Депутатите без заплати, докато не си изберат председател

27.11.2024 23:15
Доайенът Силви Кирилов обеща на депутатите да спазва конституцията и да води честен диалог с хората и народните представители, ако бъде избран за председател.
Въпреки призивите на Кирил Петков за обединение около Силви Кирилов БСП не отстъпиха.
Кирил Петков и Лена Бориславова май опитаха да убедят партньорите си от ДБ да подкрепят Силви Кирилов, но те приеха само да свалят кворума.
При гласуването групата на ПП-ДБ отново се разцепи - Явор Божанков и ДБ не подкрепиха доайена.
Делян Пеевски призова за избиране на нов състав на ЦИК.

Ще получат ли заплатите си депутатите за дните, в които не правят нищо - вече 3-а седмица. И след като продължават да са в първото си заседание поради невъзможността да излъчат председател, не трябва ли да получат надница само за едно заседание?

Към въпроса кога ще намерят “пръв между равни”, за да се конституират, се прибави и този колко ни струват 17-те дни блокаж (до вчера).

И шестият опит да се избере председател се провали в сряда, а първото заседание, започнало на 11 ноември, би всички рекорди по продължителност и още не се знае докога ще е така.

Справедливият гняв на избирателите донякъде може да бъде успокоен с категоричното становище на експертите - докато не си изберат председател, депутатите няма да получават заплати.

Причината е, че именно шефът на Народното събрание разписва възнагражденията на народните представители. Така може да се окаже, че те няма да получат и лев за ноември, а може и по-дълго.

Възнагражденията им обаче си текат. Когато си изберат председател, избраниците ще получат заплатите си в пълен размер със задна дата, независимо че заседават само по 2-3 часа три пъти седмично. “Най-малкото, защото самите те си ги определят”, коментира конституционалистът Орлин Колев. Депутатите ще гласуват, че заплатите им се полагат от деня на полагането на клетва, а не от изборите - както е по смисъла на конституцията и на решение на КС, предполага той.

Ако е от деня на избора, на практика заплата за един и същи период ще получат не 240, а 480 народни представители - тоест и тези от предишното НС, които са действащи до клетвата на новото. Именно за да не се изпадне в такава ситуация, 50-ят парламент реши, че избраните в него ще получават заплати от деня на клетвата си.

Според чл. 71 от конституцията размерът на възнагражденията на народните представители се определя от самото Народно събрание. Във финансовите правила към парламентарния правилник е разписана формулата - основното им месечно възнаграждение е равно на 3 средномесечни заплати на наетите лица по трудово и служебно правоотношение в обществения сектор, съобразно данните на НСИ, и то се преизчислява на всяко тримесечие. В момента

основната депутатска заплата е 7080 лева

Към нея обаче се начисляват добавки както за стаж и възраст, така и за научни титли и за постове в НС. Например председателят на парламента получава с 55% повече от редовия депутат, заместниците му - с 45% отгоре, шефовете на постоянните комисии и на парламентарните групи - с 35%, и т.н.

Сега обаче още няма избрани хора на тези длъжности, защото не са сформирани нито групите, нито комисиите.

А ако получат и тези пари със задна дата, то това означава, че 240 депутати ще вземат 115% от основното си възнаграждение заради членството си в комисии, които не са заседавали нито веднъж.

В 50-ия парламент, докато обсъждаха правилника си в комисия, депутатите приеха, че няма да получават заплати по време на предизборна кампания, както и да нямат право да ползват служебните коли на парламента. При окончателното приемане на текстовете в пленарната зала обаче това ограничение отпадна бързо и без дебат. Така

възнаграждението им течеше и по време на агитацията

Без заплати за над 3 месеца бяха общинските съветници в София поради същата причина - не можеха да си изберат председател и нямаше кой да им разпише документите. Те положиха клетва на 13 октомври, а за шеф си избраха Цветомир Петров чак на 8 февруари. През януари червената Ваня Григорова дори се оплака, че трудно си плаща ипотеката.

