ВАС: Административният съд не е трябвало да казва дали договорът за скенерите на митниците е тайна

27.11.2024 17:34
Сградата на Върховния административен съд (ВАС) СНИМКА: Архив

Върховният административен съд обезсили определение на Административен съд София – град, с което договорът за доставка на скенери на Агенция "Митници" е бил определен като поверителен и съдържащ търговска тайна. От определението на магистратите става ясно, че това не е било работа на първоинстанционния съд. 

За това и върховните магистрати определят първото решение като недопустимо.

Делото пред административния съд е образувано от Агенция "Митници", които се настоявали договорът да бъде квалифициран като търговска тайна.

Жалбоподател пък е фирмата "ДАНЛЕКС 78" ЕООД.

ВАС приема, че достъпът до договора следва да се осъществи по нормативно установения ред: за достъп до обществена; класифицирана; съдържаща търговска тайна или друг вид информация.

С друго определение административният съд в столицата е прекратил производството и го е изпратил по подсъдност на СГС.Той пък от своя страна е пратил делото във ВКС да определя подсъдност.

Впоследствие е образувано дело на смесен 5-членен състав на трима представители от ВКС и двама представители на ВАС относно спора дали договорът представлява или не търговска тайна.

Едва след решаване на спора за подсъдност, който тече в момента определеният компетентен съд следва да се произнесе по допустимостта и основателността на предявения спор, както и относно особените искания за спиране изпълнението на оспорен административен договор и другите процесуални искания, казват съдиите.

За договора за  скенерите на митниците стана известно след като в медиите изтекоха показания на бившата шефка на митниците Петя Банкова.

ВАС приема, че приложените по заведеното дело доказателства не следва да се предоставят на достъпа на дружеството жалбоподател, което не е конституирано като надлежна страна по делото до насрочването му за разглеждане по същество.

Споровете относно редовността и допустимостта на процесуалните действия на страните са обуславящи относно спора по същество и могат да се разгледат само от определения компетентен съд по повдигнатия спор за подсъдност.

Подаването на жалба за оспорване действителността на договор и завеждането на дело пред съд не пораждат задължение на съда да събира доказателства, оспорен договор, за който се твърди от жалбоподателя, че е административен договор, до който да се предоставя задължителен достъп на лицата, посочени като жалбоподатели.

Съдебно-административното производство не е способ за събиране на доказателства, каквато е заявената в жалбата на "ДАНЛЕКС 78" ЕООД цел - да се събере от съда договора, за който се твърди, че е сключен в специално производство, по което жалбоподателят не е страна.

Други от От страната и света

Пробите от овцете във Велинград вече са в сертифицирана от ЕС лаборатория

Пробите от овце от стопанствата във Велинград, за които има съмнение за чума, вече са в сертифицираната от ЕС референтна лаборатория. Те пристигнаха под ескорта на представители на засегнатите

Слагат новите пътни знаци за влизане без проверки в Гърция и Румъния (Обзор)

Главчев: Депутатите да си изберат шеф и да работят, а не да обсъждат служебния кабинет Каква да е организацията на границите, новите пътни знаци там и всички документи, които трябва да се одобрят

Слави Трифонов: Утре ИТН трябва отново да предложи за шеф на парламента Силви Кирилов

Лидерът на "Има такъв народ" (ИТН) Слави Трифонов заяви, че партията му утре отново трябва да предложи за председател на 51-вото Народно събрание Силви Кирилов

Успех! България стопи наполовина отказите на визи за САЩ (Обзор)

Ако догодина резултатът е същият, изискването за документа трябва да отпадне Почти наполовина са се стопили отказите за издаване на американски визи на българи. За финансовата 2024 г

Сигнал за бомба в НДК

Сигнал за бомба в НДК е подаден на телефон 112 около 20:50 ч. тази вечер. Тази вечер в зала 1 на НДК имаше концерт The Pink Floyd Experience, но той е приключил. Не се е наложила евакуация, пише bTV

>