средства за такса за издаване на виза за проектиране по Закона за устройство на територията във връзка с реконструкцията и модернизацията на централната сграда на БНБ на пл. "Княз Александър I"1 в София. Очаква се до края на годината да бъдат усвоени утвърдените в бюджета 852 000 лв. за проектиране на основен ремонт с реконструкция, реставрация /консервация и обновяване/осъвременяване на инсталациите в сградата на фаза идеен проект.
Инвестициите за придобиване на машини, съоръжения, транспортни средства и друго оборудване през първото шестмесечие на годината са на стойност 1,057 млн. лв., което е 2,2 процента от утвърдените средства по показателя за годината и 21,2 процента от общия размер на инвестициите за периода. По този показател са изразходени средства за закупуване на оборудване за осъществяване на емисионнокасовата дейност на БНБ в размер на 1,042 млн. лв., както и средства за друго оборудване и обзавеждане за централната сграда на банката в София и почивната й база в Приморско на обща стойност 14 000 лв. До края на годината се очаква да бъдат напълно изразходени средствата, планирани за придобиване на съоръжения и друго оборудване, необходимо за осъществяване на емисионно касовата дейност в размер на 33,022 млн. лв., както и средствата, планирани за закупуване на специализирани транспортни средства на БНБ за превоз на ценности и товари.
За изпълнение на инвестиционната програма на централната банка в частта на информационните системи са изразходвани 3,935 млн. лв., което е 9,4 процента от предвидените средства в годишния бюджет и 78,8 процента от всички инвестиционни разходи за отчетния период. Разходите по показателя са свързани преди всичко с развитието на информационните и комуникационните технологии в БНБ с цел осигуряване на сигурна и устойчива технологична инфраструктура, се отбелязва в отчета.
В документа се отчита още, че през първото шестмесечие на годината не са изразходени средства за инвестиции, свързани с участието на БНБ в ЕСЦБ, тъй като през периода не е възникнала необходимост от извършване на разходи за закупуване на хардуер, софтуер и нови лицензи за системата на ЕСЦБ за управление на електронно съдържание.