16 г. брак с побои, преследване и лишаване от вода и храна - спасиха майка от Пловдив с две момичета (Видео)

26.11.2024 15:20 Никола Михайлов
Представители на полицията, прокуратурата, съда, общината и неправителствени организации се събраха, за да обявят драстични случаи на домашно насилие в града и региона.

Скок с 50% на домашно насилие в града и областта отчетоха МВР, прокуратура и съд

Кошмарни 16 години брак, придружени с преследване, побои, заключване, лишаване от сън, вода и храна. На това е била подложена майка с две деца в Пловдив. Сега тя е настанена в друг град, защото не желае да остане тук, където животът й е бил черен.

Данните за драстично домашно насилие изнесе адвокат Милена Кадиева от фондация ДА на съвместен брифинг с полицията, прокуратурата, съда и общината по повод започналата национална кампания. С близо 50% са се увеличили ограничителните заповеди за защита от домашно насилие в Пловдив и региона, отчетоха от МВР.

"С въпросната майка и двете момичета - на 3 и 16 години, работеха психолози, социални и здравни работници. Бракоразводното дело в пловдивския съд приключи бързо. Събрахме обзавеждане за квартирата им, намерихме работа на майката, а момичето е отличничка. Дори е предложено за стипендия и пътуване в чужбина. Бащата, естествено, не разреши. Малкото момиченце е подсигурено с детска градина", посочи Кадиева.

497 заповеди за защита от домашно насилие са постъпили от началото на година досега в пловдивската дирекция на МВР. За същия период на м.г. те са били 333. "След приемането на новите методически указания, които до голяма степен стандартизират работата на МВР, регистрираните досъдебни производства за нанасяне на лека телесна повреда в условия на домашно насилие значително нарастват. За първото шестмесечие на 2024 г. са 119, а за същия период миналата са били 21", каза ст. комисар Николай Бабов, който обясни как работи полицията при случаите на домашно насилие. 

По думите му първите служители, които посещават сигнала, попълват 3 приложения. Първо се изготвя доклад, а след това се отговаря на въпросник, по който оценят дали става въпрос за домашно насилие. Това става в присъствието на пострадалите и не може да се влияе от субективни фактори. Ако се окаже, че има, се обясняват всички права на жертвата. Следва въпросник за оценка на риска. На първата част от въпросите отговаря пострадалото лице, а на втората - полицейски служител. 

Всички случаи на домашно насилие се докладват в Районната прокуратура. Административният ѝ ръководител Петър Петров обяви, че от началото на годината са образувани 308 производства, касаещи домашно насилие или неизпълнение на заповед за защита. "Близо 1/3 - 89, са бързите, които приключват в рамките на 7 дни. От статистиката е видно, че близо 1/4 от делата приключват за до 2 месеца, а останалите - до 6", обясни районният прокурор. Според данните по-голямата част от тези производства приключват със споразумение, тоест по-бързо насилниците получават наказание. 

"Все още най-големият проблем е, че минавайки един известен период от време жертвата се отказва от показанията си и не желае да съдейства на органите на реда. Затова апелирам към всички, пострадали от домашно насилие - не се притеснявайте да потърсите помощ и да отстоявате правата си", заяви Петър Петров. И добави, че във всяка сграда на прокуратурата могат да бъдат намерени материали с информация за различните видове помощ. 

Зам.-кметът по социална политика Женя Петкова обясни, че в Пловдив има няколко кризисни центъра, в които се настаняват жертвите на домашно насилие, които имат най-сериозна нужда от помощ. След това градската управа поема отговорността за работа с психолози и комуникация с различните институции. По данни на шефката на отдел "Закрила на детето" Вероника Баянурян от началото на годината в такива центрове са били настанени 6 жени и 5 деца. Щом пристигне някой там, се канят полицията и прокуратурата, за да се прецени как да се действа с всеки случай, като понякога това става три пъти на ден. 

"Започваме срещи с директори на учебни заведения, като целта ни е да провеждаме беседи с учениците. Ще акцентираме към тези между 14 и 18 г. Искаме да ги запознаем с това кои деяния са насилие, какви видове съществуват и какви са техните права", каза от своя страна началникът на "Охранителна полиция" комисар Красимир Аргиров. Той посочи и телефоните, на които всеки може да потърси помощ: 

Други от От Пловдив

Забраняват пешеходци да минават под Бетонния мост, пада мазилка

Временна забрана до 20 декември се въвежда пешеходци да минават под Бетонния мост, тъй като падат мазилки и други строителни материали. Ограничението се въвежда във връзка със строително–монтажни

"Америка за България": Атакуват проф. Елена Кантарева чрез базиликата, за да подкопаят авторитета й

Вместо да се фокусират върху вписването на мозайките в списъка на ЮНЕСКО неясни мотиви възприпятстват опитния екип от реставратори да си върши работата

Столичани задигнаха парфюми за над 4800 лв. от пловдивски мол

Криминалисти разкриха извършители на кражба от пловдивски мол. Работата на служителите от Второ РУ започнала по сигнал, че на 5 ноември в магазин за маркова козметика била установена липсата на 20

Зам.-кметът на "Тракия" Красимир Асенов отново първи в битката за омбудсман на Пловдив

Предишния път не събра необходимите 34 гласа в Общинския съвет Зам.-кметът на пловдивския район "Тракия" Красимир Асенов отново е първи в конкурса за омбудсман след прегледа на концепциите и

Грейва коледната елха в Пловдив, ще има много концерти

Керана и Космонавтите и рок група „Сутура" ще веселят пловдивчани Светлините на коледната елха в Пловдив ще грейнат точно в 18 часа на 2 декември пред сградата на община Пловдив

>