Бавно, но терапията помага на Венци - не се изнервя от хората, а колите са му страст

03.12.2024 14:05 Мартина Зиновиева
Снимка личен архив
Венцислав харесва да работи с интерактивна стена - част от терапията в здравния център.

7-годишното момче е с детска церебрална парализа и аутизъм

Венцислав от София е на 7 години и страда от аутизъм. Майка му Краса Стоянова се грижи сама за единствения си син.

Баща му починал преди две години

и оттогава тя е неотлъчно до момчето. Жената е асистент на своя син и от време на време помага за по няколко часа в магазин, защото парите винаги не стигат.

Имала нормална бременност и си представяла живота по друг начин. Отговорно постоянно следила дали всичко с бебето е наред. И винаги чувала от лекарите прекрасното “няма проблем в развитието”.

Венцислав е роден с цезарово сечение, защото животът му буквално тръгнал наопаки – бил е в обратна позиция при раждането и секциото е било единственият изход.

Послушно дете е

Предимно е спокоен. Има моменти, в които е по-избухлив, но това е често срещано при дете с аутизъм, което не може да се изразява. Почти не говори.

Мъките на семейството започват, когато момчето е на 4 г. Тогава Краса усеща, че нещо не е както трябва.

“Той просто все седеше, не се адаптираше към играта на другите деца, беше по-различен, тих. Изцяло некомуникативен, винаги отдалечен от другите. И много притеснителен. Като се замисля, по-бавно и проговори. Всичко при него ставаше по-бавно”, припомня си майката.

Първата диагноза на детето е лека умствена изостаналост. Втората е атипичен аутизъм. На всичкото отгоре – и детска церебрална парализа в лека форма.

“Отначало стъпваше като съвсем малък само на пръсти. Проходи за кратко време нормално... и след това пак се върна предишното му ходене на пръсти. Той кляка на пръсти, качва се по стълби на пръсти”, казва Краса.

Като всички здрави деца и Венцислав е обожавал като малък плюшените играчки. Сега обаче интересът му се е прехвърлил към друго. Новата му страст са колите и детските комплекти за готвач.

Когато чула диагнозата аутизъм, първото усещане било

ужас, неописуема тревога, плач и вина

“Обвинявах себе си като негова майка. Явно аз нещо не бях направила, както трябва. Сигурно вината е у мен. Поне така мислех. По-късно осъзнах, че реално вина нямам. Лекарите още не са категорични какво причинява аутизма. Но бях разочарована от себе си”, казва майката.

За Краса и сина ѝ “Българската Коледа” е е отпуснала само 1000 лв. за терапия

Те покрили 3-4 месеца, но майката продължава да осигурява средства за процедурите. Има направление по здравна каса, но винаги трябвало да доплаща. С момчето работят експерти от болница “Св. София” - център по детска церебрална парализа. Парите се превеждат директно на тях.

“Искам всичко да е чисто. Да се превеждат средствата на болницата, не на мен. Здравната каса иначе поема 3 процедури за седмицата от един вид специалист. Което е крайно недостатъчно. Венци посещава центъра от понеделник до петък. Всеки ден с него работят различни специалисти за различни неща”, обяснява майката.

Краса знае, че когато става дума за диагнозите на детето ѝ, никой не може да даде каквито и да било гаранции. Ефектът от терапиите е малък, но се вижда. Венци е по-спокоен, не плаче, не се разстройва лесно.

“Бавно и постепенно, но без каквито и да е гаранции за бъдещето. С тежест на сърцето ви го казвам”, казва майката.

Аутизмът е разстройство на социалното развитие, което произтича от човешкия мозък. За аутистите се знае, че живеят в свой свят. Никой не може да погледне през техните очи. Всеки случай е уникален. Изходът е различен и не се правят прогнози. Преди години наистина погрешно се е смятало, че за деца с подобно поведение са виновни родителите и начинът, по който ги гледат. По-късно медицината открива, че аутизмът се дължи на изменения в малкия мозък и мозъчната кора, а не на липсата на любяща грижа.

За Коледа Краса си пожелава да е жива и здрава, да бъде силна. Но не заради себе си, а заради Венци - иска да се грижи възможно най-добре и най-дълго за него.

Други от Докторе кажи

РЗИ – Търговище изследва безплатно полово предавани болести

Безплатни и анонимни изследвания за полово предавани болести извършва РЗИ – Търговище. Дейностите под мотото „Предай нататък – знанието, не вируса", са част от националната антиспин кампания

Донор от Варна даде шанс за нов живот на двама души в "Александровска"

Бъбреците на 27-годишен мъж, изпаднал в мозъчна смърт в УМБАЛ „Света Марина" – гр. Варна, бяха трансплантирани късно тази нощ в УМБАЛ "Александровска"

Продължаващото медицинско обучение намалява рисковете от небрежност с 30%

"Нужна е разумна и гарантирана система за продължаващото обучение (ПМО), законова база и ясни правила, по които то ще се организира и осъществявано", това каза д-р Николай Брънзалов

Над 800 случая на морбили в Румъния само за месец

През ноември в Румъния са установени 816 случая на заболяване от морбили, предаде агенция Аджерпрес, като се позова на днешно съобщение на Националния институт за обществено здраве

КЗК образува открито производство срещу МЗ срещу решение за избор на изпълнител на ремонти на структурите от психиатричната помощ

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) образува открито производство срещу Министерството на здравеопазването (МЗ) по жалба на фирма. Решението на КЗК е публикувано на интернет страницата на

>