Как да работите с колега параноик
Най-важно е да ви смята за съюзник, не за съперник. Като ви има доверие, по-лесно ще оборвате подозренията му
"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.
"Да знаеш, че от маркетинг отдела нарочно ще ни провалят", предупреждава колежката Станчева. Въздъхвате отегчено и се залавяте да я разубедите - няма заговор, хайде да си свършите вашата работа.
Със Станчева често имате общи задачи. И след като приключите всяка, сте направо изцедени. Тя е параноичка - непрекъснато й се привиждат недобросъвестни и недоброжелателни колеги, съчинява някакви конспиративни теории. Не е просто песимистка, която предрича негативен сценарий, за да се налага да я окуражавате. Борите се със значително по-безумни нейни нагласи. И докато не я успокоите, не е в състояние да се заеме със задълженията си. Смята, че приоритет трябва да ви е да изковете план за защита от подозираната заплаха.
Тежък жребий ви се е паднал, но щом се налага да работите с такъв колега, вникнете в същността му.
Според психолозите от паранои (не чак в медицинския смисъл на болестно състояние) често страдат несигурните хора. Вътрешната неувереност в собствените им способностите избива в мнителност към другите, към съмнения за качествата, действията и намеренията им.
Станчева може да е добър професионалист, да постига дори големи успехи. Но това не пречи да е изпълнена с несигурност и с подозрения към останалите хора. Ако я поразпитате, вероятно ще ви каже, че постига успехи, понеже успява навреме да разгадае и да парира заговори. По този странен начин тя изглежда по-важна в собствените си очи.
Можете да сте убедени, че Станчева е от несигурните хора, ако забелязвате у нея още три от типичните признаци. А те са: винаги е прекалено загрижена какво мислят другите за нея; никога не изразява твърдо мнение; страда от хронична неспособност да взима решения. Посочва ги Ейми Гало, експертка по кариерно развитие от Харвард.
"Несигурните хора са навсякъде около нас, така че е важно да знаем как да се справяме с тях ефективно", казва Стивън Фалк, специалист по психология на работното място.
Те се намесват в общуването параноичния елемент и това ви кара да поставяте под въпрос всяко свое действие, признава Фалк. Но препоръчва да не се настройвате отрицателно. "Обичам да си напомням, че човекът е нечие дете. Питам се: "Бих ли искал някой да има подобни негативни мисли за моите деца или близки", посочва той.
За параноика е важно да ви смята за съюзник, а не за съперник и заплаха. Затова се постарайте редовно да му правите комплименти и да изразявате признателност.
За да улесните съвместната си работа и общуването помежду си, бъдете прозрачни. Казвайте открито "Ето в това съм сигурен/а", "В това вярвам, но не съм сигурен/а", "За това знам твърде малко, за да имам мнение", съветва експертът.
Като създадете доверие към себе си, ще ви е по-лесно да се справяте с параноята на колегата и към други хора.
Трудно е, но се старайте да го успокоявате с аргументи. Когато го опознаете, ще сте наясно аргументи от какъв тип действат най-добре при него.
Специалистите препоръчват да говорите само за това, което има значение, за да бъде изпълнена успешно общата ви задача. Не се занимавайте с опровергаване на негови конспиративни теории, които не ви засягат.
Забележете обаче, че не бива да се поддавате на параноята и да подлагате на съмнение всяко действие, но трябва всеки път внимателно да се позаслушвате от какво се опасява колегата ви. Той е параноик, обаче не е глупак - може подозрения му в някои случаи да не са съвсем или да не са изобщо измислени.
Разбира се, най-неприятно е, когато ви се налага да работите с шеф от такъв тип. И това се случва често - той е издигнат на висок пост, но не е сигурен в способностите си.
Запомнете, че такъв човек винаги подозира подчинените си в поне две лоши неща - че са некадърни и че нарочно искат да го провалят.
Едната ви задача е да го убедите, че лично на вас трябва да ви има доверие - и за качествата ви, и за съвестните ви усилия, и за лоялността ви.
Втората е доста гадна - да внимавате с колегите си. Защото параноичният началник вярва, че подчинените му непрекъснато го обсъждат, злословят за него, кроят му интриги, и задължително си намира поне един шпионин. А по-вероятно двама, за да сверява информацията от "два независими източника". Те редовно му донасят за поведенията и настроенията на колегите си.
Постарайте се да разпознаете шпионите, но не им показвайте отвращението си. Нормално е да го изпитвате, но нямате полза да ги превръщате в свои врагове.
Контактувайте колкото може по-рядко с шефски шпионин. Избягвайте го по всякакъв начин, а като ви заговори, веднага си намирайте спешна работа.
Когато все пак ви се наложи да общувате, много внимавайте какво правите и какво казвате. Може да сте сигурни, че всяка дума ще бъде донесена на шефа със съответното голямо преувеличение. Човекът по този начин гради кариерата си - той не просто предава всеки дребен факт или реплика, а ги доукрасява и тълкува, за да експлоатира състоянието на началника и му изглежда нужен.
Пестете си думите, старайте се да не снабдявате шпионина доносник с никакъв "материал". Не само не клюкарствайте с него за останалите колеги, ами и не отговаряйте на никакви уж безобидни въпроси. Той много често експлоатира непредпазливостта на другите, за да събира информация и да я преувеличава злонамерено. Може да ви забърка в толкова неприятни ситуации, че колегите да ви намразят.
С този човек се старайте никога нищо да не обсъждате на четири очи. По такъв начин в някаква, макар и малка степен избягвате вероятността то да бъде преиначено и да бъде възбудена параноята на началника. При евентуален проблем с шефа ще имате свидетели какво сте казали или направили.
В "Точният човек" можете да прочетете още:
10 фрази, които издават некадърния шеф
Техники да декодирате шефа - 30% от успеха ви се дължи на съвместимост с него
Печелите успех и с професионално издигане на зигзаг
15 начални симптома за бърнаут и 5 начина да го прогоните
Как да превърнете синдрома на самозванеца в професионална суперсила
Инструкции за употреба на колега хейтър, критикар или критик
Тактики елегантно да възразявате на шефа
Синдромът на изгубената възможност или какво става, като ви е страх от шефа
Я внимавай! Как успешно да използвате различните видове концентрация
Малки разлики в думите, с които се заявявате като компетентни професионалисти
Типове колеги, на които не може да разчитате да пазят тайна