За първи път жена начело на БАН (Обзор)
Чл.-кор. Евелина Славчева получи 81 от общо 107 гласа
За първи път жена застава начело на БАН за 155-годишна история на академията на науките.
Член-кореспондент Евелина Славчева беше избрана за председател за периода 2024-2028 г. Тя получи 81 гласа от общо 107-те членове на Общото събрание, а микробиологът акад. Христо Найденски - 19 гласа.
“Само всички заедно може да продължим успешния път на академията. Ще положа всички усилия това да се случи и вярвам във вашата подкрепа”, обърна се Славчева към колегите си. За свой основен принцип посочи приемственост и модерност.
“Искам да бъдем една общност, един голям екип в неговото многообразие в служба на знанието и на българската държава и общество”, каза още новият председател. Обеща да се погрижи за заплатите на неакадемични длъжности и администрацията, защото без тях няма как академията да работи.
Акад. Юлиан Ревалски, чийто втори мандат изтича на 7 декември, поздрави колежката си за убедителната победа, а акад. Найденски - за колегиалната надпревара.
“Очевидно е, че Общото събрание я избра не защото е дама, а заради много други качества, които тя демонстрира - както днес, така и по времето, когато беше два мандата председател на Общото събрание на БАН”, каза акад. Ревалски и обеща винаги да е насреща за помощ.
“Уверен съм, че като първата българка учен, поемаща ръководството на най-старата и авторитетна научна институция в България, ще работите с мъдрост, постоянство и далновидност за укрепването и надграждането на академичните традиции”, обърна се президентът Румен Радев към чл.-кор. Славчева. Очаква амбиция нивото на научноизследователската дейност да е съизмеримо с Европа и света.
Първата председателка на БАН е била директор на Института по електрохимия и енергийни системи на академията. Основател и ръководител на секция “Водородни системи с полимерен електролит” в ИEЕС. Ръководи екипи по 23 научноизследователски проекта. Сред областите на научен интерес на чл.-кор. Славчева са електрохимично материалознание, корозия и защита от корозия, електрохимична сензорика и електрохимично функционално стимулиране.