Извадиха главата на градската богиня на Филипопол при спасителни разкопки в базиликата (Допълнена, снимки)
- Била е разкопана нелегално и замаскирана от реставратори, твърди директорът на Археологическия музей доц. Костадин Кисьов
- Окръжната и Апелативната прокуратура отказаха да образуват преписки срещу нас, отговаря шефката на "Старинен Пловдив" проф. Елена Кантарева
- На черния пазар находката би струвала 500 000 евро
Тюхе на Филипополис с крепостна корона е най-новата сензация от Пловдив, представена от директора на Археологическия музей доц. Костадин Кисьов.
Мраморната глава на главната богиня на града е открита вчера при спасителни разкопки в Епископската базилика. Това е станало по време на проверка в обекта от инспектората на министерството на културата, представители на Криминална полиция и археолози.
Находката е намерена близо до амвона, след като много по-рано е била разкопана и укривана.
"Тази мраморна глава е уникално произведение на античното изкуство, направена е от висококачествен мрамор със стилови белези, характерни за елинистическата епоха", коментира Кисьов. По думите му са намерени още 20 см от находката и това кара археолозите да предположат, че статуята е била висока поне 2 метра. Според тях останалата част от произведението лежи в по-долните пластове на обекта, които не са проучени, тъй като навремето археолозите са били спрени.
"Досега в Пловдив и в страната няма такава статуя на градската богиня. Нейни изображения има върху монети, сечени във Филипопол по времето на императорите Домициан и Елагабал в периода I - III век", допълни археологът. Той смята, че на черния пазар стойността на откритието е поне 500 000 евро.
По думите му откритието е станало факт много по-рано от самите реставратори в базиликата, които незаконно копали, а след това скрили находката.
"Никой от нас не е разкопавал, вчера те дойдоха и грабнаха кирки и я изкопаха", коментира лаконично шефката на "Старинен Пловдив" проф. Елена Кантарева-Дечева, която управлява Епископската базилика.
Най-новата находка на централната богиня на Филипопол, която е закриляла града, отново разпали страсти между археолози и реставратори, които тлеят от известно време.
"Дълго се опитвах да не давам гласност на тази находка, за да няма конфликти, но това което се случва напоследък - декларацията на съветниците от ПП-ДБ и на "Америка за България", ме провокира", заяви Кисьов. И допълни, че Кантарева ги е подвела.
Той разказа, че вчера е била направена нова проверка в базиликата, за която "24 часа" вече писа. В нея са участвали експерти на главна дирекция "Инспекторат на министерството на културата" начело с нейния шеф Александър Трайков, представители на Криминална полиция и археолози от музея. Те установили, че състоянието на мозайките в базилика е добро. Единствено до фигурата с пауна забелязали плесен.
"През април тази година състоянието на цветните пана беше лошо - плесен, мъхове, соли. Това ще се получава постоянно заради лошото изпълнение на проекта по изграждането на защитното покритие на базиликата", категоричен е Кисьов. По думите му там има постоянна влага в северната част, която непрекъснато ще избива, докато не се направи ново инженерно решение.
"Елена Кантарева постоянно почиства с химикали мозайките и след години това ще ги разруши", убеден е археологът.
Кисьов припомни, че базиликата е предоставена за стопанисване на "Старинен Пловдив", а на него е възложено да контролира състоянието на обекта и най-вече на мозайките и артефактите.
С доклад на археолозите Жени Танкова и София Христева било установено, че в обекта се извършва разбиване на подови настилки, разрушавайки хоросановите подложки без за това да са уведомени археолозите.
Според Кисьов това е закононарушение, тъй като, за да се извършва такава дейност, трябва да има проект, подписан най-малко от археолога проучвател или от музея. Такъв нямало.
"В резултат на този доклад извиках комисия през 2021 г. и посочих, че под хоросановата подложка може да се съдържат артефакти включително и депонирани дарове. Аз съм експерт на ДАНС и ГДБОП по оценка на антики. Получихме информация, че се продават монети на черния пазар от базиликата, както и че е открита мраморна глава от реставратор, който е дълбал и след това е замаскирал с табела, за да не се вижда находката", посочи Кисьов.
И отново хвърли обвинения към Кантарева. "Тя не иска да разбере, че ние сме държавната институция, която управлява археологическото наследство. И е длъжна да представи всички отчети какво е извършвала в базиликата от 2020 година досега. Кантарева няма проекти за всички разбивания и търсения. Има образувана преписка в Окръжната прокуратура в Пловдив. За такива деяния иманярите ги съдят", отсече той.
Кантарева обаче оборва. "Две прокуратури - Окръжна и Апелативна, направиха отказ да образуват досъдебни производство срещу нас. Едното решение е от септември, а другото - от октомври", категорична е тя.
Но археологът настоява, че са били укривани антични предмети с висока стойност. И това узнал от външни лица.
"На всички археолози е ясно, че под Епископската базилика лежат още по-стари структури. Това е централният храм на Филипопол с богинята на града. Но навремето Кантарева отказа той да бъде проучен, за да не се демонтира мозайката. Имаше среща с представители на ЮНЕСКО, които казаха, че тази базилика с 2 дка мозайки не е уникална. В Турция и Гърция има много по-внушителни мозайки. Ценността на обекта е старият храм отдолу", добави Кисьов.
Археологът Жени Танкова разказа, че още през 2019 г., докато проучвала базиликата, е искала да направи сондаж, за да слезе до по-долни пластове. "Елена каза: "Не, там не може да се пипа, има непроучена мозайка". Единствено беше разрешено да направим в малък обем сондаж. А моята идея беше да се разкрие максимална част от по-стария храм", каза Танкова.
Така, по думите им, археолозите са били пренебрегнати, за да се бърза с приключването на базиликата и изграждането на защитното й покритие.
"Ако не бяхме ние, всичко това, което Кантарева реставрира, щеше да си стои още под пръстта", заяви Танкова. Тя направи своя интерпретация на новооткритата глава на главната богиня на Филипопол. "Работниците, които са изграждали базиликата в Античността, са я скрили там невредима, защото са изпитвали страхопочитание към тази богиня. Не са били още толкова вярващи християни и са се колебаели между двете религии", коментира Танкова. Тепърва ще се правят изследвания дали е била с украса.
Кисьов е категоричен, че цялата отговорност по стопанисването на базиликата носи Елена Кантарева. "Археологическата общност е възмутена от отношението й и закононарушенията, които се вършат там, осъществявайки незаконни разкопки. Никой не отрича приноса й. Тя е добър реставратор", допълни шефът на музея, припомняйки, че негов специалист също е участвал във възстановяването на мозайките. Той отново повтори, че няма претенции да управлява базиликата.
Попитан има ли безспорни доказателства, че екипът на Кантарева е продавал монети на черно, Кисьов отговори: "Получих такава информация от външни хора. В момента върви разследване и за изравянето на главата на Тюхе от Филипопол".