Побоите в условията на домашно насилие се увеличили над 2 пъти за година
С почти 1000 са се увеличили побоите в условията на домашно насилие тази година спрямо 2023 година. Това съобщи Зорница Шуванова от Националната полиция в международния ден срещу насилието над жени.
Общо има 2204 престъпления в условията на домашно насилие, спрямо 1422 са същия период на 2023 г. Това е ръст с 54%. Побоите са скочили над два пъти - те са 1505, спрямо 656 за десетмесечието на 2023 г..
Шуманова обяви началото на Национална превантивна кампания под надслов „Никога повече насилие у дома". Кампанията е съвместна с "УНИЦЕФ България" и е до 10 декември. Целта й е да да насочи общественото внимание към това, че насилието засяга хора от всички възрасти – мъже, жени и деца и не трябва да бъде толерирано под никаква форма.
По време на кампанията ще се популяризира възможността за търсене на помощ от полицейските структури, както и чрез други алтернативни начини (търсене на безплатна правна помощ, настаняване в Кризисни центрове, търсене на помощ към социалните работници или учители, развиване на модела Зона за закрила и др.). Ще бъде подчертан единният начин на работа на полицейските служители при случаи на насилие на територията на цялата страна. "Ние целим да насърчим пострадалите и широката общественост да подават сигнали при случаи на домашно насилие", каза Шуванова.
"Целта е формулиране на ясни послания, насочени както към пострадалите и извършителите на домашно насилие, така и към широката общественост – в това число близки, познати и съседи, свидетели на насилието. Насилието засяга всички – жертви на домашно насилие са и мъже и възрастни, но най-уязвими са жените и децата", добави тя.
Жертвите и свидетели на домашно насилие могат да се обадят на спешния тел. 112, Националната телефонна линия за деца 116 111 и горещата телефонна линия за пострадали от насилие 0800 18 676,, както и 0700 18 250 - номерът на Националното бюро за безплатна правна помощ и приложението „Помогни ми".
Съвместно с УНИЦЕФ са изработени и отпечатани над 500 плаката и над 20 000 брошури, които са раздадени във всички 28 областни дирекции на полицията, териториалните структури на Агенцията за социално подпомагане, Националното бюро за правна помощ и всички регионални центрове за юридическо консултиране.
Във всички областни дирекции и СДВР предстоят поредица от инициативи, които ще представят проблема с цел да популяризират посланията на кампанията.
През последните години, по статистика в МВР, се наблюдава трайна тенденция за увеличаване броя на жертвите на домашно насилие, потърсили помощ и получили ограничителни заповеди от съдилищата в страната, отчете Шуванова.
През 2024 г., за периода от 01 януари до 30 октомври, в районните управления в страната, са получени 4320 заповеди за защита, които са издадени от съответните Районни съдилища, спрямо 3631 за същия период на 2023 г. -18 процента увеличение. В СДВР се наблюдава 25 % ръст увеличение на заповедите за защита, следвано от ОДМВР Пловдив – 26 %; Варна – 20 % и Бургас – 16 %.
В ОДМВР Добрич и ОДМВР Шумен увеличението е с 55 %, а за ОДМВР Габрово има 47 % ръст на заповедите за защита.
За сметка на това в ОДМВР - Кърджали. процентът на издадените заповеди за защита е намалял с 51%. На територията на ОДМВР-Видин има най-малко издадени заповеди за защита. Техният брой е 33.
По отношение на пострадалите от домашно насилие, се наблюдава 15 % увеличение на жените – жертви за десетмесечието на 2024 г., спрямо десетмесечието на 2023 г. При мъжете се наблюдава също увеличение с 15 процента, я при децата той е 13 процента.
През периода 01.01-31.10.24 са регистрирани общо 2204 престъпления в условията на домашно насилие, спрямо 1422 са същия период на 2023 г. Или е отчетен ръст с около 54 процента.