Надеждата за бял дим над 51-ото НС и в сряда се изпари. Депутатите изглеждаха по-близо до развръзка, но накрая

19 гласа не стигнаха

на Кирилов на балотажа му с Рая Назарян, която отново взе само 69-те гласа на ГЕРБ-СДС.

Половин крачка назад направиха само от “Демократична България”, които не подкрепиха Кирилов, но и не участваха в гласуването - уж за да падне кворумът и така изборът му евентуално да мине. От ДБ обясниха, че макар и да не подкрепят доайена, също държат да има избран председател, за да заработи парламентът и да могат да инициират промени в Закона за съдебната власт.

Но според юристи в случая трикът не работи - важи кворумът от деня на регистрацията на 11 ноември, когато бяха отчетени 234 присъстващи. В режим на спрян часовник всеки път се подновява първото заседание, а не се открива ново, т.е. няма и нова регистрация (кворум) сутринта. Така остават нужни 118 плюс 1 гласа за председател.

Силви Кирилов получи 100 от “Промяната”, “Възраждане”, Алианса за права и свободи, “Има такъв народ” и МЕЧ. 101 бяха “против”.

От днес да е ясно на всички българи и на всички избиратели на ПП-ДБ - с Кирил Петков, Асен Василев, Николай Денков, Божидар Божанов и всички останали, че те

вече са в скута на Костадинов и Слави Трифонов

Да им е честита коалиция “Москва”, коментира

Гласовете на БСП можеха да обърнат вота, но социалистите гласуваха “въздържал се”. През последните дни Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов предупреждават, че се избира не просто шеф на НС, а и евентуален бъдещ служебен премиер. Затова няколко пъти настояха Кирилов да обясни какви принципи ще следва.

Спазване на конституцията, закона, морала и най-добрите традиции на българския народ, изреди доцентът.

Поради естеството на моята професия изповядвам изключително хуманитарни ценности и с тях стоя равно отдалечен от всички крайности на живота и ежедневието, обяви той преди балотажа и призова всички да постъпят съвестно и отговорно. Но и това не убеди БСП.

Прокрадна се идеята всички кандидати да бъдат оттеглени и да се изнамери нов, като дори бе посочено името на левия ветеран Петър Кънев, но и това пропадна.

Утре е седмият опит за избор на председател. За намиране на решение до късно снощи не се чу, вместо това ГЕРБ и “ДПС - Ново начало” вече открито говорят за осмите избори.

Първият мандат е зачеркнат от страна на ПП-ДБ, не на ГЕРБ. Тези хора зачеркват всичко, обладани от собствения си свят на илюзиите. Вторият и третият мандат са невъзможни, обобщи Пеевски.

Други от От страната и света

Пускат движението по “Тодор Каблешков” с леко заобикаляне

Общината започва ново отчуждаване на автомивката, която блокира новия булевард След месеци чакане движението по новопостроения столичен бул. “Тодор Каблешков” от “Луи Айер” до “Черни връх” най-накрая

Ваня Тагарева: Защо Васил Терзиев не назначава конкурс за избор на гл. архитект на София?

Временно назначената Панайотова се превръща в постоянно действащ гл. арх. на Столична община, за да обслужва корпоративни интереси, които са в противоречие с гражданския интерес

Полиция влиза в моловете, малките биячи са от кв. “Лагера” и харесват футболните хулигани

Нападнатият мъж още е в болница Баща на едно от задържаните момчета: Били са ритани и блъскани в гръб Столичната полиция влиза в моловете, за да следи за сигурността след побоя над служител в

Пробите от овцете във Велинград вече са в сертифицирана от ЕС лаборатория

Пробите от овце от стопанствата във Велинград, за които има съмнение за чума, вече са в сертифицираната от ЕС референтна лаборатория. Те пристигнаха под ескорта на представители на засегнатите

Слагат новите пътни знаци за влизане без проверки в Гърция и Румъния (Обзор)

Главчев: Депутатите да си изберат шеф и да работят, а не да обсъждат служебния кабинет Каква да е организацията на границите, новите пътни знаци там и всички документи, които трябва да се одобрят

>