Съветници от ПП-ДБ: Скандална заповед на кмета е довела до плесенясване на мозайките в базиликата на Пловдив
Сезират Министерството на културата за състоянието на паметника, в който потокът от туристи е голям
Възмутени сме от абсурдните обяснения, предоставени от Община Пловдив в лицето на заместник-кмета Пламен Панов за състоянието на влошените мозайки в Епископската базилика. Местната власт прехвърля отговорността върху Общински институт „Старинен Пловдив" и подменя истинския проблем – еднолична заповед-забрана към института да поддържа този културен паметник, без да е възложена грижата на някой друг.
Това се казва в позиция на общинските съветници от ПП-ДБ.
При извършено посещение на място констатирали, че мозайките са в критично състояние – покрити с прах, боклуци, а на места се забелязват плесени.
"Наличието на тези проблеми е резултат
от скандалната заповед
на кмета Костадин Димитров от май т. г., която ефективно блокира всякакви поддържащи дейности. Тази заповед е издадена в изпълнение на административни мерки от Министерството на културата, но е така написана, че служителите на „Старинен Пловдив" ще са в нарушение, каквото и да опитат да предприемат по опазване на мозайките. Така се е стигнало до сериозни вреди върху паметника", са казва в позицията.
Заместник-кметът Панов твърди, че забраната се отнася единствено за необосновани интервенции. Според съветниците на ПП-ДБ е очевидно, че заповедта е създала среда на бездействие и административна парализа. Кметът многократно е бил сигнализиран за нуждата от намеса за опазване на мозайките от страна на директора на института проф. Елена Кантарева (самата тя реставрира древните пана в базиликата и безспорен специалист - б.р.), но така и не е предприето действие по възлагане на дейностите на някой друг или отмяна на заповедта.
Недопустимо е мозайките – безценен обект на световното културно наследство
– да бъдат оставени без грижа, докато институциите си прехвърлят отговорността.
Настояваме Министерството на културата да изготви ясни насоки за спешна поддръжка и превенция на по-нататъшно увреждане на мозайките, като координира действията между Общинския институт „Старинен Пловдив", Регионалния археологически музей и други компетентни органи.
Министерството трябва да изготви становище относно правомощията и отговорностите за управлението и поддръжката на Епископската базилика, се казва в позицията.
Пак министерството според съветниците на ПП-ДБ трябва да предостави информация дали то и Института за паметници на културата са били уведомени за забраната, наложена от кмета на Пловдив, и какви стъпки са предприети във връзка с този казус.
"Да преразгледа наложената забрана, така че тя да не блокира елементарни дейности по почистване и консервация, които са от първостепенно значение за опазването на обекта", настояват съветниците.
Те не приемат никакви оправдания за забавяне или бездействие. "Поддръжката на Епископската базилика е отговорност на всички нас – както на местната, така и на националната власт. Вярваме, че Министерството на културата трябва да поеме инициативата за създаване на устойчив и ефективен модел за опазване на този уникален паметник, така че той да остане гордост за Пловдив и България", се посочва още в позицията.