Какво могат западните оръжия, с които Киев стреля по Русия

28.11.2024 21:13 "Дойче веле"
Американска тактическа ракетна система ATACMS Снимка: "Дойче веле"

САЩ, Обединеното кралство и Франция разрешиха на Украйна да нанася удари по военни обекти на руска територия. И Киев дори вече се възползва. Германия засега отказва да стори същото за своите ракети TAURUS. Какво могат всички тези западни ракети?

Какво могат ракетите ATACMS

ATACMS е балистична ракетна система, произведена от американската отбранителна компания Lockheed Martin. Ракетите, които са дълги четири метра, с диаметър 610 мм и тежат повече от тон и половина, могат да носят както отделни бойни глави, така и касетъчни заряди. Ракетите ATACMS принадлежат към класа на балистичните ракети с малък обсег на действие.

Във варианта си с най-дълъг обсег на действие тази ракета може да поразява цели на разстояние до 300 километра. Първите ѝ модели са доставени на въоръжените сили на САЩ през 1990 година. ATACMS са използвани от американците, по-специално при нахлуването в Ирак и войната в Афганистан. Оттогава насам те са били многократно усъвършенствани и подобрявани. Цената на една ракета е до 1,7 млн. долара. Според онлайн списанието The Warzone украинските военни са използвали ATACMS за първи път през есента на 2023 година за удари по окупираната от Русия украинска територия.

Какво могат Storm Shadow/SCALP-EG

Британската Storm Shadow и френският ѝ вариант SCALP-EG са крилати ракети с въздушно базиране и обсег на действие до 400 км, разработвани от 1994 година от Matra и British Aerospace. За разлика от балистичните ракети, които следват предварително определена траектория, крилатите ракети се движат успоредно на целевия район на малка височина (по-малко от 50 метра), като се насочват от GPS и карта на терена. Предимството им е, че трудно се откриват от радарите. Тези ракети, които са на въоръжение от 2002 година насам, се произвеждат от европейския консорциум MBDA. Цената на една такава крилата ракета е около 1,1 милиона евро.

Storm Shadow/SCALP-EG бяха използвани по време на инвазията в Ирак през 2003 година, при налагането на забранената за полети зона над Либия през 2011 година и в бойните операции срещу терористичната организация "Ислямска държава". Обединеното кралство и Франция доставиха тези крилати ракети на Киев още през 2023 година, като те бяха изстрелвани от украински бомбардировачи Су-24. Подобно на американските ATACMS, Storm Shadow/SCALP-EG доскоро също се използваха само за удари срещу окупираната от Русия украинска територия. Крилатите ракети, доставени на Украйна, имат далекобойност от 250 км.     

Какво трябва да знаем за TAURUS

Германско-шведската ракета TAURUS също е крилата ракета с далечен обсег на действие - до 500 км. Предназначена е за нанасяне на прецизни удари, без да се налага самолетът носител да навлиза в зоната на противовъздушната отбрана на противника. Оперативно-тактическите ракети TAURUS летят много ниско над земята и имат комбинирана система за насочване, която им позволява да се движат без GPS поддръжка. Една такава ракета струва около един милион евро, а възможните цели за TAURUS са силно защитени бункери или командни центрове, откъдето вражеските командири могат да ръководят операциите.

TAURUS може да пробие дори няколко дебели стоманобетонни стени, пише "Дойче веле". За целта ракетата се издига стръмно нагоре малко преди целта и след това се спуска вертикално, за да нанесе удар с висока кинетична енергия.

Германският канцлер Олаф Шолц досега отказваше да достави TAURUS на Украйна, опасявайки се, че в противен случай ФРГ ще бъде въвлечена във война с Русия. Ръководството на Зелената партия, която остана в правителството на Шолц след разпадането на управляващата коалиция, както и опозиционният консервативен блок ХДС/ХСС, са за предоставяне на тези оръжия на Киев и позволение с тях да се нанасят удари дълбоко на руска територия.

Други от Анализи

Пътят за Гърция се отпушва, но остава висенето с часове към Турция и Сърбия

Колко ни е сигурен Шенген и какво ще се случи в първите 6 месеца В междудържавните отношения с цивилизовани страни като Австрия има необходимата сигурност

Израел и Хизбула: Защо примирието идва точно сега?

В сряда влезе в сила одобреното от Израел примирие с Хизбула. Не само шиитската милиция е отслабена. Защо примирието идва точно сега? И защо с Хамас скоро не може да бъде постигнато такова

Тикток ултрасите в мола копират. Кого?

Положението ще става по-зле, идват загубените поколения Младежки банди върлуват из молове. Младежки банди вилнеят по футболни мачове. Бият по улиците, навсякъде

Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Нови по-високи мита за стоките от Канада, Мексико и Китай от първия ден. Тръмп заплаши с тази стъпка, а тя според анализатори може да се отрази тежко и на Европа

Предстои ли спиране на огъня в Ливан?

Предстои ли спиране на огъня в Ливан? Израелските медии съобщават, че прекратяването на огъня в Ливан, постигнато с посредничеството на френския президент Макрон, ще влезе в сила съвсем скоро

>