Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

26.11.2024 18:57 Биляна Михайлова, "Дойче веле"
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп Снимка: "Радио Китай"

Нови по-високи мита за стоките от Канада, Мексико и Китай от първия ден. Тръмп заплаши с тази стъпка, а тя според анализатори може да се отрази тежко и на Европа, която също е заплашена от търговска война със САЩ

Дали това ще е началото на световна търговска война? Доналд Тръмп заплаши, че още в първия си ден в Белия дом ще въведе нови по-високи мита върху стоките от Канада, Мексико и Китай. Икономости предупреждават, че това може да е началото на търговска война, която да засегне и Европа. Намеренията на бъдещата администрация на САЩ предвиждат мита от 25 процента за всички стоки от Канада и Мексико, а по отношение на Китай актуалната ставка да се повиши с допълнителни десет процента.

Защо иска Тръмп да увеличава митата?

Тръмп гледа на митата като на източник на доходи, които да напълнят държавната каса, отбелязва ZDF. Германската обществено-правна медия пояснява, че по този начин той би могъл да финансира поне част от планираните данъчни намаления за фирмите. Намеренията на Тръмп предвиждат редукция на корпоративния данък от 21 на 15 процента.

Германската медия припомня, че той искаше още по време на първия си мандат от 2017 до 2021 година чрез митата да се справи с хроничния търговски дефицит, защото САЩ традиционно внасят повече, отколкото изнасят. Миналата година дисбалансът достигна 773 милиарда долара.

Особеността е, че митата ще се плащат от тези американски компании, които поръчват стоки от чужбина, а не от износителите. Т.е. накрая голяма част от сметката ще бъде платена от потребителите. "Вносните стоки ще поскъпнат, инфлацията ще нарасне, което ще обремени бюджетните приходи", казва икономистът Томас Гитцел, цитиран от ZDF.

Има и още нещо - ако инфлацията нарасне, Централната банка няма да може да разхлаби лихвената си политика. Тя за първи път от години намали водещите лихви през септември, което бе последвано от втора такава крачка през ноември. В момента те са между 4,50 и 4,75 процента. Прогнозите на инвеститорите са, че спадът на лихвите ще приключи в средата на следващата година и основният процент ще се свие до между 3,75 и 4.

Какво означава това за еврото?

Ако американските лихви останат по-високи, доларът ще бъде по-привлекателен за инвеститорите - той значително поскъпна след преизбирането на Тръмп и сега едно евро се равнява на по-малко от 1,05 долара, след като в началото на ноември бе 1,09.

Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото. А тъй като много стоки по световните пазари се търгуват в долари, това ще оскъпи вноса и ще увеличи инфлацията в еврозоната. Митата за Европа могат да доведат до рецесия, но има и опасност от лавина на китайския внос, пише "Дойче веле"

А ако Тръмп въведе нови мита и за Европа?

По думите на икономиста Карстен Брежиски, цитирани от ZDF, ако по-високи американски мита бъдат въведени и за продуктите от ЕС, това ще се отрази негативно и може да доведе германската икономика до рецесия.

Ако увеличението от 10 процента бъде въведено и за европейските стоки, германският износ за САЩ може да спадне в средносрочен план с 15 процента, казва пред ZDF председателят на Института за световна икономика в Кил Мориц Шуларик. САЩ са най-големият вносител на стоки от Германия - през 2023 година на стойност 157,9 милиарда евро, което отговаря на 9,9 процента от общото количество.

Но пък може да се стигне дотам, че Германия да бъде залята от китайски стоки, ако техните производители се отдръпнат от САЩ заради повишаването на митата. "При това положение износителите от Китай, но и от други страни могат да пренасочат стоките си към Европа", казва пред ZDF икономистът Винсент Щамер. Това на свой ред би могло да доведе до намаляване на инфлацията в еврозоната, но само ако ЕС от своя страна не реши да вдигне митата за американските или китайските стоки.

Икономистът Холгер Шмидинг на свой ред посочва, че търговската война може да бъде избегната, ако с Тръмп да бъде сключена сделка. "Ако по някои въпроси Европа склони - например да увеличи военните разходи и покупките на оръжие и на втечнен газ от САЩ, търговската война може да бъде избегната."

Други от Анализи

Предстои ли спиране на огъня в Ливан?

Предстои ли спиране на огъня в Ливан? Израелските медии съобщават, че прекратяването на огъня в Ливан, постигнато с посредничеството на френския президент Макрон, ще влезе в сила съвсем скоро

На тази дата: Премиера на “Точка първа” – първия наш цветен филм

На 26-и ноември 1956 г. в София е премиерата на “Точка първа” - филма, който остава в историята на българското кино и като първия заснет на цветна лента

Юлиан Попов: Намираме се в клуба на богатите, а се дърпаме да бъдем донори

Борбата за овладяване на климатичните промени скара бедните и богатите страни по време на Конференцията за климата в Баку. На срещата присъства и бившият министър на околната среда Юлиян Попов

Голямата изненада в Румъния: кой е Калин Джорджеску

Голяма изненада на президентските избори в Румъния: десният хардлайнер Калин Джорджеску отива на балотаж. Той е крайно религиозен, с проруски позиции и критикува членството на Румъния в НАТО Кой ще е

Агресията е във въздуха - лекуваме се с "проекти", а не с общностна отговорност

Гледам, че мнозина започнаха да обсъждат агресията сред младите и малките. Още през 2017 г. пуснах нарочна статия по темата. Не искам този пост да звучи като назидание към "днешната младеж"

>