Даниел Митов: Отстъпки преди сме правили много, но сега партията няма да даде на Борисов да отстъпи
Отстъпки назад във времето сме правили многократно - Борисов предлага за премиер Росен Желязков, проф. Габровски, дори мен. И на всички ни намериха кусури. Сега партията няма да даде на Борисов да отстъпи. Няма нищо по-нормално, когато една партия спечели изборите с двойно по-голям резултат, нейният лидер, в когото е инвестирано най-много обществено доверие, да бъде кандидат за премиер.
Това коментира Даниел Митов от ГЕРБ в студиото на Нова тв.
Ако тръгнат разговори за съставяне на управленско мнозинство и кабинет, Борисов от самото начало е казал, че позицията на председателя на парламента може да е част от тези разговори. Не сме отстъпили от Рая Назарян, но сме готови, защото когато се прави правителство е хубаво да се гради доверие, между властите да има контрол, допълни Митов. Отстъпка от наша страна е председателят на парламента да е от ПП-ДБ, както предложихме, допълни той.
Още от самото начало дефинирахме възможното за нас мнозинство в този парламент - с ПП-ДБ, ИТН, БСП. Няма да преговаряме с "ДПС - Ново начало", АПС на Доган, "Възраждане" и с МЕЧ. В поведението и политическите сигнали на ПП-ДБ обаче разчитаме единствено и само желание за подготовка за нови избори и инсталиране на служебен премиер през избора на Силви Кирилов за председател на парламента. Очевидно е, че с действията и решенията си ПП-ДБ вървят към сглобка с "Възраждане" и избор на председател на парламента, а оттам и мнозинство за правителство. И съм удивен, че ПП-ДБ влизат в такава. Европа гради санитарни кордони около сестринските партии на "Възраждане", антиевропейските партии, а в България те са готови да се сглобят и да влязат в реално управленско мнозинство с тях, коментира Митов.
Според него няма сериозна партия, която да подпише декларацията на ПП-ДБ, защото това са ултиматуми и условия, които минират разговорите.
Коалиционно споразумение се подписва след разговори и преговори, в рамките на които се постига съгласие върху текстове, които могат да се подпишат. Не можеш да лишиш една партия от правото да има зам.-председател на парламента. Шефове на комисии е друго нещо. но зам.-председател - това е частта, за която юристите твърдят, че е противоконституционна, обясни Митов по повод искането на ПП-ДБ за санитарен кордон и "ДПС - Ново начало" да няма зам.-председател на НС.