Суджуци, залепени с тиксо - “на търг” във фейсбук, след като бананът на Кателан беше продаден за 6,2 млн. долара

28.11.2024 19:01
Залепен с тиксо суджук, вдъхновен от творбата на Кателан Снимка: Фейсбук
Бананът на Маурицио Кателан Снимка: Екс/ @Sothebys
Маурицио Кателан

Това е провокация, която ни кани да разсъждаваме върху стойността на изкуството, казва италианският художник

Обявявам на търг суджук, вързан с канап, самоопределящ се като банан, залепен с тиксо. В духа на най-новото либерално артизкуство. Първа стъпка в търга 1 000 000 лв. Моля да пишат само милионери и нагоре. Разни хора на заплата да не ме занимават, те нито могат да си позволят истинското изкуство, нито го разбират”; “На снимката виждате моята иновативна творба “Салам с тиксо върху стена”. Първоначална цена 1 милион долара”; “Банан, залепен за стена с тиксо, бе продаден на търг за над 6 млн. долара. А аз вчера изядох два... Имам пари, угаждам си.

Такива шеги и снимки на залепени суджуци и салами с тиксо се появиха в социалните мрежи, след като произведението “Комикът” на 64-годишния италиански художник Маурицио Кателан беше продадено в Ню Йорк за 6,2 млн. долара. То представлява банан, залепен с тиксо за стена.

Колекционер от китайски произход плати тези пари, след като спечели странната творба на търга на аукционната къща “Сотбис”. Джъстин Сън, купувачът на банана, е основател на платформата за криптовалути “Трон”. Той ще получи една ивица тиксо и един банан, сертификат за автентичност и инструкции за инсталирането на произведението.

“За мен “Комикът” не е шега, а искрен коментар и размисъл за това, което ценим. На изложенията на изкуството царуват скоростта и бизнесът, така че аз го виждам по следния начин - ако съм на изложение, мога да продавам банан така, както другите продават картини. Мога да играя в системата, но със свои правила”, казва в интервю за The Art Newspaper Кателан. “Това е провокация, която ни кани да разсъждаваме върху стойността на изкуството и динамиката на пазара на предмети на изкуството, като ни подтиква да поставим под въпрос какво казва това произведение за нас като зрители”, обяснява художникът пред италианския всекидневник “Република”.

Творбата на Маурицио Кателан дебютира на шоуто “Арт Базел Маями бийч” през 2019 г. и оттогава е била изядена 2 пъти. Първия път става по време на творческия пърформанс “Гладен артист”, а втория път - в музей в Сеул от изгладнял студент, който след това залепя кората на изядения банан на стената. По-късно кората е заменена от музея с пресен банан.

“Комикът” е бил имитиран много пъти, откакто е създаден. Сега къщата “Сотбис” обяви предварителна цена за него между 1 и 1,5 млн. долара. Но нито бананът, нито тиксото, които бяха продадени на търга, са оригиналните, които навремето бяха показани на щанда на галерия Perrotin в Маями бийч. Тогава за експозицията е бил използван банан, купен в местен супермаркет. Артистът Давид Датуна, участващ в пърформанса, след това отлепя банана от стената, обелва кората му и го изяжда под погледите на изумените посетители.

Сега обаче колекционерът, спечелил търга за творбата, ще си отнесе в Китай и документ за автентичност.

Маурицио Кателан е роден през 1960 г. в Падуа. Сред най-видните му творби в началото на кариерата му е концептуалната “Стратегии”. Купува 500 копия от списанието за съвременно изкуство Flash Art и заменя корицата му с друга, която напомня графиката на оригиналната, но излага на цяла страница негово произведение.

Така сам си “присъжда” корицата на списанието и продава рекламните пространства. Неговата творба изобразява нестабилен замък от хартия, изработен от кориците на предишните издания на списанието.

Кателан е най-котираният съвременен италиански артист на пазара на изкуство. Произведението, представляващо как той самият излиза от дупка в пода, е било продадено от “Сотбис” през 2010 г. за 8,3 млн. долара, а “Деветият час” през 2004 г. - за 2,7 млн. долара.

Негово произведение е и масивната 18-каратова златна тоалетна на стойност 1 млн. долара, наречено “Америка” и показвано в музея “Соломон Гугенхайм” в Ню Йорк. То беше открадното от изложба в британския дворец “Бленъм”.

“Комикът” следва идеята на сходни творби като “Фонтан” на Марсел Дюшан, който поставя на пиедестал порцеланов писоар и го подписва в опит да предефинира изкуството.

Подобни творби са кутиите “Брило” на Анди Уорхол, които са точни копия на търговски опаковки. Той прави десетки от тях и ги продава на колекционери на изкуство и музеи.

Картина на Марк Ротко пък беше продадена за 82,5 милиона долара на търг на “Сотбис” в Ню Йорк през 2021 г. Предварителната оценка на творбата № 7 от 1951 г. тогава беше от 70 до 90 милиона щатски долара.

Други от Възход и падение

Мария Илиева пее неиздавани песни в НДК

Нови неиздавани песни ще изпълни певицата Мария Илиева на голям концерт в зала 1 на НДК. Той ще бъде на 3 април догодина. Най-вероятно тогава ще изпее и песента Forever

"Лисабон" - първата пиеса на Яна Титова като режисьор и завръщане в Младежкия след 17 г.

Влиза в театъра с роля в мюзикъла "Оливър!", където играе Тодор Колев Четирима мъже са отвлечени и затворени в непознато, лишено от конкретика място. Докато чакат да им съобщят какъв ще е размерът на

Звезда от "Непобедимите" и "Роки" пребори рака след 9-годишна битка

Актьорът Долф Лундгрен, познат с ролите си в "Роки" и "Непобедимите", публикува в Инстаграм актуална информация за деветгодишната си борба с рака, предаде ЮПИ

Момичетата от южнокорейската кейпоп група "НюДжийн" напускат агенцията си

Момичетата от "НюДжийнс" - една от най-популярните кейпоп групи, обявиха, че напускат агенцията си ADOR, дъщерно дружество на влиятелния лейбъл HYBE, предадоха Ройтерс и АФП

Шер: Тина Търнър поиска помощта ми, за да напусне насилника Айк

Легендарната певица Шер разкри, че в края на 70-те години, колежката й Тина Търнър я помолила за помощ, за да напусне жестокия си съпруг Айк Търнър. Изпълнителката на "Believe" имаше близо пет

>