След смъртта на бебе в линейката за Петрич медици напускат Спешна помощ в Сандански (Обзор)
Няма лекари, затова АГ отделенията в двата града се редуват на 15 дни да работят нощем
“След създалото се напрежение заради смъртта на новороденото бебе и обществения натиск има опасност от напускане на фелдшери и лекари. У персонала се създаде стрес и вече един фелдшер в пенсионна възраст и 3-ма негови колеги казаха, че искат да напуснат. Ще останем напълно без медицински персонал.” Това каза д-р Анил Бояпати, завеждащ филиал на Спешна помощ в Сандански, на извънредна сесия на общинския съвет. В залата присъстваха родителите на починалото бебе - Валя Гогова и Сунай Михайлов.
Миналия вторник 29-годишната родилка в 9-ия месец пристигнала в спешния център с болки, но дежурният фелдшер ѝ казал да пие спазмалгон и я върнал вкъщи - нямало признаци на започващо раждане. Няколко часа по-късно тя се върнала в спешния център и веднага е качена на линейка, за да я откарат в родилното отделение в Петрич. Момиченцето се родило по пътя, но починало.
Проверки и аутопсията ще установяват
дали е било мъртвородено, или е починало след това,
както и дали има лекарска грешка. Дежурният фелдшер Стойчо Дайраджиев, който е пенсионер от Петрич, е подал молба за напускане и е освободен. Два дни роднини на семейството протестираха с искане за наказания.
Транспортирането до АГ в Петрич се наложило, защото през това време то е работило нощем според графика в Югозападната болница, която обединява двата филиала в Петрич и Сандански.
“В спешния център в Сандански трябва да имаме 7 лекари по щат. В момента работят 2-ма, отскоро още един на половин щат. Имаме нужда от още 5-има колеги. Основно дежурят двама фелдшери. Гледаме лекарите да дават дежурства през почивните дни и празниците, защото тогава няма неотложни кабинети. В нощта на трагедията на смяна са били 2-ма фелдшери и един медицински асистент, който се обучава от месец”, каза д-р Бояпати.
Той призова да се изчакат заключенията на проверките на РЗИ и “Медицински надзор”, както и на полицията и прокуратурата. Разследващите са иззели видеокамерите на спешния център, за да се установи кога и как е пристигнала родилката. Нейни роднини твърдят, че фелдшерът бил “пиян и падал в линейката”.
“Това не е вярно. Говоря само с доказателства. Ние имаме дрегери и никой от екипа, който е придружавал жената, не е бил пиян”, заяви д-р Бояпати.
Близките на жената твърдят, че с транспортирането ѝ до Петрич оказването на помощ се е забавило и това било фатално за бебето.
“То се е родило в линейката. Изпаднало е в панталоните на дъщеря ми и е било там 10-15 минути. Тя е викала на доктора, а той ѝ казал да мълчи”, твърди Елена, майка на родилката.
Най-сериозният проблем на Югозападната болница е липсата на достатъчно лекари. По тази причина от 7,30 до 19,30 ч работят всички отделения в двата филиала. А през нощта по 15-дневен график дават дежурства част от отделенията в единия или другия филиал.
“Искаме болница 24 часа в денонощието 30 дни в месеца, а не да пътуваме до Петрич
Искаме оставката на директора. Един човешки живот можеше да бъде спасен”, разгневи се на сесията първият братовчед на родилката Асен Гогов, който е бивш общински съветник.
Присъстващите в залата на общината разказаха, че хората от Сандански не искали да се лекуват в Петрич. Лекарка от филиала в Петрич пък се оплака, че медиците от Спешна помощ се държали лошо с колегите си от тяхната болница и настройвали санданските пациенти срещу тях. Имало спешни медици, които не можели да направят триаж и да преценят кой е за прием в болница, кой за личен лекар, кой за неотложен кабинет.
“Не може да се каже, че нямаме работеща болница. В момента във филиала в Сандански имаме 77 пациенти, а в Петрич - 75. На 15-дневен режим през нощта са само 7 от 27 отделения. За работа в АГ трябват гинеколози, неонатолози и реаниматори анестезиолози. Огромен е проблемът с недостига на педиатри и реаниматори. Полагаме всички усилия да привлечем лекари, но засега не се случва”, каза директорът д-р Илия Тонев.
В Спешния център има само две линейки, новата бързо се повредила, разказват медици. Понякога едната пътува за София и остава само една. При няколко повиквания едновременно се опитват да преценяват къде да отидат, а хората недоволстват.
“Аз съм сама неонатолог, пенсионер съм. Успявам да покрия дежурства през деня. Ако трябва да работя 24 часа 30 дни в месеца ще напусна. Всички колеги работим на прага на възможностите си. Жената е била със завишени левкоцити, имала е някаква инфекция и е включена на системи с антибиотик в родилното отделение. Нека не виним лекарите, да изчакаме проверките”, призова д-р Оля Малчева.
Кметът на Сандански Атанас Стоянов напомни, че точно заради липса на лекари през 2016 г. се взело решение за сливане на двете болници в Петрич и Сандански в Югозападна болница, вместо да се затворят изцяло отделения. “Лекарите в Югозападна болница не са убийци. Те ежедневно спасяват човешки животи. Днес видяхте, че докторът закъсня за сесията, защото спаси живота на 42-годишен мъж с инфаркт. Нямаме банка кадри с лекари. Полагаме всички усилия да привлечем медици. Имаме договори със стипендианти, но ако не се намери решение, проблемът ще се задълбочи”, обясни кметът.