Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари
Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна помощ на НМД.
- Г-н Еленков, преместиха ли се в интернет педофилите?
- Не, педофилите не са мигрирали изцяло във виртуалното пространство. Все още са навсякъде, където има деца, особено където са уязвимите - настанените в кризисни центрове, в интернати, в центрове за непридружени деца бежанци. Припомням печално известния случай на пастора, осъден ефективно за педофилия във Великобритания, за когото години наред имаше данни, че обсебва цял един квартал в Сливен. Този човек беше обвинен в системно блудство с 14 момчета от квартала, но вече втора поредна година наказателното дело срещу него не се гледа по същество. Всички наказателни и граждански съдии от Районен съд - Сливен, си направиха самоотводи, а после Върховният касационен съд го разпредели на Районен съд - Нова Загора, без обаче да съобрази, забележете, че по делото има доказателства, събрани със специални разузнавателни средства. А в този съд няма секретно деловодство. Това засяга и проблема за липсата на достъп до правосъдие и ефективни мерки за подкрепа на децата, жертви на насилие и престъпни посегателства в България. Често децата жертви биват разпитвани по нещадящ начин, многократно, в продължение на дълги периоди от време, което ги ретравмира и пречи на възстановяването и социализацията им. Затова и наша голяма кауза е реформата в правосъдието за деца. Но ако се върна към вашия въпрос - да, все пак, неминуемо, голяма част от сексуалните посегателства над деца се случват чрез или след комуникация с педофил онлайн.
- Има ли нови методи, с които се примамват децата?
- Постоянно възникващите нови дигитални инструменти, соцмрежи и платформи за комуникация и развлечение увеличават възможностите за сексуални посегателства над деца. Колегите от асоциация "Родители" споделят, че все повече педофили установяват контакт с децата чрез платформи за игра. Друг голям проблем е самогенерираното от деца порнографско съдържание. Има все повече случаи на деца, които създават профили в платформи като OnlyFans, където, без да осмислят изцяло какво вършат, споделят голи снимки с аудиторията си, за да си генерират печалба.
- От години Вие от "Национална мрежа за децата" се борите да има регистър на педофилите. Как точно ще работи той и какви са ползите от него?
- В регистъра ще се записват всички осъдени по 10 члена от глава "Разврат" от Наказателния кодекс, както и тези, чиято наказателна отговорност е била заменена от административна. Ще бъдат добавени и имена на осъдени за сексуални престъпления с непълнолетни и малолетни в държави-членки на ЕС, но ще има и база данни за осъжданите чужденци, пребиваващи продължително, постоянно или дългосрочно у нас. Ще пише точно и ясно какво е извършеното сексуално посегателство, за което е издадена присъдата. Ще фигурират данни за извършителя, продължителност на извършването, история на наложените наказания и мерки, а също и за настъпила реабилитация. Регистърът ще включва и случаите на български граждани, потърсили закрила от педофили в нашите дипломатически представителства в чужбина.
Идеята е да се прави справка за такива присъди на хора, които кандидатстват за работа с деца. Справките ще се издават в рамките на 14 дни според проекта на наредбата. Проверката ще бъде, преди да сключват трудови и граждански договори. Освен на тях справки ще се издават и на органите на изпълнителната власт, на местното самоуправление и местната администрация, Държавната агенция за закрила на детето, Агенцията за социално подпомагане, общинските комисии за детето, Народното събрание и органите на съдебната власт. Това ще даде допълнителна сигурност и спокойствие на децата и родителите в цялата страна. Ще повиши сигурността в детските градини, училищата, спортните и творческите клубове, болниците и др., ще създаде предпоставки за намаляване на случаите на насилие и сексуални посегателства над деца. Сега данни се събират разпокъсано и противоречиво, а без тях няма как да имаме адекватни политики за превенция и реакция срещу насилието над деца. Предстои окончателното приемане на наредбата и създаването на регистъра. Важно е, че наредбата предвижда гаранции срещу злоупотреба с данните в регистъра, включително политическа такава. Нека видим кога и как на практика ще заработи тази нова система.
- Какъв най-често е профилът на детето, жертва на педофил - години, семейство, образование?
- Само за 9 месеца тази година "Центърът за безопасен интернет" е обработил близо 300 хил. сигнала за онлайн насилие над деца. 99% от сигналите са свързани с момичета и само 1% - с момчета. Основната възраст е между 10 и 14 години. Онлайн тормозът е особено характерен тъкмо за тази възрастова група, показват наблюденията ни и от предходни години. Децата на тази възраст са увлечени от това да играят ролята на инфлуенсъри, да споделят снимки и видеа, да търсят лайкове, реакции и коментари, респективно впоследствие да контактуват с профилите, които им осигуряват тези положителни реакции. Насочвам читателите на "24 часа" към уебсайта на Националния център за безопасен интернет www.safenet.bg и към телефонната линия 124 123, където ще откриете много ресурси за подкрепа на деца, родители и учители, така че да бъде повишена онлайн безопасността на децата.