Съветничка: След забраната за намеса по мозайките в базиликата на Пловдив кой се грижи за тях?
Те остават на произвола вече шест месеца заради създадени институционални пречки, категорична е Веселина Александрова
След като кметът на Пловдив Костадин Димитров е забранил със заповед всякакви дейности по мозайките в Епископската базилика, на кого е възложил опазването и кой носи отговорност за състоянието им вече над 6 месеца. Този въпрос задава общинската съветничка от ПП-ДБ Веселина Александрова. Миналата седмица нейната група в местния парламент алармира, че древните мозайки са плесенясали и неподдържани, като отправиха питане да градоначалника.
"Буквално за часове след питането ни в медиите се изляха тонове информация от всички страни – зам.-кметът по културата Пламен Панов, директорът на Общинския институт „Старинен Пловдив" проф. Елена Кантарева, директорът на Регионален археологически музей (РАМ) доц. Костадин Кисьов, Министерство на културата излязоха с изявления", припомня Александрова.
По думите й от всичко казано стана ясно следното:
- Министерството на културата през месец април налага забрана на Старинен Пловдив да извършват всякакви намеси по мозайките. Защо – защото са констатирани нарушения, а именно дейности по почистване, консолидиране и стабилизиране се извършвали без съгласуване. Кога е констатирано това – десет дни след налагане на забраната?!...
Кметът на Пловдив Костадин Димитров през месец май също налага забрана на Старинен Пловдив за всякаква „дейност и намеса" по мозайките със срок „постоянен". В точка втора казва, че при нужда от спешна намеса следва да иска одобрение от РАМ Пловдив при спазване на закона, но законът пък казва, че съгласуването се прави от НИНКН и МК, а не от музея.
- Директорът на РАМ, съгласно договор с Община Пловдив, извършва само и единствено наблюдение.
След всички тези забрани, за които Общинският съвет дори не е уведомен, ако директорът на "Старинен Пловдив" не изпълни заповедта на кмета и опита да почисти плесен например, е в нарушение на кметската забрана, а ако изпълни втора точка от заповедта му, е в нарушение и на закона, и на забраната на Министерство на културата и все подлежи на санкции.
И така мозайките остават на произвола на съдбата и на времето вече над половин година заради създадени институционални пречки без мисъл за огромната ценност на това наследство на хиляди години, разсъждава съветничката. И недоумява защо е така.
"От цялата информация, изляла се изведнъж след питането ни, остава без отговор въпросът1 след като кметът е забранил със заповед всякакви дейности по мозайките, предоставени от държавата на общината, на кого е възложил опазването и кой носи отговорност за състоянието им вече над 6 месеца. А това за мен остава най-важният въпрос - кой се грижи за мозайките?
Очакваме и отговор от Министерство на културата", завършва Александрова.