Епископската базилика в Пловдив е оставена без поддръжка заради бюрократични пречки
Мозайката в епископската базилика в Пловдив, един от най-качествено реставрираните арехологически обекти в България, е оставена без поддръжка заради бюрократични пречки. След сигнал до министерството на културата е извършена проверка и на екипа реставратори е забранено да поддържат мозайките за неопределен период от време. В същото време експозицията има нужда от постоянно почистване заради влага и плесен, които могат да я увредят.
За проблема с популярния туристически обект се знае от доста време, но институциите си мълчат и се опитват да си прехвърлят топката. Резултатът е много приказки, никакви действия и никаква поддръжка.
От забравата
Рестраврираната базилика бе открита през 2021 г. Работата по уникалния обект бе финансирана с помощта на фондация "Америка за България". Като обект базиликата е открита в началото на 80-те години на миналия век. В следващите 20 години е проучена половината сграда, а в периода 2016-2017 г. е разкрита изцяло. През 2018 г. тя бе включена в Индикативната листа за културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
Работата по реставрацията ѝ започва през 2015 г. и продължава шест години. От откриването ѝ през 2021 г. базиликата се превърна в основна туристическа забележителност.
Сложно и по-сложно
Мозайките бяха възстановени от реставраторката проф. Елена Кантарева-Дечева и нейния екип. В момента тя е директор на общинския институт „Старинен Пловдив", който управлява и поддържа обекта. Но тъй като става дума за археология, местният археологически музей има право да контролира действията на института. Двете структури от години не са в добри отношения, пише mediapool.
Именно от музея в края на март подават сигнал до Министерството на културата. Техният инспекторат извършва проверка и налага на "Старинен Пловдив" принудителна административна мярка – спиране на всякакви дейности и намеси. Затова от общинския институт спират поддръжката. Едновременно с това кметът на града Костадин Димитров издава заповед, с която също забранява на "Старинен Пловдив" да прави каквото и да е в базиликата. Направено е изключение за спешни дейности, които обаче трябва да бъдат одобрени от местния археологически музей.
След налагането на мерките от ведомството, ръководено от проф. Кантарева, изготвят нов проект и искат одобрение, за да могат да поддържат обекта. От месеци документа чака зелена светлина от Министерството на културата.
Скандал
Действията на министерството и на кмета предизвикаха скандал. Преди няколко дни трима общински съветници от ПП-ДБ поискаха от Костадин Димитров обяснения за спряната поддръжка. От общината отговориха, че не е забранено мозайките да се почистват, но всичко трябвало да се съгласува с археологическия музей.
Дълбоко разочарование
Във вторник от фондация „Америка за България" излязоха с позиция, в която изразяват "своето дълбоко разочарование, че през последните две години, вместо да се фокусират конструктивни усилия за работа по включване на римското мозаечно наследство на Филипопол в Списъка на ЮНЕСКО за световното наследство, неясни и противоречиви интереси възпрепятстват екипа от опитни реставратори – същите тези хора, които със своята експертиза и ръце реставрираха всяко камъче от 2000-те квадратни метра мозайки – да продължават критично важната си работа по опазването на този уникален паметник на българското културно наследство".
"Настоящата ситуация представлява сериозна заплаха не само за ценното културно-историческо наследство, но подкопава труда и професионализма на реставраторите и усилията на многобройните компании, дарители, научни екипи, организации, граждани и доброволци.
Докато продължава да се възпрепятства работата на екипа на Базиликата, има риск този емблематичен обект на българското културно наследство да бъде обречен на разруха. Последиците от това ще са опустошителни – не само за мозайките, но и за репутацията на тези, които имат отговорността и привилегията да опазят българското национално културно-историческо наследство", заявяват още от фондацията.