В Китай откриха най-голямото находище на злато в света, струва над 80 млрд. долара

29.11.2024 15:42
Най-голямото находище на злато в света е открито в централната китайска провинция Хунан Снимка: Twitter/@OsintExperts

Най-голямото находище на злато в света е открито в централната китайска провинция Хунан и геолозите смятат, че то може да съдържа 1000 тона от ценния метал.

При сегашните цени това свръхгигантско златно находище може да струва повече от 80 млрд. долара, което го прави най-големия източник на злато на планетата.

Учени от Геологическото бюро на провинция Хунан (ГБПХ) твърдят, че са открили повече от 40 жили под златното находище Вангу в окръг Пинцзян.

Сондажите показват, че само в жилите, разположени на дълбочина по-малко от 2 000 м, вече има над 300 тона злато.

По-нататъшното 3D моделиране обаче показва, че на дълбочина от 3 000 м има още 700 тона злато.

Взетите проби от скалите показват, че всеки тон руда може да съдържа до 138 грама чисто злато.

Това би било наистина удивително ниво на богатство, като се има предвид, че за висококачествена руда се счита тази, която съдържа само 8 грама на тон.

Чен Рулин, експерт по търсене на руда в ГБПХ, заяви пред държавните медии, че много от пробитите скални ядра показват видимо злато.

Използвайки техники за търсене на руда и 3D геоложко моделиране, геолозите са картографирали структурата на огромните минерални жили под златното находище Вангу.

Откритието надминава дори 900-те тона, открити в мината Саут Дийп на дълбочина 3000 м в Южна Африка, която преди това се считаше за най-голямото находище на злато в света.

А геолозите, които стоят зад находката, твърдят, че може би предстои да бъдат открити още повече жили.

ГБПХ съобщава на държавните медии, че при сондажите по краищата на обекта също е намерено злато, което дава основание да се смята, че там може да има жилки, които все още не са открити.

Китайските официални лица все още не са обявили планове за разработване на обекта, но е вероятно златното находище Вангу скоро да се превърне в един от най-големите минни проекти в страната.

Понастоящем най-голямата златна мина в страната е златната мина „Силин" в провинция Шандун, крайбрежен регион в Източен Китай.

Но дори и тази мина, с огромното си находище от 580 тона, съдържа само половината от всяка мина, построена върху златното находище Вангу.

Цените на златото скочиха при новината за откритието и в следващите дни достигнаха почти исторически висоти.

На фона на нарастващото геополитическо напрежение и засилващата се несигурност цената на златото вече се покачва през 2024 г.

Но след като новината за находището на злато във Вангу се разчу, цената на златото за кратко скочи до 2 759 долара миналия уикенд.

Китай вече е един от най-големите производители на злато в света, като на него се падат 10% от световния добив.

По-рано тази година според оценки общите златни резерви на страната вече надхвърлят 2000 тона.

Китай обаче също е огромен пазар на злато и в момента използва повече от благородния метал, отколкото може да произведе.

Годините на бързо икономическо развитие и бързо растящата средна класа подхранват търсенето на злато като форма на инвестиция за много китайски граждани.

През първите три тримесечия на тази година Китай е консумирал 741 тона злато, а е произвел само 268 тона, което е довело до огромни потоци от внос.

С нарастването на търсенето на метала страната е все по-загрижена за необходимостта от увеличаване на вътрешното предлагане.

Геоложкият институт на провинция Хунан твърди, че това откритие би могло да бъде от съществено значение за гарантиране на сигурността на ресурсите на страната, пише Daily Mail.

Това откритие идва в момент, когато Китай започва мащабния си проект SinoProbe II, който има за цел да създаде подробен подземен атлас на страната.

От началото на следващата година хиляди изследователи ще започнат сондажи на рекордна дълбочина, за да разкрият структурата на скалните пластове на километри под повърхността.

6-годишното проучване не само ще разреши дългогодишни научни въпроси, но и ще разкрие огромното минерално богатство на Китай и ще намали зависимостта на страната от вноса.

Други от От страната и света

Европейските борси затварят месеца в зелено

Европейските фондови борси приключиха последната си търговска сесия за месеца в положително настроение, като инвеститорите осмисляха данните за инфлацията в еврозоната, която расте до 2

Проф. Михаил Константинов: Политиците не разбират балотажа - който получи повече гласове, взима поста

Демокрацията е процедура - у нас тя е тотално сбъркана, така не се правят балотажи. Tова каза в предаването "Още от деня" по БНТ проф. Михаил Костантинов

Проф. Пламен Панайотов: Партиите не искат да понесат политическа отговорност

„Политическите партии, които в момента са парламентарно представени не искат да се държат като такива, които да понесат политическа отговорност. Обръща се пирамидата на интересите – вместо с

Сертифицираха наша рота за участие в операцията на Европейския съюз „Алтеа"

Механизирана рота от състава на 3-о бригадно командване и национален поддържащ елемент получиха оценка „Боеготов" за участие в Силите на оперативния резерв в Стабилизиращите сили на НАТО в Косово

Радан Кънев: Обвързването в управлението с "Възраждане" ще разруши доверието

Фактът, че не може да имаме правителство, се дължи на първата партия. Осъзнаването идва много бавно при ГЕРБ. Това каза пред bTV евродепутатът Кристиан Вигенин

>