Забавяне на търговията със селскостопански храни в ЕС отчита ЕК през август

28.11.2024 18:01
Пшеница СНИМКА: Pixabay

През август 2024 г. търговският излишък на Европейския съюз (ЕС) в областта на хранително-вкусовата промишленост достигна 5,2 милиарда евро въпреки лекия спад в сравнение с юли 2024 г., сочи последният месечен доклад за търговията със селскостопански и хранителни продукти, публикуван днес от Европейската комисия (ЕК).

Излишъкът от януари до август 2024 г. възлиза на 44,8 милиарда евро, което е с 431 милиона евро по-високо от същия период на 2023 г. благодарение на силния старт на износа на ЕС в началото на годината. Хранително-вкусовият сектор на ЕС продължава да постига стабилни резултати на международно равнище.

Износ

Износът на селскостопански и хранителни продукти от ЕС е достигнал 18,6 милиарда евро през август 2024 г., което е спад с 10 на сто спрямо юли, но с 1 на сто повече в сравнение с август 2023 г. Кумулативният износ от януари до август се е увеличил до 155,8 милиарда евро, или 2 на сто в сравнение със същия период на 2023 г.

Великобритания е останала най-голямата дестинация за износ на селскостопански и хранителни продукти на ЕС от януари до август 2024 г., като износът се оценява на 35,1 милиарда евро (+ 3 на сто), следвана от САЩ на 19,6 милиарда евро (+ 10 на сто), което се дължи на по-високите цени и обеми на ключови продукти като маслини и зехтин, съобщава БТА. За разлика от това износът за Китай и Русия е намалял значително. За Китай това се обяснява по-специално с намаляването на износа на свинско месо, зърнени култури и млечни продукти. 

Най-много се е увеличил износът на маслини и зехтин - с 1,8 млрд. евро (58 на сто) благодарение на високите цени. От друга страна, стойността на износа на зърнени култури е намаляла с 1,3 млрд. евро (13 на сто) поради по-ниските цени, но изнесените обеми са се увеличили с 6 на сто. Увеличението на изнасяните количества захар и изоглюкоза е достигнало ръст от 184 на сто, което е направило ЕС отново нетен износител.

Внос

Вносът на селскостопански и хранителни продукти в ЕС е достигнал 13,4 милиарда евро през август 2024 г., което е спад с 8 на сто спрямо юли 2024 г., но с 23 на сто повече в сравнение с август 2023 г. Кумулативният внос от януари до август възлиза на 111 милиарда евро, което представлява увеличение с 3 на сто в сравнение със същия период на 2023 г.

Бразилия е останала най-големият източник на внос в ЕС между януари и август въпреки спада с 5 на сто поради по-ниските цени на маслодайните семена и обема на зърнените култури. Кот д’Ивоар, Нигерия и Тунис са отбелязали значително увеличение, дължащо се на по-високите цени на какаото и зехтина, докато вносът от Австралия е отбелязал най-голямо намаление (38 на сто) поради намалените обеми и цени на рапичното семе.

Вносът в ЕС на кафе, чай, какао и подправки се е увеличил с 4,6 милиарда евро (33 на сто) в сравнение с 2023 г. поради нарастващите цени на какаото. Вносът на маслини и зехтин е нараснал с 654 милиона евро (93 на сто) от януари насам, което се дължи както на по-високите обеми, така и на цените. За разлика от това вносът на маслодайни семена и протеинови култури е намалял с 1,9 милиарда евро (13 на сто) в сравнение с 2023 г. поради по-ниските цени, а вносът на зърнени култури е намалял с 1,6 милиарда евро (20 на сто) главно поради понижените цени.

Други от От страната и света

В първия ден на полицията в молове – 4-ма ученици с палки, маски и боксове

Извикаха родителите им, за да ги питат защо децата им носят подобни вещи Полицията вече е във и около моловете в София, а само в сряда четирима ученици бяха хванати с маски

Божанков сподели мотивите си да не гласува за Силви Кирилов след поисканата му оставка

Депутатът от ПП-ДБ Явор Божанков сподели във фейсбук видео с мотивите си да не подкрепи Силви Кирилов за председател на Народното събрание. След решението му от "Промяната" поискаха оставката му и

Прокуратурата 10 г. не искала да намери виновни за рухналата сграда на “Алабин”, осъдена е да плати 60 000 лв. (Обзор)

Делото е заведено от Александрина Ченишева, майка на Деница - едно от загиналите момичета Нежелание на разследващите да разкрият виновните за рухналата сграда на централната софийска улица “Алабин”

“ТикТок” запали Румъния – ЕК може да разследва как 5 млн. са гледали видеа на националист, повел за президент

Регулатори смятат, че тролове са популяризирали кампанията на Джорджеску Румънци протестират срещу резултатите от вота на първи тур за президент в Румъния

Иван Кондов благодари на китайския посланик за въведения безвизов режим

Служебният министър на външните работи Иван Кондов изрази пред посланика на Китай Дай Цинли благодарност за въвеждането на безвизов режим за пътувания на българи до Китай с цел бизнес

>