Скрининг за рак на дебелото черво на 93 380 души показа 14,2% положителни теста

29.11.2024 07:00 Любомира Николаева

Скрининг за рак на дебелото черво, организиран от фондация, само за 3 месеца е обхванал 93 381 българи при план на държавата за следващите 4 г. да бъдат тествани 100 000 души. Това стана ясно от резултатите на националната кампания на фондация “Лъчезар Цоцорков”, разгърната в 101 населени места в страната чрез над 300 лаборатории между март и юни под мотото “Заедно срещу рака на дебелото черво”.

“Скринингът носи безспорни икономически ползи на страната ни. Имаше огромен смисъл и заради всички истински човешки истории, които хората споделяха с нас по време на инициативата, и заради спасените животи”, каза Елена Джамбазова, програмен директор “Здравеопазване” във фондацията и “мотор” на кампанията по думите на колегите ѝ.

Големият брой изследвани хора и включването на толкова много градове от различните региони на страната придава на данните смисъл и на национално представително проучване за България - единствената държава в Европейския съюз, в която се отчита увеличаване на смъртността от онкологични заболявания. Използвано е изследването за окултна, скрита кръв в изпражненията - най-често използваният и евтин метод на скрининг за рак на дебелото черво в съюза.

С положителен тест са 14,2% от участниците. Това не е диагноза, а повод за допълнителна проверка, и хората са насочени за инвазивно изследване на вътрешността на дебелото черво - колоноскопия, която със сигурност да установи или отхвърли рака. Вече има пациенти, преминали през успешно отстраняване на образуванията, разказаха лекари.

Колоректалният карцином, както медицината нарича рака на дебелото и правото черво, по данни на GLOBOCAN е номер едно сред онкологичните заболявания в България (15,5% от всички новодиагностицирани), а по смъртност го изпреварва само ракът на белия дроб.

От колоректален рак всеки ден си отиват по 8 българи, за година - около 2760 души, съобщи експертът в областта на здравните политики д-р Славейко Джамбазов при представянето на резултатите от скрининга.

Основната причина за високия брой на починалите е късното откриване, защото често липсват симптоми чак до напредването на рака. Ако карциномът е открит в началната му фаза, на 5-ата година са живи поне 90% от пациентите. Когато диагнозата е поставена в напреднал стадий - най-много 14 от 100 души. Голяма разлика има и в качеството на живот и усложненията при хората със заболяването.

Целта на скрининга за рак на дебелото черво е злокачествените тумори да се открият в начален стадий, когато шансовете за успешно лечение са добри.

Скрининговата програма за ранно установяване има безценния потенциал да спасява животи и да допринесе с над 31 млн. лева към БВП през живота на пациентите, които потенциално могат да бъдат диагностицирани чрез нея. За сравнение - направените разходи за инициативата са били кръгло 1,430 млн. лв., или средно по 15 лв. на участник. Ако се въведе на национално ниво сред най-застрашената възрастова група от 50 до 74 г., такава кампания може да спести над 27 млн. лв. за здраве до 2029 г. в резултат на предотвратените напреднали случаи.

Фондацията благодари на актьорите Теодора Духовникова и Захари Бахаров, които безвъзмездно участват в кампанията и дават гласност на инициативата. За кампанията е съдействало и Министерството на здравеопазването, на което е предоставен анализът на резултатите.

Скринингът показва ясна тенденция за разлика на риска в зависимост от пола.

От 59 хиляди изследвани жени 7000 се оказват с положителен резултат за окултна, скрита в изпражненията кръв. От много по-нисък общ брой мъже обаче - 34 хиляди, има близък абсолютен брой на положителните тестове (6225). Разликата е особено видима в процентите положителни проби - 11,93% от жените срещу 18,19% от мъжете. Смущава и разпределението на случаите по възраст. В смятаната за подрискова група от 18 до 49 г. има 9% положителни теста, или близо 1 от 10 души. Теоретично за рака на дебелото черво с ранно начало е по-вероятно да има генетичен компонент. В скрининга на фондацията 16,2% съобщават за кръвен роднина с рак на делето или правото черво.

Другите рискови фактори, върху които човек няма власт, са възраст над 45-50 г., хронични възпалителни и автоимунни заболявания на червата. Но може да влияе върху неблагоприятните фактори от начина на живот – пушене, алкохол, затлъстяване, липса на физическа активност. Справянето с тези навици на ниво общество предполагат дългосрочни мерки и евентуални резултати далече в бъдещето. Бързи ефекти за намаляване на смъртността обаче може да даде въвеждането на скринингова програма, която да установи хората с колоректален карцином в ранен стадий, обясни д-р Джамбазов.

Други от Докторе кажи

Проучване: Тренирането късно вечер влошава качеството на съня

Спортни тренировки преди лягане могат да нарушат качеството на съня и здравето на сърцето, сочи ново проучване, цитирано от агенция Синхуа. Изследването е проведено от университета "Монаш" в Мелбърн

Близо 140 млн. електронни прегледа отчетени в здравноинформационна система

Близо 140 млн. електронни прегледи са регистрирали общопрактикуващи и лекари специалисти  в Националната здравноинформационна система (НЗИС) от пускането на системата в експлоатация през 2021 г

7-годишно китайче получи най-малкото изкуствено сърце в света

7-годишно момче, страдащо от крайна фаза на сърдечна недостатъчност, стана най-младият пациент в света, на когото е поставено двукамерно помощно устройство с магнитна левитация - най-малкото и

В електронните досиета ще има информацията за лекарства и имунизации

В електронните досиета на пациентите ще се впише информация за лекарства, имунизации и помощни средства. Това съобщиха от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК)

Откриха нов антибиотик за лечение на гонорея

Учени откриха нов антибиотик за лечение на полово предаваната инфекция гонорея, предаде ДПА. Експерти установиха, че гепотидацинът - антибиотик, който понастоящем се използва за лечение на инфекции