Радомир Чолаков: Ако не бяхме изменяли Конституцията, НС щеше да работи и Мария Габриел да е премиер
Избори иска този, който не иска да има правителство. Сега има опция за правителство с ГЕРБ, защото в 49-ото НС ГЕРБ си отстъпи мандата и това не доведе до нищо добро, и двете партии изгубиха избиратели. Ако ПП-ДБ не искат по този начин правителство, очевидно искат избори и "каквото сабя покаже". Имам чувството, че ПП чувстват себе си като камикадзе и искат да се блъскат в самолетоносача ГЕРБ, коментира политическата картина юристът Радослав Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, в интервю пред БНР.
"Първо да приемат поканата на Борисов за преговори, после да изберат председател, и премиер, и при това положение може да няма предсрочни избори. Въпреки че не вярвам от ПП-ДБ да се приемат тези предложения. ПП имат цел, да няма правителство и ако пречат на своя партньор – ген. Атанас Атанасов, да е председател, очевидно искат да саботират този процес", коментира Чолаков.
Бившият депутат от ГЕРБ и бивш председател на комисията за конституционните промени предупреди:
"Страната е в тежка финансова ситуация и следващото правителство ще бъде принудено да прави драстични реформи. И не само, че няма да бъде харесвано, а ще бъде мразено. Въпросът е, кой има капацитетът да направи тези реформи?".
Според него Борисов от седмици се опитва да покани ПП-ДБ да участват в съвместно правителство и "това е поредният път, в който се протяга ръка – "хайде елате да опитаме, момчета". Но ПП-ДБ имат за цел да закарат страната на избори".
Чолаков съобщи, че е имало срещи между Даниел Митов от ГЕРБ-СДС и представители на ДБ и други неформални срещи.
"За мен това са били подготвителни срещи за лидерска среща. Борисов е готов за лидерска среща, ако се говори за съставяне на управление, а П-ДБ искат среща, за да го обиждат пред камерите. И аз няма да се съглася на такава среща", коментира Радомир Чолаков.
Той прогнозира, че "рано или късно трябва да има избор, дори за да може да се разпусне парламентът":
"Проблемът дойде от домовата книга и председателя на НС е потенциален премиер. Ако я нямаше тази домова книга, не бяхме изменяли Конституцията, може би сега щеше да имаме управление, 49-ото НС да работи и Мария Габриел да е премиер. Тръгнахме да променяме Конституцията и от се обърка всичко."
Чолаков сподели, че Конституционния съд е възможно да не бави решението си по жалбата на президента за конституционните промени. Защото становищата ги има и не е нужно да се искат нови. Самият юрист определи "домовата книга" като грешка и той е предупредил, че е неконституционносъобразно отнемането на правомощията на президента да назначава служебен кабинет.
"Избори иска този който не иска да има правителство. Имам чувството, че ПП чувстват себе си като камикадзе и искат да се блъскат в самолетоносача ГЕРБ.
"Кризата се преодолява с правителство и бързо успокояване на законодателната треска. Колегите от повечето парламентарни групи се убедиха, че тази законодателна треска е вредна за обществото и НС. НС има две функции да приема закони и да контролира правителството, която е по-важна. Забелязвате ли, колкото повече променяме законите, толкова по-нестабилна става страната", посочи Радомир Чолаков.
Той призна, че преди конституционните промени да се гласуват в пленарна зала от 27, при него като председател на конституционна комисия, е имало 26 отрицателни за "домовата книга" и отнемането на правомощията на президента на назначава служебен кабинет. Предупредил е, но от ПП-ДБ му е казано – "гледай си работата".