Илияна Йотова: Читалището е уникална институция, благодарение на която сме оцелели като народ
Българското читалище е уникална институция, благодарение на която сме оцелели като хора, като народ, като нация и като държава. Тук съм, за да подкрепя всички вас, които милеете за родното читалище – самодейци, кметове, общински съветници, граждани. Знайте, че докато вас ви има светлините в тази сграда и в тази зала няма да угаснат. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова, която беше гост в село Гложене по повод 125 години от основаването на Народно читалище (НЧ) „Яким Деспотов 1899" в населеното място.
Тя поднесе президентския плакет „Св. св. Кирил и Методий“ на председателя на настоятелството Виолета Маринова.
Поздравления от кмета на община Козлодуй поднесе зам.-кметът Ивалина Банова. „Най-голяма заслуга на читалището е, че запазва искрата на родолюбието във всеки, който прекрачи неговия праг“, каза Банова.
Кметът на Гложене Петко Петков пожела възрожденска всеотдайност и творчески успехи на състава на читалището.
В празника участие взеха самодейните състави към читалището, деца от Детска градина „Радост“ и Основно училище „Христо Ботев“, както и възрастни хора от защитено жилище в селото, каза за БТА председателят на настоятелството Виолета Маринова. Тя напомни, че на 15 август 2018 г. сградата на читалището изгоря при пожар. Тогава успяхме да съхраним само 500 книги, всичко друго загубихме - архива на читалището, реквизити, почти целия библиотечен фонд, каза Маринова. През 2021 г. беше открита изцяло новопостроената сграда на читалището.
Виолета Маринова разказа, че в Гложене през 1896 г. група младежи предимно от интелигенцията, замислили да се създаде читалище и започнали агитация. Читалище „Труд“, по-късно преименувано „Яким Деспотов“ е основано на 23 декември 1899 г., но то започва да развива дейност от 1 януари 1900 г. с двадесет и четирима членове, добави Маринова. По думите ѝ тогава са събрани първите 99 тома - книги подарени от учителя Васил Тодоров. За кратко време на читалището стават членове всички учители и много родолюбиви гложенци.
През 1928 г. от доброволни вноски във фонд „Строителство“ са събрани първите 21 620 лв. за строеж на сграда на читалището, каза още Виолета Маринова. През 1945 г. е утвърден планът за строителство заедно с административната сграда на кредитна кооперация „Солидарност“ под един покрив на два етажа. Строителството е извършено с безплатен доброволен труд от населението. Заплащан е само трудът на майсторите строители и е било завършено през 1955 г., посочи Маринова.