Кристиян Шкварек: Въпросът е Радев кого ще измъчи - конституцията или депутатите
Казусът е да се измъчи ли конституцията или народните представители. Дали президентът да измъчи конституцията или да измъчих тях да си свършат работата. Това каза в сутрешния блок на БНТ политическият анализатор Кристиян Шкварек за хипотезата работата на парламента да се отпуши и без избора на председател.
Чуха се мнения, че президентът не трябва да приема такъв вариант.
Според Шкварек конституцията е била достатъчно измъчена. Време е да си почине и да работят народните представители. Топката не е в БСП, а в ПП-ДБ - дали някой от тях ще си промени позицията от миналия път, при който не достигаха 20 гласа за избора на Силви Кирилов от ИТН за председател на парламента, каза още Шкварек.
Парламентарната форма на управление не ражда нищо, независимо дали ще се избере днес шеф на НС или не, каза политическият анализатор Слави Василев. Властта не е институционализирана, а персонифицирана. Според него партиите не могат да си разделят властта между тях и в този случай парламентът нищо не може да направи. Със сигурност е краят на епохата "Борисов" - мъчителна и цялата държава буксува. Той повече никога няма да бъде силната фигура, каза още Василев. И допълни, че фактът, че с избор на председател на парламента се избира и служебен премиер, допълнително усложнява ситуацията. Той изрази мнение, че президентството е една от институциите, на които може да се има доверие.
На първо място е църквата, на второ армията, президентската институция е по- най-долу, а най-долу са прокуратурата и парламента, контрира го Шкварек.
Според социолога Елена Дариева партиите говорят на собствените си електорати, което допълнително усложнява процедурата за избор на председател на НС.
Самият факт, че липсваше среща показа недоверието между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ - те имат общо травматично минало и трудно може да бъде преодоляно. Затова се търсеше странична формация, която може да изиграе на ролята си на балансьора. Такъв балансьор не се намери. И припомни, че Борисов посочи БСП и ИТН, но те се оказаха неспособни да изиграят тази роля. Разговорът успя да обрасне с още повече условности и разделителни, което води до извода, че тази допълнителна капсулация издава намеренията им, че са се устремили към поредни предсрочни избори
30 март или 6 април.