Затворник сред новозаразените с ХИВ в Пловдив през 2024-а

28.11.2024 13:34 Мая Вакрилова

Двама мъже и една жена са диагностицирани в анонимен кабинет

Броят на новорегистрираните с ХИВ в Пловдив намалява, от началото на т. г. до момента те са 16, през 2023-а са били 23, а година по-рано - 29.  Трима от тях - двама мъже и  една жена, са изследвани в разкрития към РЗИ безплатен и анонимен кабинет за консултиране и изследване. Единият от мъжете излежава присъда в затвора, а жената се е заразила от съпруга си. Тези данни оповестиха в навечерието на Световния ден за борба със СПИН - 1 декември, директорът на здравната инспекция д-р Аргир Аргиров и шефката на "Надзор на здравните болести" д-р Милена Панайотова. Диагностицираните като ХИВ позитивни в страната през 2024-а са общо 158 души.  Като част от превенцията на тежкото заболяване на учениците в горните класове в Пловдив ще бъдат раздадени брошури, а на дербито в неделя всеки, закупил билет, ще получи безплатно предпазни средства. Презервативи ще бъдат изпратени и в затвора.

Предстои и кампания против разпространението на туберкулозата у нас, където през т. г. са установени общо 87 случая. Няма драстични разлики с новозаболелите през последните години. В седмицата от 9 до 13 декември ще се проведе Седмица на отворените врати в Отделението по фтизиатрия към Клиниката по пулмология към УМБАЛ "Свети Георги"- Пловдив. Там ще се правят безплатни тестове. 

Предстои реализацията на програми и за други заболявания, допълни д-р Аргиров.  Една от тях е насочена към ранното откриване на онкологични заболявания при жените - като рак на маточната шийка и на гърдата. Тези изследвания ще се провеждат напълно безплатно в ДКЦ-V, ще има и безплатни тестове за цитонамазка.

Към момента Пловдив още е в обичайната фаза на завишаване на респираторните заболявания, като най-голям е броят на регистрираните случаи в най-малката възрастова група - децата от 0 до 4 години. Нетипично за ноември обаче е циркулирането на вируси, водещи до разстройство и стомашни проблеми. "Нямаме доказан грипен вирус към момента", заяви д-р Панайотова и добави, че пикът на грипната епидемия е началото на януари. 

Други от Докторе кажи

Проучване: Тренирането късно вечер влошава качеството на съня

Спортни тренировки преди лягане могат да нарушат качеството на съня и здравето на сърцето, сочи ново проучване, цитирано от агенция Синхуа. Изследването е проведено от университета "Монаш" в Мелбърн

Близо 140 млн. електронни прегледа отчетени в здравноинформационна система

Близо 140 млн. електронни прегледи са регистрирали общопрактикуващи и лекари специалисти  в Националната здравноинформационна система (НЗИС) от пускането на системата в експлоатация през 2021 г

7-годишно китайче получи най-малкото изкуствено сърце в света

7-годишно момче, страдащо от крайна фаза на сърдечна недостатъчност, стана най-младият пациент в света, на когото е поставено двукамерно помощно устройство с магнитна левитация - най-малкото и

В електронните досиета ще има информацията за лекарства и имунизации

В електронните досиета на пациентите ще се впише информация за лекарства, имунизации и помощни средства. Това съобщиха от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК)

Откриха нов антибиотик за лечение на гонорея

Учени откриха нов антибиотик за лечение на полово предаваната инфекция гонорея, предаде ДПА. Експерти установиха, че гепотидацинът - антибиотик, който понастоящем се използва за лечение на инфекции