Робот извърши първата двойна белодробна трансплантация в Ню Йорк

22.11.2024 11:21
Трансплантация СНИМКА: Pixabay

Първата двойна белодробна трансплантация бе извършена от робот в медицинския център „Лангон хелт" в Нюйоркския университет, съобщи Би Би Си.

Операцията е направена на 22 октомври на 57-годишна жена. С тази процедура ще се ускори процесът на оздравяване, както и ще се съкрати престоят в болница.

Тя надгражда други минимално инвазивни процедури.

През 2022 г. болница в Лос Анджелис завърши частично роботизирана трансплантация на един бял дроб.

А в медицинския център „Лангон пелт" в източната част на Манхатън, през септември лекарите обявиха, че са извършили първата напълно роботизирана трансплантация на един бял дроб.

Повече от десетилетие пациентката Черил Мехркар страда от хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ). Състоянието ѝ се влошава след COVID-19, пише bTV.

По време на процедурата лекарски работи заедно с робота, който отстранява болните бели дробове, след което извършва и трансплантацията на органите, получени от донор. Всичко това се прави през два малки разреза.

При традиционните операции за трансплантация на бял дроб разрезите са около 20 см, а при иновативната интервенция са 5 см, обясни д-р Стефани Х. Чанг от програмата за трансплантация на бял дроб в медицинския център „Лангон хелт".

Месец след трансплантацията, пациентката се възстановява много добре, като вече може да ходи, казват от болницата. Скоро предстои и изписването ѝ.

Други от Докторе кажи

Д-р Димитър Николов: Атеросклерозата вече не е заболяване само на възрастните – все по-често я срещаме при хора между 30-40 г.

С фенестрирани стентграфтове до момента са спасени 12 души. Пациентът с първата фабрично произведена ендопротеза се възстановява отлично, твърди началникът на отделението по съдова хирургия в УМБАЛ

СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха от маймунската шарка

Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox

Галя Кондева: Ваксинационното покритие срещу грип се е увеличило до 3-4 пъти

Ваксинанационното покритие срещу грип в България се е увеличило с до три-четири пъти през последните години. Това коментира пред журналисти служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева в

Все повече жени в България забременяват с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година

Ортопеди от болницата в Благоевград присадиха нерв от крак на ръката на пациент след злополука

4-ма лекари са извършили т.нар. кабелна пластика, при която се присажда нерв, продължила 3 часа и половина Този вид интервенция, се прави много рядко у нас - само в "Пирогов" и в още 1-2

>