Боян Рашев: Не може да измерваш развитието на света само с въглеродни емисии
„Дискусията за устойчиво развитие се сви в рамките на едно измерване на въглеродни емисии. Това е неадекватно. Не може да измерваш развитието на света по този начин, така не се покрива целият спектър на развитие на околната среда". Това заяви Боян Рашев, експерт в управлението на околната среда, природните ресурси и енергията в предаването „РеВизия" по NovaNews ден след закриването на Голямата конференция за климата в Баку.
По думите му трябва да намерим механизъм така че Европа да се развива индустриално, социално-икономически.
Екологът обясни, че всички климатични конференции медийно са облечени като голям успех. „Целта на подобни събития е светът да започне да намалява въглеродните си емисии. В същото време нивото на въглеродни емисии се увеличава. Въпросните 1,3 трильона долара са искане на бедните страни, които желаят да ги получат под формата на грантове от богатите държави. Така възникна термина „климатични репарации".
Богатите страни обещаха, че ще предоставят 300 млрд. евро неясно под каква форма. Това са страните от ЕС, САЩ, Канада. Бедните страни са почти цяла Латинска Америка, Африка, Югоизточна Азия", каза той.
Китай не е нито богата, нито бедна страна от гледна точка на тази дискусия. Тя е водеща икономика, няма да се включи към даващите и продължава да си увеличава емисиите, защото те произвеждат всичко за целия свят, обясни Боян Рашев.