Криптоиндустрията - инвестиционен ренесанс или надуване на поредния балон?
През последните две седмици криптопазарите буквално полудяха. Ден след победата на Доналд Тръмп на изборите в САЩ биткойнът започна да се изкачва по ценовата стълбица, за да достигне в петък, 22 ноември, в подножието на доскоро немислимите 100 000 долара. А с него поскъпваха и останалите криптовалути, като капитализацията на пазара набързо прехвърли 3,2 трилиона долара и продължи да се увеличава.
Експлозивното разрастване обаче вече накара експертите от сектора да започнат да задават и множество въпроси относно перспективите и динамиката на случващото се. А най-резонните сред тях са докога ще продължи поскъпването, резонно или спекулативно е то и дали не става дума за надуване на балон, който след време да бъде рязко изпуснат.
Ефектът "Тръмп", последвал гръмката победа на изборите в САЩ на републиканеца, отекна във всички сектори на икономиката на САЩ, а и по други части на света, но единствено в криптоиндустрията посоката си остава една - само нагоре. Самият бивш бъдещ президент подпомага всячески този възход, като например набързо назначи един от най-видните привърженици на разрастването на криптосектора - Илон Мъск, за началник на новосформираната Комисия по правителствена ефективност. А свързана с него компания преди броени дни дори купи платформа за търговия с криптовалута.
Обективният анализ налага да се признае, че криптосекторът силно се надява Тръмп да изпълни обещанията си да бъде "криптопрезидент" и с помощта на контролирания от републиканците Конгрес да наложи нова, по-либерална регулация на сектора, посочва Ройтерс. Една от възможните мерки в тази посока е по-широкото навлизане на криптоактивите в ежедневието и превръщането им в реална алтернатива на традиционните парични средства.
Сред мерките, които секторът очаква от бъдещата американска администрация, са изпълнителни заповеди, даващи възможност на криптокомпаниите да получат достъп до банкови услуги и назначаване на ключови места на "приятели" на криптоиндустрията. На първо място става дума за Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC), оглавявана сега от "ястреба" и радетел на традиционните финанси Гари Генслър. Чиито дни начело на комисията, признават и негови привърженици, и негови противници, са преброени.
"Имахме една администрация, която беше негативно настроена към криптото и очакваме новата да премахне препятствията", казва Майк Билши, главен изпълнителен директор на институционалната криптоплатформа "БитГоу" (BitGo), който през юли беше домакин на събитие за набиране на средства за кампанията на Тръмп. "Смятам, че избирателите в САЩ ясно показаха какво искат", допълни той, цитиран от Ройтерс.
Назначаването на прокрипто активисти на ключови места може да се случи бързо, след като през януари Тръмп встъпи в длъжност, но промяната на регулаторната рамка е по-дълъг процес, който може да отнеме месеци и дори години, за да премине през всички институции, отбелязва Асошиейтед прес. Бъдещият президент освен това обеща да създаде и Съвет за развитието на криптосектора, макар и да не поясни нито как ще работи въпросният съвет, нито какви биха били неговите членове. "Всеки във Вашингтон си задава въпроса кой какви постове ще заеме в агенциите, които отговарят за финансите на страната", казва Кейра Калвърт от "Койнбейs" (Coinbase). "Това е особено важно както за компании като нашата, така и за малките стартъпи".
Трябва да се признае, че биткойнът започна отново да расте далеч преди да стане ясно, че Тръмп ще се върне в Белия дом. Още от началото на годината с пускането на борсово-търгуваните фондове (ETFs), базирани на криптовалути, биткойнът набра скорост и достигна до много повече инвеститори.
През последните седмици обаче участниците на криптопазара все повече се фокусират върху въпроса кога, а не дали, биткойнът ще премине психологическите 100 000 долара, посочва Блумбърг. "Купувачите буквално задушават продавачите", посочва анализаторът Тони Сикамор. "Макар и да не съм сигурен, че пазарът ще остане спокоен, ако достигне и премине тази граница, търсенето засега изглежда не може да бъде задоволено". Което създава впечатление, че се надува балон.
В сряда "МайкроСтратеджи" (MicroStrategy), най-големият публично търгуван корпоративен притежател на биткойни, обяви, че увеличава двойно планираните си продажби на конвертируеми записи до 2,6 милиарда долара, за да финансира купуването на токени. До неотдавна малко известният производител на софтуер сега се е превърнал в истинско "хранилище" за биткойни с активи на стойност около 31 милиарда долара.
Десетина американски борсово-търгувани фондове, инвестиращи в биткойни, пък набраха 5,8 милиарда долара за две седмици след деня на изборите, сочат данни на Блумбърг. Така общите им активи достигнаха безпрецедентните 100 милиарда долара.
Според Керълайн Морън, съосновател на "Орбит маркетс" (Orbit Markets), която осигурява ликвидност за криптодеривати, 100 000 долара за биткойн е "важна психологическа граница", която обаче може да бъде премината лесно въпреки засилващата се волатилност на пазара.
Дали криптосекторът ще навлезе в истински нов ренесанс или ще надуе балон, готов за спукване в подходящото време, ще зависи в огромна степен от това дали Тръмп се изпълни обещанието си, дадено през юли по време на конференция на сектора - да създададе стратегически американски биткойн резерв. Амбициозната на пръв поглед цел сега изглежда напълно изпълнима, коментират мениджъри от сектора, цитирани от Ройтерс. "Това би легитимирало напълно криптоактивите", казва Маршал Биърд, главен изпълнителен директор на криптоборсата "Джемини", чиито основатели са сред дарителите за кампанията на Тръмп.
Как точно ще се развива криптопазарът, ще стане истински ясно след два и повече месеца, когато новата администрация встъпи в длъжност и предприеме първите си стъпки. Дотогава мненията за това какво точно се случва в криптосектора си остават малко или повече в сферата на спекулациите.